Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/6d79f58d-ee39-4560-b2fb-9da89be87d72.jpg W tę niedzielę śpimy dłużej. Czy to ostatnia zmiana czasu?

W tę niedzielę śpimy dłużej. Czy to ostatnia zmiana czasu?

Fot. Yaniv Knobel / unsplash.com

W nocy z soboty na niedzielę 26-27 października zmieniamy czas letni na zimowy. Cofamy wskazówki zegarków z godz. 3.00 na 2.00, a więc śpimy godzinę dłużej. To jedna z ostatnich zmian czasu – Parlament Europejski uchwalił dyrektywę, na mocy której od 2021 roku przestaniemy przestawiać zegarki.

 

Skąd ta zmiana?

Historia zmiany czasu

Pomysł na zmianę czasu z letniego na zimowy miał zapewnić lepsze wykorzystanie światła dziennego i oszczędność energii elektrycznej. Jako pierwsi czas zaczęli przestawiać Niemcy w czasie I wojny światowej w Rzeszy, Austro-Węgrzech oraz w okupowanej Polsce i na Bałkanach. Następni byli Brytyjczycy oraz Amerykanie. Polska na terenie całego kraju czas zmieniła po raz pierwszy w 1919 roku, a na stałe po zakończeniu wojny. Zmiana czasu obowiązuje w około 70 państwach na świecie, w tym w praktycznie całej Europie poza Islandią, Rosją i Białorusią.

 

Zmian nie będzie od 2021

W 2018 roku Unia Europejska przeprowadziła internetową ankietę wśród wszystkich mieszkańców wspólnoty. W badaniach wzięło udział 4,6 mln osób i aż 84 proc. z nich było przeciwnych zmianie czasu. Europejczycy zauważali, że zmiana czasu źle wpływa na zdrowie, powoduje wypadki drogowe oraz większe zużycie prądu.

W związku z tym Parlament Europejski w marcu 2019 roku podjął dyrektywę, na mocy której od 2021 roku w całej unii nie będziemy przestawiać zegarków. Do tego czasu państwa członkowskie powinny zdecydować, czy chcą wybrać czas letni, czy czas zimowy. Każdy z krajów zrobi to indywidualnie, choć przewodniczący wspólnoty nie ukrywają, że najlepiej byłoby przyjąć jeden czas dla wszystkich krajów UE.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.