Aktualności

Unijna dyrekcja chwali Pomorze. Najlepiej w Polsce wydajemy pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego

Wicemarszałek województwa pomorskiego Wiesław Byczkowski i Judit Torokne Rozsa, przedstawicielka Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego.
Wicemarszałek województwa pomorskiego Wiesław Byczkowski i Judit Torokne Rozsa, przedstawicielka Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego. Fot. Aleksander Olszak

Na Pomorzu gości Judit Torokne Rozsa z Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego. W czasie wizyty odwiedza inwestycje zrealizowane przy unijnym wsparciu i sprawdza jak pieniądze są wydawane.

 

Podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego 6 czerwca 2018 r. przedstawicielka Unii potwierdziła, że województwo pomorskie jest liderem w realizacji Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Pomorskie liderem

Europejski Fundusz Społeczny przeznaczony jest na inwestycje związane ze sferą socjalną. Finansowane są przedsięwzięcia edukacyjne, zwiększające aktywność zawodową czy pomagające zwalczać społeczne wykluczenie. – Jest mi niezmiernie miło pogratulować Pomorzu. Wasz region jest liderem w wydatkowaniu i rozliczaniu projektów EFS – powiedziała Judit Torokne Rozsa. – Wiem, że nie jest łatwo. Rynek pracy i usług społecznych się zmienia, bezrobocie w województwie pomorskim i Polsce jest rekordowo niskie. Wsparcie trzeba teraz kierować do grup trudniejszych i bardziej wykluczonych. Ale widzę, że bardzo dobrze sobie z tym radzicie – dodała. Pod koniec 2018 roku nadejdzie moment prawdy. – Okresowy przegląd inwestycji unijnych pokaże, że liczy się nie tylko ilość wydanych środków ale również jakość projektów, zaznaczyła przedstawicielka Unii. 

 

Liczymy na premię

O wynik tego przeglądu nie boi się wicemarszałek Wiesław Byczkowski. – Bardzo się cieszę, że województw pomorskie jest pokazywane za wzór, jak realizować zadania  współfinansowane ze środków unijnych. Mamy podpisanych już 1399 umów na ponad 8 miliardów złotych – zaznaczył. – Wiem, ze będzie okresowy przegląd i już mogę śmiało powiedzieć, że mamy duże nadzieje z nim związane. Liczymy, że dzięki temu uzyskamy premię inwestycyjną czyli dodatkowe 500 milionów zł – dodał.

 

Pierwsza taka wizyta

Judit Torokne Rozsa po raz pierwszy odwiedziła Pomorze. Jest to robocza wizyta. – Oczywiście, w ciągu tych trzech dni nie ma szans, aby zobaczyć wszystkie projekty. Dlatego skupiamy się na kilku konkretnych obszarach – powiedziała przedstawicielka unijnej dyrekcji. Program jest bardzo bogaty. W Wejherowie, 5 czerwca Judit Torokne Rozsa odwiedziła szkołę dla dzieci niedosłyszących. Tam realizowane są np. projekty podnoszące kwalifikacje nauczycieli. Z kolei w Pszczółkach zaplanowano wizytę w przedszkolu, które uzyskało wsparcie unijne. Judit Torokne Rozsa uczestniczyła również w posiedzeniu Pomorskiego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej. Planowane są też odwiedziny w Starogardzie Gdańskim, gdzie, przy wsparciu samorządu województwa pomorskiego, realizowane są zadania związane ze szkolnictwem zawodowym.

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka