Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/3499e252-fe1d-4e87-9f74-e06ef589892a-scaled.jpg Truskawkowy zawrót głowy dla podniebienia, zdrowia i urody. Grzegorz Hyży i Roksana Węgiel na Złotej Górze

Truskawkowy zawrót głowy dla podniebienia, zdrowia i urody. Grzegorz Hyży i Roksana Węgiel na Złotej Górze

Truskawki w pojemnikach, koszyczkach

Gdzie można zjeść najsmaczniejsze truskawki i posłuchać muzyki? Tylko na Kaszubach, 6 lipca 2019 r. w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu na Złotej Górze w Brodnicy Górnej podczas Truskawkobrania. Imprezę poprowadzi Krzysztof Skiba.

 

Z okazji truskawkowych żniw, w pierwszą sobotę lipca truskawka kaszubska ma swoje święto. Doroczne spotkania to koncerty, występy lokalnych zespołów, mnóstwo atrakcji, a przede wszystkim okazja do nabycia przepysznych owoców. 

 

Truskawka kaszubska, czyli kaszëbskô malëna

Nasza truskawka wyjątkowy smak zawdzięcza klimatowi oraz glebie. Chłodne noce i gorące dni powodują, że rośnie wolniej i jest wyjątkowo smaczna – słodka, soczysta i aromatyczna. W 2009 roku nazwę produktu zarejestrowano jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Oznaczeniem tym mogą legitymować się owoce odmian Honeoye, Senga-Sengana i Elsanta, wyprodukowane na obszarze powiatów kartuskiego, kościerskiego, bytowskiego oraz gmin Przywidz, Wejherowo, Luzino, Szemud, Linia, Łęczyce oraz Cewice. W ten sposób kaszëbskô malëna stała się 13. polskim (a są tu m.in. bryndza podhalańska i oscypek, rogal świętomarciński, olej rydzowy) i pierwszym pomorskim produktem rolnym objętym ochroną przez prawo unijne. 

 

Konkurs „Jestkù z kaszёbską malёną” 

Ze śmietaną i cukrem, w postaci musu do polewania naleśników, jako koktajl, dodatek do ciast i deserów. Konkurs kulinarny promuje truskawkę kaszubską i to, co można z niej i z jej udziałem przygotować i podać na stół. Jury oceniać będzie smak, estetykę, pomysłowość i oryginalność produktu. A co można za to dostać? Laureaci pierwszych trzech miejsc otrzymają nagrody i dyplomy.

 

Nie tylko truskawki

Miejscem artystycznych prezentacji jest amfiteatr Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu w Brodnicy Górnej, ze sceną w kształcie odwróconej łodzi, którego tło stanowi jedno z najpiękniejszych jezior na Kaszubach – Wielkie Brodno. To tutaj odbywają się liczne konkursy, np. na najlepsze ciasto truskawkowe, na najlepszy deser, na największą truskawkę. Truskawkobranie to impreza, w programie której znajduje się ciekawa oferta estradowa, sportowa i rekreacyjna. Niebagatelną rolę odgrywa też oferta handlowa, organizatorzy bowiem zapewniają uczestnikom zróżnicowane stoiska gastronomiczne, przemysłowe oraz rękodzieła ludowego i przede wszystkim świeże kaszubskie truskawki. Nie brakuje też konkursów oraz atrakcji dla całych rodzin.

 

Dla zdrowia, urody i radości podniebienia

Warto wiedzieć, że wszystkie truskawki – i kaszubskie, i kociewskie, i świętokrzyskie – mają walory nie tylko smakowe, ale i zdrowotne. Wysoka zawartość żelaza w tych owocach chroni przed anemią, ponadto truskawki są niskokaloryczne (oczywiście te jedzone bez śmietany i cukru). Maseczka z truskawek jest polecana do wybielania plam na skórze, nawilża i odświeża cerę, łagodzi egzemy. Nasze babcie leczyły truskawkami grzybicę, trądzik i oparzenia słoneczne. Truskawki mają dużo witamin, zwłaszcza C – jest jej więcej niż w cytrynie, a także A, B1, B2 oraz PP. Sole wapnia i fosforu wzmacniają kości i zęby, poprawiają pracę mięśni. Jedzenie truskawek jest polecane przy schorzeniach wątroby, kamieniach moczowych i żółciowych, podagrze. Truskawki wpływają korzystnie na pracę serca i wspomagają profilaktykę nowotworów. Z truskawek można robić znakomite przetwory – kompoty, dżemy, zamrażać w całości lub zmiksowane. Jednak chyba najlepiej smakują świeże.

