Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/1f41b3bc-c256-4288-a9b0-78c563c8bc6b.jpg Vag Papian i Maciej Frąckiewicz. Wirtuozeria osobowości podczas koncertu symfonicznego na Ołowiance

Vag Papian i Maciej Frąckiewicz. Wirtuozeria osobowości podczas koncertu symfonicznego na Ołowiance

Maciej Frąckiewicz. Fot. L. Tomaszewski

Światowej sławy dyrygent oraz utalentowany i utytułowany akordeonista w jednym miejscu na jednym koncercie. Niebywała gratka dla melomanów w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w piątek,12 stycznia 2018 r.

 

Wrażliwość, wirtuozeria, wszechstronność – to określenia najlepiej pasujące do bohaterów kolejnego koncertu symfonicznego. Orkiestrę Symfoniczną PFB poprowadzi maestro Vag Papian, profesor Samuel Rubin Academy of Music w Tel Awiwie oraz gościnny dyrygent Narodowej Opery Armenii. Towarzyszyć mu będzie niebywale utalentowany akordeonista Maciej Frąckiewicz, zdobywca Paszportu Polityki w 2013 r.

  • Vag Papian – dyrygent
  • Maciej Frąckiewicz – akordeon
  • Orkiestra Symfoniczna PFB

Program:

  • R. Schumann Symfonia nr 2 op. 61
  • K. Penderecki prapremiera Koncertu akordeonowego (wersja z Concerto Doppio) 
  • P. Czajkowski Francesca da Rimini op. 32

Vag Papian Vag Papian. Fot. źródło: http://www.filharmonia.gda.pl

Vag Papian – rozpoczął karierę jako pianista w 1979 r., po zwycięstwie w Międzynarodowym Konkursie Viana da Motta w Lizbonie. Występował w najważniejszych salach koncertowych dawnego Związku Radzieckiego. Dyrygował ponad dwustoma koncertami, wykonując zróżnicowany repertuar obejmujący m. in. muzykę współczesnych kompozytorów rosyjskich i zachodnich. Jako pianista występował z najważniejszymi orkiestrami symfonicznymi. W latach 1988-1990 współpracował z Operą Narodową Armenii, po czym wyjechał do Izraela, gdzie objął funkcję dyrygenta Beer Sheva Symphony Orchestra. Był także gościnnym dyrygentem Jerozolimskiej Orkiestry Symfonicznej. Jako pianista występował m. in. w Bazylei, Genewie, Toronto, Ottawie, Nowym Jorku oraz w krajach Ameryki Południowej i Dalekiego Wschodu. Od 2000 r. Vag Papian dyrygował orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi w wielu krajach, a w 2001 r.– Wiedeńskim Chórem Chłopięcym na Festiwalu Enesco. Wspólnie z Maximem Vengerovem Vag Papian koncertował w Europie, Stanach Zjednoczonych i na Dalekim Wschodzie, nagrywali też dla EMI Classic. Artysta dyrygował ponadto takimi produkcjami operowymi, jak: Saul i David Carla Nielsena, Carmen Bizeta, Don Giovanni Mozarta oraz Norma Belliniego. Vag Papian jest gościnnym dyrygentem Narodowej Opery Armenii oraz profesorem Samuel Rubin Academy of Music w Tel Awiwie.

Maciej Frąckiewicz jest zwycięzcą jednego z najbardziej prestiżowych konkursów akordeonowych na świecie – XX Międzynarodowego Konkursu „Arrasate Hiria” w Hiszpanii (2012). W 2013 r. otrzymał Paszport Polityki. Ponadto,  jest laureatem prestiżowych międzynarodowych konkursów akordeonowych w Polsce, Niemczech, Słowacji, Włoszech i Hiszpanii. Spośród jego sukcesów konkursowych wymienić można m.in: II nagrodę na XLII Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal (Niemcy) (2008), nagrodę główną w VIII Konkursie Muzyki XX i XXI wieku dla młodych wykonawców w Radziejowicach (2009), I nagrodę na XIII Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym „Carlo Civardi” w Val Tidone (Włochy) (2010), nagrodę specjalną na XIV Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2010), nagrodę główną na Międzynarodowy Konkursie Multiinstrumentalny GWK w Münster (Niemcy) 2015. W 2008 r. był jednym z 7 finalistów Krajowych Eliminacji do Konkursu Eurowizji dla młodych muzyków. W 2010 r. reprezentował Polskie Radio na Międzynarodowym Forum Młodych Wykonawców organizowanym przez Europejską Unię Radiową (EBU) – „New Talent”. Ważną częścią jego działalności artystycznej jest ścisła współpraca z kompozytorami, takimi jak m.in: Krzysztof Penderecki (którego utwór na akordeon prawykonał i przygotował do druku w SCHOTT), Zygmunt Krauze, Dariusz Przybylski, Wojciech Blecharz, Jagoda Szmytka, Piotr Tabakiernik. Prawykonał ponad 70 utworów, z czego większość jemu jest dedykowana. W 2012 r. został laureatem nagrody DAAD dla najlepszego zagranicznego studenta w HFM Detmold. Otrzymał szereg stypendiów; w tym prestiżowe stypendium Ministra Kultury „Młoda Polska” na nagranie płyty z polską muzyką współczesną (w duecie z Magdaleną Bojanowicz). Płyta wydana przez Sarton była nominowana do Fryderyka w dwóch kategoriach: Album Roku – Muzyka Współczesna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. W 2014 r. ukazała się jego debiutancka płyta solowa (DUX) zawierająca utwory Bacha, Gubaiduliny, Francka, Tuchowskiego oraz premierowe nagranie Sinfonietty na akordeon Krzysztofa Pendereckiego, która została nominowana do Fryderyka 2015 w kategorii Recital Jest zapraszany jako juror podczas konkursów akordeonowych; w Castelfidardo we Włoszech, w Lizbonie w Portugalii oraz w Harbin w Chinach. Maciej Frąckiewicz gra na instrumencie Pigini Nova uważanym za najekskluzywniejszy na świecie.

 

Wirtuozeria osobowości – koncert symfoniczny

  • 12 stycznia 2018 r., piątek, godz.19.00
  • Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina
  • Sala Koncertowa
  • ul. Ołowianka 1
  • Gdańsk
  • Bilety: 10-55 zł

Zobacz: Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.