Aktualności

Uratowali serce pacjenta z pomocą drukarki 3D. Sukces lekarzy z gdańskiego UCK

Zespół operacyjny: prof. Tomasz Moszura, dr hab. Robert Sabiniewicz i dr Dariusz Jagielak
Zespół operacyjny: prof. Tomasz Moszura, dr hab. Robert Sabiniewicz i dr Dariusz Jagielak. Fot. Jarosław Meyer-Szary

Innowacyjny zabieg kardiochirurgiczny przeprowadzono w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Lekarze przygotowywali się do niego wykorzystując model serca pacjenta wydrukowany w technologii 3D.

 

W czwartek, 3 sierpnia 2017 r., w Klinice Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK przeprowadzono zabieg przezskórnej implantacji zastawki tętnicy płucnej. Zabieg przebiegł bez powikłań i zakończył się pełnym sukcesem. Pacjentem był 35-letni mężczyzna z wrodzoną wadą serca. Dziś, po badaniach kontrolnych, zostanie on wypisany ze szpitala.

 

Postęp w leczeniu wad serca

W przygotowaniach do zabiegu lekarze wykorzystali indywidualny model serca pacjenta wykonany w skali 1:1. Do stworzenia modelu w innowacyjnej technologii wydruku 3D wykorzystano wyniki badania serca rezonansem magnetycznym oraz drukarkę M200 polskiej firmy Zortrax.

Postęp, jaki dokonał się w medycynie, umożliwia dziś leczenie wad serca wielu pacjentów, bez konieczności narażania ich na ryzyko rozległego zabiegu kardiochirurgicznego. – Wiele z tych technik stosowanych jest z powodzeniem w naszej klinice od ponad 20 lat i obecnie stały się rutynowymi zabiegami – zaznacza prof. Joanna Kwiatkowska, kierownik Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

Model serca pacjenta wydrukowany w technologii 3D

Model serca pacjenta wydrukowany w technologii 3D. Fot. Jarosław Meyer-Szary

Wydruk 3D zastawki tętnicy płucnej

Wydruk 3D zastawki tętnicy płucnej. Fot. Jarosław Meyer-Szary

view szablon artykułu