Aktualności

Uczniowie z Pomorskiego w finale E(x)plorów!

Finaliści projektu E(x)plory 2015, fot. mat organizatora
Finaliści projektu E(x)plory 2015
Fot. mat organizatora

Aż 13 uczniów z województwa będzie walczyć o zwycięstwo w krajowym finale Konkursu Naukowego E(x)plory, który odbędzie się za miesiąc w Gdyni. Dodatkowo, dwóch z nich startuje w internetowym plebiscycie Innowator Jutra na osobowość, która ma szansę zmienić świat.

Konkurs Naukowy E(x)plory już 5 lat wyłania najlepszych młodych naukowców w wieku 13-20 lat z całej Polski. Od 2012 roku wzięło w nim udział 800 młodych naukowców, którzy zgłosili do konkursu 682 projekty naukowe. 57 z nich reprezentowało Polskę na międzynarodowych konkursach naukowych. Dzięki E(x)plory aż 72 projekty uzyskały wsparcie w dalszej realizacji poprzez programy stażowe i mentorskie.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono blisko 200 projektów, 120 zakwalifikowano do regionalnych etapów Konkursu, a 32 najlepsze – do ogólnopolskiego finału, który odbędzie się w dniach 5-7 października podczas Gdynia E(x)plory Week. Na zwycięzców czekają stypendia naukowe w wysokości 10, 7 i 5 tysięcy złotych, nagrody specjalne w postaci wyjazdów na konkursy międzynarodowe w USA, Holandii, Rumunii i Brazylii oraz możliwość uzyskania wsparcia mentorskiego w dalszym rozwoju projektów.

Internetowy plebiscyt Innowator Jutra odbywa się po raz pierwszy, jest okazją do wyłonienia najciekawszej osobowości naukowej młodego pokolenia. Nagrodą dla zwycięzcy Plebiscytu będzie udział w konferencji Poland 2.0 Summit na Imperial College w Londynie.

Województwo pomorskie reprezentują: Patryk Golis, Kamil Kaczmarkiewicz i Jonathan Spaczyński z V Liceum Ogólnokształcącego im. Z. Herberta w Słupsku, Mateusz Chabrowski, Kamil Flakowicz, i Marta Flakowicz oraz Grzegorz Boroszko, Jakub Kluczewski, Jakub Ptak z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Mickiewicza w Słupsku, Aleksander Goll z I Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, Alicja Cybulska, Agata Dampc, Dawid Pieper z I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie.

Grzegorz Boroszko i Jonathan Spaczyński biorą również udział w plebiscycie Innowator Jutra.

Organizatorem Konkursu Naukowego E(x)plory i Plebiscytu Innowator Jutra jest Fundacja Zaawansowanych Technologii kreująca i promująca kulturę naukową oraz innowacje w Polsce i na świecie.

Głosowanie prowadzone jest na stronie projektu

view szablon artykułu