 

Trochę historii

Na Złotej Górze nieopodal Brodnicy Górnej od 1971 roku z okazji truskawkowych żniw, które odbywają się w ostatnią sobotę lub niedzielę czerwca lub pierwszą lipca, gospodarze powiatu kartuskiego urządzają wielki festyn ludowy. Osoby, które pamiętają jedne z pierwszych edycji tej imprezy, opowiadają, że niegdyś na Złotej Górze były niezliczone pola truskawkowe. Spotykali się okoliczni mieszkańcy i wymieniali się doświadczeniami i przepisami na słodkości z truskawek. Po ponad 40 latach na truskawkowe święto przybywa około 40 tysięcy gości! Zjeżdżają artyści ludowi, zespoły muzyczne, koła gospodyń wiejskich i występują gwiazdy muzyki.

 

 

Truskawkobranie

  • 6 lipca 2019 r., sobota, pocz. o godz. 15.00
  • Złota Góra
  • Brodnica Górna k. Kartuz
  • wstęp wolny

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Kartuskiego Centrum Kultury

 

 

 

Truskawkowe smakowitości

Szybki deser truskawkowy

Składniki:

  • 20 dag śmietany kremówki
  • 1/2 kg truskawek (kilka odłożyć do dekoracji)
  • 5 łyżek cukru pudru lub cukru
  • 1 galaretka truskawkowa

Przygotowanie:

Rozpuścić galaretkę i rozlać do 4 pucharków. Odstawić do stężenia.

Truskawki umyć, obrać z szypułek i zmiksować.

Śmietanę ubić z cukrem na sztywną pianę, dodać zmiksowane truskawki i delikatnie wymieszać.

Na zastygniętą galaretkę wyłożyć mus truskawkowy i udekorować truskawkami.

Przepis: Halina Rogińska, Kaliska (gm. Kościerzyna)

„Ptasie mleczko” z truskawkami

Składniki:

  • 3 kremowe jogurty naturalne po 125 g
  • 3 galaretki truskawkowe
  • paczka kruchych biszkoptów
  • 2 białka
  • 2 łyżki cukru pudru
  • 75 dag truskawek

Przygotowanie:

Truskawki umyć, pozbawić szypułek, dobrze osączyć lub osuszyć papierowym ręcznikiem, duże pokroić na kawałki. Garść małych owoców lub połówek zostawić do dekoracji.

Dno szczelnej tortownicy wyłożyć biszkoptami. W razie potrzeby tortownicę wyłożyć folią.

2 galaretki rozpuścić w 1/2 l wody, zostawić do wystygnięcia. Jak zaczną lekko tężeć, zmiksować z jogurtem.

Kiedy masa znowu zacznie tężeć, ubić szybko pianę z białek i cukru pudru. Do piany dodawać po łyżce, ubijając, galaretki z jogurtem. Wymieszać z truskawkami.

Kiedy i ta masa zacznie tężeć, wylać na biszkopty i wstawić do lodówki.

Przygotować trzecią galaretkę z 1,5 szklanki wody, tężejącą wylać na wierzch deseru udekorowanego kawałkami truskawek.

Do masy jogurtowej można dodać zmiksowane truskawki, jednak wówczas do gorących dwóch galaretek wsypujemy dodatkowo 2 łyżki żelatyny – najlepiej takiej, której nie trzeba gotować.

Przepis: Ludmiła Jezierska

Nalewka truskawkowa

Składniki:

  • 25 dag cukru1 kg truskawek
  • 1/2 l spirytusu
  • 1 limonka

Przygotowanie:

Truskawki umyć, oczyścić, przesypać do słoja i zasypać cukrem. Odstawić na 4 dni, często potrząsając słojem.

Następnie wlać rozcieńczony spirytus z 1/2 szklanki wody. Zamknąć słój i odstawić na 6 tygodni.

Zlać alkohol do innego słoja, owoce wykorzystać do deseru (dla dorosłych!). Limonkę sparzyć, wycisnąć sok i po przecedzeniu wlać do nalewki. Wymieszać i odstawić do sklarowania na 2 tygodnie.

Ponownie zlać, przefiltrować, zamknąć szczelnie i odstawić na 3 miesiące.

Przepis: Stowarzyszenie „Kobiety Kwiaty Kociewia”

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.