Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/c9ef23e3-86b7-4c5c-9699-e03002cabf84.jpg Tu są emocje, brzmi historia, gra muzyka. Jarmark św. Dominika w Gdańsku

Tu są emocje, brzmi historia, gra muzyka. Jarmark św. Dominika w Gdańsku

Otwarcie Jarmarku św. Dominika 2017. Fot. mat. prasowe jarmarku

758 lat tradycji, 6 milionów odwiedzin, 1000 kramów, 29 koncertów i 23 dni doskonałej zabawy. Tu się kupuje, targuje, poszukuje skarbów i słucha muzyki.

 

Gdański jarmark rozpocznie się 28 lipca 2018 r. i do 19 sierpnia będzie kusił turystów i mieszkańców mnóstwem atrakcji oraz zachęcał do zakupów.

 

Otwarcie jarmarku

Ciekawie i barwnie zapowiada się ceremonia otwarcia jarmarku w sobotę, 28 lipca 2018 r. o godz. 12. Punktem kulminacyjnym będzie odegranie hejnału jarmarku przez 16 trębaczy, których trzeba szukać w oknach i na dachu Dworu Artusa. Od tej chwili władzę nad miastem przejmą kupcy, a jarmarkowe uliczki Głównego Miasta zaludnią się barwnymi postaciami, pośród których wyróżnia się karmazynowy kogut – symbol jarmarku. A wieczorem na Targu Węglowym – koncerty Mery Spolsky i Natalii Nykiel.

 

 

Dla każdego coś miłego i smacznego

Podczas dorocznych spotkań artyści, rzemieślnicy i antykwariusze oferują przedmioty stare, ciekawe, rzadkie, zadziwiające, oryginalne, potrzebne i niepotrzebne. Bo tu można znaleźć dosłownie wszystko. Będzie też coś dla ciała – mnóstwo regionalnych wypieków, serów, wędlin wytwarzanych zgodnie z tradycyjnymi recepturami. Zapach bigosu, kiszonego ogórka, chleba ze smalcem i pierogów. Dla wielbicieli kuchni świata: włoskie pasty i oliwy, hiszpańskie wina, litewskie wędliny, austriackie sery, węgierskie langosze, tureckie słodkości. Każdy znajdzie coś pysznego dla siebie.

A teraz coś dla ducha. Każdego dnia będzie realizowany różnorodny program rozrywkowy, a w nim m.in. koncerty, spektakle, parady, festiwale, pokazy sztucznych ogni i konkursy. Główną atrakcją jarmarku jest niezmiennie od lat część handlowa. Kupcy i rzemieślnicy przyjadą z całej Polski, by prezentować swój towar i zachęcać do zakupów.

 

Najbardziej zakręcona atrakcja Gdańska

W Londynie jest London Eye, a w Gdańsku – AmberSky na Wyspie Spichrzów. Z wysokości 50 m nad poziomem morza przez kwadrans można podziwiać Główne i Stare Miasto, bursztynowy stadion, stocznię z zabytkowymi żurawiami, wzgórza morenowe, a nawet odległy Hel. Koło wyposażone jest w 36 ośmioosobowych, klimatyzowanych gondoli, w tym jedną kabinę VIP ze szklaną podłogą. Na zmęczonych atrakcjami czekają leżaki ustawione przed kołem. AmberSky czynne jest od poniedziałku do czwartku w godz. 11-23, w piątki i soboty od 11 do północy, a w niedziele od 10 do 22.

 

Pstrykaj fotkę na pamiątkę

W trzech miejscach – na ul. Piwnej, placu Kobzdeja i Targu Węglowym ustawione są monidła. Można zrobić pamiątkowe zdjęcie, które będzie przypominać o wielkiej kulturalno-handlowej imprezie w grodzie nad Motławą.

 

Ile bram jest w Gdańsku?

Gdańsk to miasto bram. Od 2010 r. na czas Jarmarku do 14 istniejących, dołączyła kolejna, która powstała z okazji jubileuszu 750-lecia Jarmarku św. Dominika. Wyposażona jest w mechanizm zliczający przechodzące przez nią osoby oraz wyświetlacz wskazujący aktualny wynik. Przejście każdej co tysięcznej osoby honorowane jest fanfarami.

 

 

Jarmark św. Dominika

  • 28 lipca-19 sierpnia 2018 r.
  • ulice Głównego i Starego Miasta
  • Gdańsk

Więcej informacji znajduje się:

 

Tradycja jarmarku sięga roku 1260. Do Gdańska przybywali cyrkowcy, akrobaci, kuglarze i trupy aktorskie. Pokazywane były rozmaite dziwy, egzotyczne zwierzęta, a nawet podobno… syreny. Zapiski o jarmarku pojawiały się też we wspomnieniach Joanny Schopenhauer i w encyklopedii Glogera. Jarmark św. Dominika odbywał się corocznie przez kilka wieków, stając się ważnym świętem dla miasta. Tę tradycję przerwała dopiero II wojna światowa. Powrócono do niej w 1972 roku. Wówczas była to impreza przede wszystkim handlowa, umożliwiająca zakup deficytowych towarów. Ale, co ważne, to właśnie wtedy symbolem jarmarku stał się kogut.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.