Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/1723aa09-af6d-49d7-9b4b-833817fdb531-1.jpg Tradycja, manga i funk pop. Czy muzyka dzwonów wkomponuje się w nowoczesne rytmy?

Tradycja, manga i funk pop. Czy muzyka dzwonów wkomponuje się w nowoczesne rytmy?

Koncert carillonowy przy fontannie Heweliusza w Gdańsku

Gdański Festiwal Carillonowy to nie tylko utwory sprzed wieków, ale także muzyka inspirowana japońskimi filmami animowanymi. Od 4 do 6 sierpnia 2017 r. każdy będzie mógł się przekonać jak różnorodne melodie można zagrać na dzwonach. Niektóre aranżacje wykonywane będą w Polsce po raz pierwszy. Koncerty są bezpłatne.

 

Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce, które posiada trzy czynne carillony koncertowe. Dwa z nich znajdują się w wieżach kościoła św. Katarzyny (50 dzwonów) oraz Ratusza Głównego Miasta (37 dzwonów), a trzeci jest carillonem mobilnym (48 dzwonów). W tym roku wszystkie zagrają nowoczesną muzykę, ale z klasyczną nutą.

– Muzyka grana przez dzwony kojarzy się nam głównie z utworami minionych czasów. Od niedawna łączymy ją z innymi gatunkami i nurtami współczesnej muzyki. Taka mieszanka brzmi niezwykle ciekawie, dlatego też nie zabraknie jej w programie naszego festiwalu – mówi Monika Kaźmierczak, dyrektor artystyczny Gdańskiego Festiwalu Carillonowego.

 

Klasyka i nowoczesne aranżacje

Koncerty w ramach festiwalu rozpoczną się w piątek, 4 sierpnia 2017 r. Z wieży kościoła św. Katarzyny będzie można usłyszeć aranżacje w wykonaniu dwójki gdańskich studentów. – Dzięki życzliwości przeora oo. karmelitów, mieszkańcy i turyści będą mogli słuchać koncertów w pięknym ogrodzie przy kościele św. Katarzyny. Znajdzie się tam niewielki ekran, na którym będzie widać grających w wieży artystów – zachęca Monika Kaźmierczak.

Na położonym nieopodal skwerze Heweliusza, zostanie natomiast zagrana muzyka inspirowana japońskimi filmami animowanymi. Duetowi „Harmonia dźwięku” będzie towarzyszyć carillon mobilny „Gdańsk”.

Drugiego dnia festiwalu, z wież Ratusza Głównego Miasta Gdańska oraz kościoła św. Katarzyny, zaprezentowane zostaną utwory na carillon i flet, a także muzyka taneczna – od epoki renesansu po znane „Skrzypek na dachu” oraz „Libertango”.

Koncerty zakończą się w niedzielę, 6 sierpnia 2017 r., na scenie Jarmarku św. Dominika na Targu Węglowym mieszanką różnorodnych stylów. Projektowi Roaming Bells w wykonaniu pochodzącej z Niderlandów Rosemarie Seuntiëns oraz gdańszczan z zespołu Ikenga Drummers będzie towarzyszył carillon mobilny „Gdańsk”. Warto zaznaczyć, że Rosemarie Seuntiëns jest cenioną instrumentalistką, która łączy klasykę z nowoczesnym funk popem.

 

Wodowanie Sztuk

Zbliżone tematycznie koncerty odbywają się także w ramach letniego cyklu Wodowania Sztuk. Pokazy Fontanny Heweliusza z muzyką carillonową odbywają się w piątki (na żywo), soboty i niedziele o godz. 21.45. Poza nimi utwory grane przez gdańskie carillony można usłyszeć przez cały rok: w piątki o godz. 14.45 z wieży kościoła św. Katarzyny oraz w soboty o godz. 12.05 z wieży Ratusza Głównego Miasta.

 

Monika Kaźmierczak za klawiaturą carillonu mobilnego

Monika Kaźmierczak, dyrektor artystyczny Gdańskiego Festiwalu Carillonowego, za klawiaturą carillonu mobilnego. Mat. prasowy Międzynarodowych Targów Gdańskich S.A.

 

Program XIX Gdańskiego Festiwalu Carillonowego

4 sierpnia 2017 r., piątek

  • godz. 14.45
    wieża kościoła św. Katarzyny
    Koncert studencki
    Justyna Barbarska, Bartosz Skop
  • godz. 18.00
    Skwer im. Heweliusza
    Koncert muzyki inspirowanej japońskimi filmami animowanymi
    Duet „Harmonia dźwięku”: Maria Kozłow-Ratke – skrzypce, Agata Oriana Kwahs – wiolonczela oraz Monika Kaźmierczak – carillon mobilny „Gdańsk”
  • godz. 21.00
    wieża kościoła św. Katarzyny
    Muzyka ze współczesną holenderską nutą
    Rosemarie Seuntiëns (Niderlandy)

5 sierpnia 2017 r., sobota

  • godz. 12.05
    wieża Ratusza Głównego Miasta
    Muzyka ze świata
    Rosemarie Seuntiëns (Niderlandy)
  • godz. 16.00
    wieża Ratusza Głównego Miasta
    Drzewo i brąz – przez Europę
    Anna Kasprzycka (Gdańsk), Katarzyna Czubek – flet
  • godz. 19.00
    wieża kościoła św. Katarzyny
    Tańce na dzwony
    Magdalena Cynk-Mikołajewska (Toruń)

6 sierpnia 2017 r., niedziela

  • godz. 17.00
    Scena Jarmarku św. Dominika, Targ Węglowy
    Roaming Bells
    Rosemarie Seuntiëns (Niderlandy) – carillon mobilny „Gdańsk”
  • godz. 21.00
    Scena Jarmarku św. Dominika, Targ Węglowy
    Roaming Bells
    Rosemarie Seuntiëns (Niderlandy) – carillon mobilny „Gdańsk”
    Ikenga Drummers (Gdańsk) – carillon mobilny „Gdańsk”

 

Program Gdańskiego Festiwalu Carillonowego

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.