Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/fd2af310-cba1-48e3-9e0c-b325451a5c9e.jpg Trzy wernisaże jednego dnia. W Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie zobaczymy wyjątkowe fotografie

Trzy wernisaże jednego dnia. W Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie zobaczymy wyjątkowe fotografie

Akt kobiecy Wacława Wantucha

W czwartek, 18 stycznia 2018 r. będzie okazja, by przyjrzeć się klimatycznym aktom kobiecym Wacława Wantucha, niepokojącym wizjom przemijania Małgorzaty Kotłowskiej oraz eksperymentalnym zdjęciom artystów młodego pokolenia.

 

Wieczór zacznie się o godz. 18.30 wernisażem fotografii Wantucha. Wstęp jest bezpłatny.

 

„Skończone piękno”, czyli akt kobiecy

Wacław Wantuch jest postacią legendarną – to najbardziej rozpoznawalny współczesny polski fotograf kobiecego aktu. Gospodarz słynnych, także zagranicą, elitarnych warsztatów, które prowadzi w swojej pracowni w maleńkiej, podkrakowskiej wsi. Autor ponad siedemdziesięciu wystaw i trzech albumowych bestsellerów, stanowiących kanon czarno-białego aktu polskiego w XXI wieku. Znany przede wszystkim ze swoich poszukiwań geometrycznych i abstrakcyjnych kobiecych form, uzyskiwanych poprzez współpracę z bardzo wysportowanymi modelkami oraz mistrzowskie opanowanie światła.

Na wystawie w Sopocie spotkamy nieco innego Wantucha. W najnowszym projekcie artysta spotyka różne kobiety, także te, które nie przystają do współczesnego kanonu z okładek magazynów dla mężczyzn. Zaprasza do swojego studia światło słońca, akceptując jego zmienność, grając z nim i czyniąc współautorem swoich fotografii. Kieruje swoją uwagę ku temu, co ukryte w cieniu, znajduje się poza smugą światła. Nie uciekając od oczywistego kontekstu erotycznego swoich prac, opowiada nam nie tylko o tym, jakie są jego modelki, ale próbuje nam przekazać także to, kim one są. Prezentowane zdjęcia to jednocześnie efekt kilkuletnich eksperymentów fotografa z najszlachetniejszą techniką wykonywania odbitek fotograficznych – platynotypią.

 

Wernisaż wystawy „Platinum” Wacława Wantucha

  • 18 stycznia 2018 r., czwartek, godz. 18.30 (wystawa będzie czynna od 19.01 do 18.02.2018 r., od wtorku do niedzieli w godz. 11.00 – 19.00)
  • Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
  • Pl. Zdrojowy 2
  • wstęp – wolny

 

Osobiste doświadczenia przemijania

Małgorzata Kotłowska to młoda artystka, która zdążyła już wypracować integralny i rozpoznawalny styl wypowiedzi plastycznej. Jej twórczość broni się nie tylko przez dobry warsztat, ale przede wszystkim zaskakuje formą ujęcia tematu oraz sposobem przedstawienia. Oprócz rzeźby, paletę jej środków plastycznych współtworzy malarstwo i rysunek. Pomimo młodego wieku zdążyła już zdobyć pierwszą nagrodę na Triennale Sztuki Pomorskiej w 2016 roku, a jej praca dyplomowa „Przemijanie” znalazła się wśród finałowych rzeźb Art Noble, Festiwalu Sztuki „Miasto Gwiazd” w Żyrardowie.

Kotłowska szczególną uwagę poświęca tematyce przemijania i śmierci. W swoich pracach odwołuje się do osobistych, często dramatycznych doświadczeń. Wymiernym efektem są realizacje przepełnione aurą powagi i nostalgii. Inspiracji szuka często w starych albumach fotograficznych, także tych prezentujących wizerunki jej bliskich. Fotografia stała się dla niej symbolem przemijania, dokumentem „zanurzenia ludzi w czasie”. Z tej inspiracji powstały liczne rysunki, tworzące bardzo osobistą galerię portretu. Wyraźne uczucie emanujące z tych prac, nie zostało szczęśliwie zdegradowane do banału sentymentalizmu.

 

Wernisaż wystawy „Zawartość pamięci” Małgorzaty Kotłowskiej

  • 18 stycznia 2018 r., czwartek, godz. 19.00 (wystawa będzie czynna od 19.01 do 18.02.2018 r., od wtorku do niedzieli w godz. 11.00 – 19.00)
  • Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
  • Pl. Zdrojowy 2
  • wstęp – wolny

 

 

Nowoczesne techniki fotografowania i przerabiania zdjęć

W ciągu kilku lat fotografia zmieniła się nie do poznania. Z odzwierciedlającej rzeczywistość techniki obrazowania, choć podatnej na manipulację, stała się medium umożliwiającym dowolne kształtowanie obrazu oraz refleksję na temat granic postrzegalnego.

Biorący udział w wystawie „Po końcu fotografii” artyści młodego pokolenia używają fotografii, przy czym przez fotografię należy tu rozumieć także techniki tworzenia obrazów cyfrowych. Dobrym przykładem są fotorealistyczne CGI (Computer Generated Images), czy bliskie abstrakcji formy, które powstają w wyniku interwencji artystycznych w proces powstawania i postprodukcji obrazu fotograficznego. Ekspozycja w sopockiej galerii pozbawiona jest nie tylko analogowych fineprintów, ram z muzealnym szkłem, cyfrowych wydruków, ale też diaseców i innych lambd. Wszystko rozgrywa się na ekranach.

Wystawa „Po końcu fotografii” prezentuje szerokie spektrum postaw artystów od krytycznego post-dokumentu po konceptualną neofotografię i cyfrowe eksperymenty z formą. Artyści rozszerzają definicję fotografii, tworząc obrazy na pograniczu technik komputerowych, animacji 3d i wideo.

 

Wernisaż wystawy „Po końcu fotografii” Agnieszki Antkowiak, Karola Komorowskiego, Zofii Krawiec, Witka Orskiego, Mateusza Sadowskiego, Tytusa Szabelskiego i Justyny Wierzchowieckiej

  • 18 stycznia 2018 r., czwartek, godz. 19.30 (wystawa będzie czynna od 19.01 do 25.02.2018 r., od wtorku do niedzieli w godz. 11.00 – 19.00)
  • Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
  • Pl. Zdrojowy 2
  • wstęp – wolny

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.