Aktualności

Tragedia słynnego Maura w Miejskim

$image_alt
Dorota Lulka i Maciej Wizner. Fot. Joanna Siercha

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza wziął na warsztat historię „Otella" – jednej z najtragiczniejszych postaci, stworzonych przez Williama Szekspira. Premiera odbyła się 27 marca 2015 r., następne spektakle zobaczyć będzie można 9, 10 i 11 kwietnia.

Chociaż od premiery „Otella" minęło już 400 lat, historia kontrowersyjnej miłości nadal jest bardzo aktualna. Tytułowy bohater żeni się z córką weneckiego senatora, ale za sprawą intryg zawistnego Jagona podejrzewa ją o cudzołóstwo i popada w obsesyjną zazdrość, a to prowadzi do tragedii. 

Wielki, zaskakująco aktualny dramat Szekspira. Historia kontrowersyjnej miłości. Nieodwracalnych w skutkach manipulacji i zabójczej namiętności. Otello kocha Desdemonę wielką, szaleńczą miłością. Ale – wciągnięty przez opętanego zazdrością Jagona w sieć kłamstw i intryg, popełnia największą zbrodnię, zabija ukochaną. Nie ma odwrotu. To świat, w którym emocje są na usługach interesów, a wzniosłe ideały rozbijają się o cynizm i wyrachowanie. Miłość, manipulacja i morderstwo. Krwawe skutki dziejów grzechu.
Za reżyserię „Otella" w Miejskim odpowiedzialny jest Waldemar Raźniak, scenariusz na podstawie adaptacji Stanisława Barańczaka napisał Piotr Grzymisławski, a oryginalną muzykę skomponował Karol Nepalski. W rolach głównych zobaczymy Mateusza Nędzę i Macieja Wiznera, Dorotę Lulkę, a także Rafała Kowala
Na szczególną uwagę zasługuje scenografia autorstwa Jana Polivki, w kolorze miedzi, która dzięki magicznej sile światła eksponuje poszczególne postaci i nadaje wszystkiemu nastrojowy, tajemniczy charakter. Sprawia także, że bez względu na temperaturę, od sceny bije fizyczne ciepło.    

Otello w Teatrze Miejskim w Gdyni. Fot. Dorota Patzer Fot. Dorota Patzer
 

William Szekspir, „Otello"
————————————————————————

Szczegóły na: http://www.teatrgombrowicza.art.pl/

 

Oprac. AK

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności