Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/c55edbc6-db98-4c07-a477-005bd789c6e5.jpg W Internecie najczęściej sprawdzamy pocztę i kupujemy ubrania. 17 maja to Dzień Społeczeństwa Informacyjnego

W Internecie najczęściej sprawdzamy pocztę i kupujemy ubrania. 17 maja to Dzień Społeczeństwa Informacyjnego

Fot. Pixabay/TheDigitalArtist 

Prawie 90 proc. pomorskich domów ma dostęp do Internetu, a połowa skomputeryzowanych mieszkańców Pomorza korzysta z e-administracji. Z okazji Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego Urząd Statystyczny w Gdańsku opublikował infografikę.

 

Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego obchodzony jest co roku od 2006 r. Święto ustanowiła Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ). 

 

Nie stronimy od e-urzędu

Według danych gdańskiego Urzędu Statystycznego w województwie pomorskim prawie wszystkie gospodarstwa domowe mają dostęp do szerokopasmowego Internetu (85,7 proc). Tyle samo Pomorzan regularnie korzysta z sieci, a w całej Polsce 78,3 proc. korzysta z e-łączności.

Ponad 11 proc. mieszkańców pomorskiego w przedziale wiekowym 16-74 lata nigdy nie korzystało z Internetu ( w całej Polsce 15,5 proc.), a prawie połowa Pomorzan (49,8 proc.) na przełomie 2018 i 2019 roku korzystała z Internetu w celu kontaktowania się z administracją publiczną. Ponadto aż 40 proc. osób z naszego województwa skorzystało z Internetu w celu wysyłania wypełnionych formularzy do urzędów (w kraju 31,4 proc.).

infografika część pierwsza

 

Najczęściej sprawdzamy e-maila

Na początku 2019 roku. najczęściej korzystaliśmy z Internetu w celu sprawdzenia e-maila (Pomorskie – 83,4 proc., Polska – 80,6 proc.) oraz wyszukiwania informacji o towarach i usługach (Pomorze – 72,9 proc., Polska – 77,4 proc.). Równie często korzystaliśmy z serwisów społecznościowych, a niewiele rzadziej z bankowości elektronicznej (Pomorze – 66 proc, Polska – 58,8 proc.). Najrzadziej włączamy Internet w celu zagrania w grę (na Pomorzu 20,5 proc., w Polsce 22,3 proc.) oraz po to, by pobrać program komputerowy (Pomorskie – 19 proc, Polska – 17 proc.). 

Infografika część druga

 

Co kupujemy przez Internet?

w 2019 roku największy odsetek mieszkańców Pomorza (34,1 proc.) przez Internet kupował ubrania i sprzęt sportowy (w całej Polsce 37,1 proc.). O połowę mniej osób kupowało artykuły spożywcze, używki, kosmetyki i środki czystości, a na trzecim miejscu plasują się książki i czasopisma. Najrzadziej w Internecie płacimy za filmy i muzykę oraz za sprzęt komputerowy (mniej niż 5 proc. mieszkańców). 

Do łączenia się z Internetem poza domem lub miejscem pracy najchętniej korzystamy ze smartfonów (na Pomorzu 64,1 proc. mieszkańców, a w całym kraju 57,8 proc.). Drugim urządzeniem do korzystania z sieci poza domem jest komputer przenośny (około 30 proc. użytkowników). Po wyjściu z domu najmniej popularne jest korzystanie z tabletu (na Pomorzu 6.9 proc., a w kraju 11,5 proc.)

 

Zobacz:

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.