Aktualności

Uroczystość upamiętniająca patrona Narodowego Centrum Żeglarstwa w Gdańsku

$image_alt

Narodowe Centrum Żeglarstwa w Gdańsku powstało z inicjatywy zmarłego w tym roku dr Krzysztofa Zawalskiego, miłośnika żeglarstwa i wieloletniego pracownika gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W piątek marszałek Mieczysław Struk wziął udział w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej patrona tego ośrodka.

Dr Krzysztof Zawalski, urodzony w 1958 roku, był żeglarzem, trenerem klasy mistrzowskiej, wykładowcą, menedżerem, liderem projektów unijnych, tłumaczem i działaczem społecznym, wielokrotnie odznaczanym i wyróżnianym za swoje osiągnięcia. Jest założycielem Narodowego Centrum Żeglarstwa AWFiS w Górkach Zachodnich, w którym przez ponad osiem lat pełnił funkcję kierownika – zmarł w marcu 2014 roku. Dzięki swojemu zaangażowaniu stworzył wielofunkcyjny kompleks ośrodka i przystań dla jachtów oraz łodzi – przystań otworzono w 2004 roku, a całe centrum dwa lata później. Koszty zbudowania i wyposażenia wyniosły ok. 18 mln zł, z czego 13,5 mln zł pozyskano z Unii Europejskiej. 
 


Fot. Sławomir Lewandowski

 
NCŻ jest najnowocześniejszym żeglarskim ośrodkiem edukacyjno – dydaktycznym i naukowo – badawczym w Europie, od kwietnia noszącym imię dr Krzysztofa Zawalskiego. Organizowane są w nim szkolenia zawodników, kursy przygotowawcze kadr trenerów żeglarstwa czy imprezy międzynarodowe. Ponadto ośrodek służy żeglarstwu olimpijskiemu, młodzieżowemu i osób niepełnosprawnych.


Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl 

W czerwcu br. podpisana została umowa dotyczącą rozbudowy mariny Narodowego Centrum Żeglarstwa AWFiS. Inicjatywa ma zwiększyć potencjał turystyczny regionu, a dzięki budowie nowoczesnego pomostu o długości 114,8 m powstanie więcej miejsc postojowych dla jachtów. Po zakończeniu rozbudowy w NCŻ możliwa będzie także organizacja regat w klasach olimpijskich i międzynarodowych. 

Inwestycja finansowana jest ze środków pozyskanych z Ministerstwa Sportu i Turystyki w roku 2013 r., przez Krzysztofa Zawalskiego oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007–2013. 

 

Magdalena Ledwoń

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka