Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/eff38cee-3d7c-4fc6-a0e7-f13790287c88.jpg W drodze do cudu gospodarczego. Jak wyglądało życie codzienne w powojennej Norymberdze?

W drodze do cudu gospodarczego. Jak wyglądało życie codzienne w powojennej Norymberdze?

Norymberga (1955)

Zdjęcia pochodzące z norymberskiego Archiwum Miejskiego będzie można zobaczyć na nowej wystawie w Gdańskiej Galerii Fotografii. Jej wernisaż odbędzie się w piątek, 11 maja 2018 r.

 

Prezentowane na wystawie fotografie dokumentują pierwsze dekady powojennej historii Norymbergii – jednego z najstarszych niemieckich miast, słynnego przed II wojną światową ze świetnie zachowanej średniowiecznej zabudowy, a także z tworzących tu i mieszkających artystów: Albrechta Dürera i Wita Stwosza.

 

Spotkanie historii z nowoczesnością

Norymberga, podobnie jak Gdańsk, w 1945 r. została zniszczona niemal w 90 procentach. Stare miasto z mieszczańskimi domami, zabytkowymi kościołami, alejkami i placami legło w gruzach. Połowa populacji miasta nie miała dachu nad głową.

Krótko po zakończeniu wojny podjęto działania zmierzające do wydźwignięcia miasta z ruin, m.in. w ramach konkursu architektonicznego dotyczącego odbudowy starego miasta (1947) oraz Niemieckiej Wystawy Budowlanej (1949). To wtedy powstał pierwszy szkic odbudowy, który łączył historyczny charakter miasta z wymogami nowoczesnej aglomeracji. W ten sposób, z jednej strony zrekonstruowano zamek cesarski (symbol Norymbergii) oraz mury obronne wokół starego miasta, a z drugiej – zaprojektowano budynki w duchu modernistycznej architektury, takie jak Bawarski Bank Państwowy na placu św. Wawrzyńca czy wieżowiec biurowy na placu Plärrer.

 

Przywracanie normalności

Zdjęcia zgromadzone na wystawie pokazują nie tylko jak wyglądało przywracanie normalności w codziennym życiu miasta, ale również oddają nastrój, jaki ogarnął ludzi w drodze do odnowy gospodarczej. Na 50 czarno-białych i barwnych fotografiach zobaczyć będzie można powstające place zabaw dla dzieci, ulice powoli zapełniające się samochodami, nowoczesne budynki w miejscu tych, których zrekonstruować się nie udało, wreszcie odbudowane zabytki.

Zespół tych zdjęć powstawał sukcesywnie na zlecenie referatu budownictwa miasta Norymberga, który od 1890 r. konsekwentnie dokumentował postęp w realizacji inwestycji budowlanych. Do zbiorów Archiwum Miejskiego fotografie trafiły w 1993 r.

 

Wystawa jest wspólną inicjatywą regionu Środkowa Frankonia, Archiwum Miejskiego w Norymberdze oraz Muzeum Narodowego w Gdańsku w ramach partnerstwa regionalnego Środkowej Frankonii z województwem pomorskim.

Patronat honorowy nad wystawą objęli marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce Rolf Nikel.

 

W drodze do cudu gospodarczego – Norymberga na fotografiach z lat 1945-1960

  • wernisaż: 11 maja 2018 r., piątek, godz. 18.00
  • wystawa czynna: 12 maja – 8 lipca 2018 r.
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku
  • Gdańska Galeria Fotografii
  • Długi Targ 24 (Zielona Brama)
  • Gdańsk
  • godziny otwarcia:
    wtorek-niedziela, godz. 10.00-17.00
  • ceny biletów:
    normalny – 2 zł
    ulgowy – 1 zł
    dzieci i młodzież (7-26 lat) – 1 zł
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.