Aktualności

Truskawkowy Smak Wolności

$image_alt

4 czerwca w Brukseli Przedstawiciele Kaszubskiego Stowarzyszenia Producentów Truskawek, rozdali około 400 kg truskawek kaszubskich, czyli blisko 4 tys. sztuk. Ubrani w regionalne, kaszubskie stroje częstowali owocami przechodniów i urzędników na Placu Schumana przed wejściem do Parlamentu Europejskiego oraz w instytucjach europejskich.

Na początku jednak to szczęściarze z Komisji Europejskiej mogli posmakować biało-czerwonego smaku wolności – kaszubskiej truskawki w polewie z białej belgijskiej czekolady. Popołudniu nasz przysmak był gościem oficjalnym w Parlamencie Europejskim.

Truskawki w białej czekoladzie mają kojarzyć się z polską flagą. Do każdej truskawki dołączony był również tekst po angielsku i francusku: „4 czerwca 1989. Pierwsze wolne wybory w powojennej Polsce zapoczątkowały upadek komunizmu w Europie. Tak smakowała wolność". Rozdawane w Brukseli owoce pochodziły z plantacji, które były przykrywane agrowłókniną. Na truskawki z tradycyjnych upraw trzeba jeszcze zaczekać, przynajmniej do połowy czerwca. 

Truskawka kaszubska jest produktem tradycyjnym województwa pomorskiego. Rozporządzeniem Komisji Europejskiej w 2009 roku nazwę produktu zarejestrowano jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Był to pierwszy w województwie pomorskim, a 13 w kraju produkt, który spełniał unijne warunki. 

W lipcu 2011 roku podczas inauguracji polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w Brukseli rozdano ok. 3,5 tony kaszubskich truskawek. 

Współorganizatorem tegorocznej akcji było: Ministerstwo Rolnictwa, Kaszubskie Stowarzyszenie Producentów Truskawek, Regionalne Przedstawicielstwo Województwa Pomorskiego w Brukseli i Stałe Przedstawicielstwo Polski w UE. 

 

view szablon artykułu