Udziec barani z owcy pomorskiej z czosnkiem

Składniki: Składniki bardzo istotne dla smaku udźca baraniego z owcy pomorskiej to warzywa – seler, por, marchew, czosnek, cebula – pochodzące z własnego ogrodu warzywnego, uprawiane bez nawożenia mineralnego i chemicznych środków ochrony roślin.
Przygotowanie:
Udziec barani z czosnkiem przyrządzany jest według przepisu z 1939 roku znajdującego się w książce „Jak gotować":
Udziec barani, 1 ząb czosnku, 6 dkg masła, po połówce marchwi, pietruszki, cebuli, selera. Obrać udziec barani z nadmiernego tłuszczu, kolanko odciąć, wymyć, nasolić i naszpikować czosnkiem, pokrajanym w cienkie piórka. Rozpalić masło w rondlu, położyć baraninę, obsmażyć wokoło na silnym ogniu, następnie włożyć w spód rondla pokrajane jarzyny i cebulę, wlać troszeczkę wody, dusić pod pokrywą, często zaglądając, aby się sos nie przypalił, mieszać i dolewać po łyżce wody. Gdy baranina miękka, pokrajać w plastry, ułożyć na półmisku, przy kości, polać przecedzonym gorącym sosem, podać kwaśną fasolkę.
Mięso baranie z uwagi na swoje walory zdrowotne i smakowe było od zawsze wykorzystywane w tym gospodarstwie. Początkowo na potrzeby własne, ale z upływem czasu zaczęto serwować baraninę również gościom. Baranina dzięki swojemu walorowi smakowemu i zdrowotnemu na stałe zagościła na stole. Potrawa ta cieszy się uznaniem, dlatego też przygotowywana jest dla rodziny, jak również dla gości odwiedzających gospodarstwo.


Uwagi:
Na liście produktów tradycyjnych od 22 lutego 2007 r.


Trudność: Prosty