Aktualności

W Kawiarni Naukowej o… rybach!

$image_alt
Fot. ©Depositphotosfikmik

Zbliża się na kolejne spotkanie Kawiarni Naukowej, realizowane w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Tym razem wykład na temat transgenderyzmu ryb, wszystkim ciekawym świata przedstawi prof. Ewa Kulczykowska z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie. Wykład odbędzie się w czwartek, 26 listopada 2015 r., w Sopocie.

Wykład przybliży naukowe podstawy zachowań seksualnych i rozrodczych ryb, których szeroka gama może zadziwiać. Jakie czynniki decydują o pojawianiu się konkretnych zachowań, czy można nimi sterować, czy zachowania te są ściśle związane z określoną płcią, czy u kręgowców niższych, jak ryby, zachowania seksualne można oddzielić od rozrodczych? Na te i wiele innych pytań odpowiedzieć postara się gość listopadowej edycji Kawiarni Naukowej.

Profesor Ewa Kulczykowska, rodowita warszawianka i absolwentka Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, rozpoczynała swoją drogę naukową z wyboru, jako fizjolog nerek robiąc doktorat w Instytucie-Centrum Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN im. M. Mossakowskiego w Warszawie. Od 25 lat zajmuje się fizjologią organizmów morskich (początkowo w Centrum Biologii Morza PAN a obecnie w Instytucie Oceanologii PAN). Obecna pasja to badanie i wyjaśnianie mechanizmów stojących u podstaw niezwykłych zachowań ryb. Ewa Kulczykowska przyznaje, że z wiekiem coraz bardziej lubi mówić „ludzkim" językiem o trudnych zagadnieniach naukowych i angażować się w popularyzowanie nauki, ostatnio także, jako członkini Rady Upowszechniania Nauki przy Prezydium PAN. W Instytucie Oceanologii PAN kieruje Pracownią Fizjologii Organizmów Morskich.

Kawiarnia Naukowa Bałtyckiego Festiwalu Nauki

  • Miejsce: Hotel Rezydent, Sopot, Plac Konstytucji 3 Maja 3
  • Czas: czwartek, 26 listopada, godz. 18.00
  • Wstęp: bezpłatny

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości