Aktualności

Ulubiony kompozytor amerykańskiego reżysera Jima Jarmuscha. Koncert Jozefa van Wissema

Jozef van Wissem. Fot. mat. prasowe NCK
Jozef van Wissem. Fot. mat. prasowe NCK

Jozef van Wissem jest autorem muzyki do filmu „Tylko kochankowie przeżyją". Za ścieżkę dźwiękową do „Only lovers left alive" otrzymał w Cannes w 2013 r. Soundtrack Award. Muzyka filmowa to tylko ułamek jego bogatej działalności artystycznej, w tym także współpracy z Jimem Jarmuschem.

 

Panowie chętnie razem grają w duecie gitarowo-lutniowym, co zaowocowało już trzema albumami. Dla holrnderskiego muzyka lutnia nie jest instrumentem przeznaczonym wyłącznie do wykonywania muzyki dawnej, ale doskonale służy mu w jego minimalistycznych projektach muzycznych – van Wissem chętnie komponuje np. utwory na lutnię i elektronikę. 

 

Tradycja i nowoczesność

Kompozycje van Wissema opierają się na tradycyjnych renesansowych i barokowych zapisach poddawanych awangardowym zabiegom. Cechuje je szczególny, często mroczny, oniryczny klimat. Idealnie pasują do filmów Jarmuscha.

 

Kompozycje artysty

Muzyka van Wissema, hipnotyzująca, czysta, minimalistyczna, intensywnie działająca na emocje słuchaczy, tworzy niezwykłą, transcendentną atmosferę. Van Wissem nieustannie koncertuje, dając show w różnych miejscach na całym świecie, choćby na festiwalach takich jak All Tomorrow's Parties. Studiował w Nowym Jorku, gdzie mieszka. Na Harwardzie, Wesleyan University i Mills College wykłada przedmiot o nazwie wyzwolenie lutni (The Liberation of the Lute). National Gallery w Londynie zleciła muzykowi skomponowanie „ścieżki dźwiękowej" do obrazu „Ambasadorowie" Hansa Holbeina. Wspólnie z Tildą Swinton pracowali nad rewelacyjnym albumem „The Mystery of Heaven".

 

Czarna lutnia

Muzyk jest też odpowiedzialny za ścieżkę dźwiękową do gry komputerowej Sims Medieval, a ostatnio coraz częściej zajmuje się komponowaniem muzyki filmowej. Specjalnie na jego zamówienie stworzono rodzaj czarnej lutni, którą usłyszeć można na jego solowym albumie „Nihil Obstat". Jest to lutnia barokowa strojona w D-mol.

 

 

Koncert mistrza lutni Jozefa van Wissema

  • 10 maja 2017 r., środa, godz.19.00
  • Nadbałtyckie Centrum Kultury
  • Centrum św. Jana
  • ul. Świętojańska 50
  • Gdańsk
  • bilety:
             40 zł – do nabycia w Księgarni PWN przy na ul. Korzennej 33/35 i w sieci salonów Empik, Saturn i MediaMarkt w całej Polsce oraz przez stronę Ticketpro.pl
             45 zł – w dniu wydarzenia do nabycia na godzinę przed koncertem w Centrum św. Jana

 

 

view szablon artykułu