Aktualności

Trójmiasto wiceliderem wśród najatrakcyjniejszych miejsc dla poszukujących pracy

Olivia Business Centre
Fot. mat. prasowe Olivia Business Centre

Nie chcemy już wyjeżdżać za granicę w poszukiwaniu pracy. Coraz częściej szukamy ofert w Polsce. Plaże, dobre połączenia komunikacyjne krajowe i zagraniczne, czyste powietrze – to tylko niektóre atuty Trójmiasta. Jesteśmy po Wrocławiu najchętniej wybieranym miejscem do rozpoczęcia nowego etapu kariery zawodowej.

 

Trójmiasto oferuje dobrą jakość życia. Ludzie chcą tu przyjeżdżać i pracować. 

Dlaczego ludzie coraz chętniej przyjeżdżają do Trójmiasta w poszukiwaniu pracy?

– Wybór Trójmiasta na nowe miejsce pracy i zamieszkania mnie nie dziwi. Atrakcyjne położenie geograficzne, dostęp do morza, sprawna komunikacja, liczne połączenia lotnicze i morskie, czyste powietrze, muzea, ciekawe wydarzenia kulturalne to przyciąga ludzi – mówi Adam Mikołajczyk, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Przyciąga to również zagranicznych inwestorów, dzięki czemu powstają nowe miejsca pracy. Również Pomorzanie są odważni w podejmowaniu działalności gospodarczej, nie boją się ryzyka. Od wielu lat sztandarowym przykładem są marynarze, którzy pływają, zarabiają pieniądze, gromadzą kapitał. Po zejściu na ląd inwestują, zakładają własne firmy i zatrudniają ludzi – dodaje Mikołajczyk.

Gdzie szukamy pracy?

 

Kogo szukają pracodawcy?

– W Trójmieście mamy wysoki przyrost miejsc pracy. Najbardziej poszukiwani są informatycy, pracownicy do transportu i logistyki, opiekunowie osób starszych – mówi Joanna Witkowska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. – W 2016 r. do powiatowych urzędów pracy zgłoszono 36,1  tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. W stosunku do roku 2015 to prawie o 36,9 proc. więcej – dodaje dyr. Witkowska.

Według informacji gdańskiego WUP, w Trójmieście w 2017 r. będą poszukiwani m.in. pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, pracownicy telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieterzy, teleankieterzy, analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, projektanci i administratorzy baz danych, programiści.

 

Przed Trójmiastem tylko Wrocław

Otwarci na zmiany są specjaliści i menedżerowie. Z badań przeprowadzonych przez firmę rekrutacyjną Antal, najbardziej atrakcyjny dla poszukujących pracy jest Wrocław – 39 proc. respondentów, 36 proc. badanych chętnie przeprowadziłaby się do Trójmiasta, a 31 proc. – do Warszawy. Za nimi znalazły się Kraków – 29 proc. i Poznań – 28 proc. głosów respondentów.

Jeszcze do niedawna wyjazd do innego miasta w poszukiwaniu zatrudnienia był koniecznością. Teraz o zmienie miejsca zamieszkania decydują ciekawa oferta i przyjazne miejsce do życia. Młodzi ludzie mają jasno określone cele zawodowe, które chcą realizować w atrakcyjnych miejscach, ale bez zapuszczania korzeni w konkretnym miejscu. Ważnym aspektem jest też możliwość zwiedzania świata dzięki pracy.

 

 

view szablon artykułu