Aktualności

Tydzień Flamandzki w Gdańsku

$image_alt
Fot. mat. prasowe GTS

Inicjatorem Tygodnia Flamandzkiego jest Gdański Teatr Szekspirowski. Od 14 do 21 marca 2015 r. zaplanowano spektakle teatralne, koncerty (Osama Abdulrasol Quartet, Frank Vaganée Trio oraz Zefiro Torna), czyli unikatowe spotkania z folkiem, jazzem i muzyką dawną. Program dopełniają prezentacje filmów Felixa Van Groeningena i wyjątkowa konferencja naukowa „Sztuka południowych Niderlandów. Gdańsk i Rzeczpospolita" w Nadbałtyckim Centrum Kultury (wstęp – wolny).

Frank Vaganée, fot. mat. prasowe GTS Frank Vaganée
 
Fot. mat. prasowe GTS

Osama Abdulrasol Quartet, fot. mat. prasowe GTS Osama Abdulrasol Quartet
 
Fot. mat. prasowe GTS

Zefiro Torna, fot. mat. prasowe GTS Zefiro Torna
 
Fot. mat. prasowe GTS

Tydzień Flamandzki to kontynuacja rozpoczętego w zeszłym roku cyklu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, „Teatry Europy", którego celem jest prezentacja kultury i sztuki poszczególnych krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej.

Tydzień Flamandzki w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim otwierają  dwa wyjątkowe spektakle:

  • „Narkotyki trzymają mnie przy życiu" („Drugs Kept Me Alive") w reżyserii wybitnego, kontrowersyjnego i obrazoburczego artysty, choreografa, scenografa i reżysera Jana Fabre'a
  • „Africa" – napisana i wyreżyserowana przez wybitnego powieściopisarza, poetę i dramaturga Petera Verhelsta specjalnie dla odtwórcy głównej roli Oscara Van Rompay, aktora Teatru Niderlandzkiego z Gandawy (NTGent), który pół roku mieszka w Europie, a drugie pół spędza w Afryce.

Kolejny weekend to szansa na spotkanie z dziełem największego współczesnego flamandzkiego reżysera Luka Percevala, spektaklem „Front", w wykonaniu NTGent and Thalia Theater Hamburg, opowiadającym o prawdziwym życiu żołnierzy w okopach podczas pierwszej wojny światowej.

Organizatorzy zapraszają również do Teatru w Oknie (Gdańsk, ul. Długa 50/51) na prezentacje filmów uznanego flamandzkiego reżysera Felixa Van Groeningena.

Program dopełnia wyjątkowa konferencja naukowa „Sztuka południowych Niderlandów. Gdańsk i Rzeczpospolita", która odbędzie się w Ratuszu Staromiejskim, siedzibie w Nadbałtyckim Centrum Kultury (wstęp – wolny).

Podróżą w czasie będzie koncert, czy raczej muzyczny spektakl, w wykonaniu Amorroma, Zefiro Torna i Philippe Laloy – „Les Tisserands". Zapowiada się unikatowe spotkanie z folkiem, jazzem i starą muzyką.

Tydzień Flamandzki w GTS dopełnią pokazy filmów, „W kręgu miłości" oraz „Boso, ale na rowerze" w reż. Felixa Van Groeningena. 

Nie zabraknie też wydarzeń w przestrzeni miasta oraz innych instytucjach, szczegółowe informacje znajdują się na stronie: 

Relacje pomiędzy Polską i Flandrią mają długą historię, sięgającą czasów późnego średniowiecza. Bezpośrednie kontakty pomiędzy znaczącymi miastami europejskimi – hanzeatyckim miastem Gdańsk oraz Gandawą i Mechelen we Flandrii – przyczyniły się do rozwoju kultury i handlu. Do dnia dzisiejszego można odnaleźć ślady tego okresu na starówkach tych miast. U początków XVII w. Gdańsk wybudował swój własny teatr – Szkołę Fechtunku, zaprojektowany przez wnuka rodziny architektów z Mechelen, Jacoba van den Blocke'a, który dał początek obecnemu Gdańskiemu Teatrowi Szekspirowskiemu. W XXI w. rola tych miast znowu rośnie. Miasta i regiony mogą wiele zyskać dzięki współpracy, odkrywaniu się nawzajem i wymianie doświadczeń.

Zobacz:

Tydzień Flamandzki w Gdańsku

Opr. BMG

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

 

Archiwum wiadomości