Aktualności

Tysiące gdańszczan pożegnały prezydenta. Kondukt żałobny przeszedł ulicami miasta

Pusta noc
Pusta noc w Centrum św. Jana. Fot. Michał Piotrowski

Trumna z ciałem zamordowanego Pawła Adamowicza jest już w bazylice Mariackiej. Z Europejskiego Centrum Solidarności odprowadziły Prezydenta tysiące mieszkańców miasta. Po drodze kondukt mijał miejsca ważne dla tragicznie zmarłego Prezydenta.

 

W ostatniej drodze Prezydentowi Gdańska towarzyszyły tłumy mieszkańców, przedstawiciele organizacji pozarządowych, szkół, uczelni, politycy i samorządowcy.

 

Najważniejsze miejsca

Trasa konduktu żałobnego z ECS wiodła przez ul. Łagiewniki, przy której znajduje się I Liceum Ogólnokształcące, do którego chodził Paweł Adamowicz. Żałobnicy minęli dom rodziny Prezydenta oraz Szkołę Podstawową nr 50, którą ukończył. Na drodze konduktu były też miejsca związane ze strajkami studenckimi i kościół św. Mikołaja, gdzie prezydent był chrzczony.

Około godz. 18.30 kondukt dotarł do bazyliki Mariackiej. Trumnę wnieśli prezydenci polskich miast: Jacek Kranowski, Rafał Tarzaskowski, Jacek Jaśkowiak, Zygmunt Frankiewicz, Rafał Dutkiewicz i Krzysztof Żuk. W mszy św., celebrowanej przez arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia, wzięło udział ponad 3 tys. osób. Do północy trumna z ciałem będzie wystawiona w bazylice Mariackiej.

O godz. 20.00 w Centrum św. Jana rozpoczął się kaszubski obrzęd pustej nocy. To zwyczaj żegnania zmarłych w ostatnią noc przed pogrzebem. 

Ceremonię pogrzebową zaplanowano na sobotę 19 stycznia o godz. 12.00 w bazylice Mariackiej.

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka