Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/00207b83-3e15-4d24-aa45-d4033ab9b27f.jpg To będzie najgorętsze miejsce na Pomorzu. Przed nami jubileuszowy Plener kowalski w Swołowie

To będzie najgorętsze miejsce na Pomorzu. Przed nami jubileuszowy Plener kowalski w Swołowie

Plener Kowalski w Swołowie

Już po raz dziesiąty miłośnicy kowalstwa będą mogli zobaczyć pracę kilkudziesięciu kowali, którzy przyjadą do Swołowa z całej Polski. Impreza potrwa od piątku do niedzieli, 2-4 sierpnia 2019 r. Wydarzeniu będzie towarzyszyć festiwal EtnoBaltica.

 

Wiele atrakcji przygotowano z okazji jubileuszowego X Pleneru kowalskiego w Swołowie. Muzealna kuźnia stanie się wtedy najgorętszym miejscem na Pomorzu, a kowale z całej Polski będą wspólnie wykuwać dla niej duży, metalowy szyld.

Oprócz pokazu pracy kowali, będzie można też zobaczyć wyroby kowalstwa artystycznego, pokaz podkuwanie konia, a także poznać różne techniki i sposoby kucia metalu. Przez cały czas trwania imprezy otwarte będą stoiska innych twórców ludowych oraz lokalnych producentów żywności ekologicznej.

 

Organizatorami wydarzenia są Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie oraz stowarzyszenie Forum Kowalskie.

 

X Plener kowalski w Swołowie

  • 2-4 sierpnia 2019 r., piątek-niedziela, godz. 10.00-18.00
  • Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie
  • Oddział Etnografii Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
  • Zagroda Albrechta
  • Swołowo 8
  • wstęp – bezpłatny

 

 

 

 

 

 

 

Plakat Plener kowalski

 

*  *  *

 

Festiwal EtnoBaltica

W tym roku Plenerowi kowalskiemu towarzyszyć będzie festiwal EtnoBaltica, czyli muzyczny przegląd twórczości ludowej organizowany przez Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Słupsk.

Na scenie zaprezentują się najlepsze kapele z Pomorza, laureaci ubiegłorocznej edycji festiwalu – zespół Michalove z Michałowa oraz kaszubska kapela O co Idze. Do udziału zaproszeni zostali również przedstawicieli góralskiego folkloru, czyli kapela PoPieronie z Beskidu Żywieckiego oraz góralski zespół folkowy Tekla Klebetnica z Beskidu Śląskiego.

 

Program:

2 sierpnia 2019 r., piątek

  • godz. 18.00 – Michalove
    Michalove to młody zespół powstały w 2017 roku złożony z trzech osób powiązanych więzami rodzinnymi i miłością do muzyki tradycyjnej. Grupa pochodzi z Michałowa, małej miejscowości z powiatu słupskiego. Śpiewają tradycyjne pieśni wielogłosowe, głównie ukraińskie, ale też polskie i bałkańskie a cappella oraz we własnych aranżacjach przy akompaniamencie m.in. akordeonu i bębnów.
  • godz. 19.15 – PoPieronie
    Kapelę PoPieronie od 2009 r. tworzy czwórka młodych, zdolnych ludzi. Od dzieciństwa każdy z nich dorastał wśród tradycji i kultury Beskidu Żywieckiego. Po latach zdobywania doświadczeń artystycznych oraz kształcenia się w kierunkach muzycznych, podjęli oni chęć kontynuacji rodzimej tradycji. Razem tworzą unikalny styl gry, łącząc swoje indywidualne pasje twórcze na gruncie muzyki głęboko zakorzenionej w ich góralskiej obyczajowości. Każdy z nich poznał także muzykę pogranicza kultur: polskiej, słowackiej oraz węgierskiej, których elementy można dostrzec w ich twórczości.

3 sierpnia 2019 r., sobota

  • godz. 18.00 – O co Idze
    Kaszubska kapela O co Idze z Tuchomia gra i śpiewa na „kaszubską nutę”. Zespół muzykuje na współczesnych instrumentach (gitary elektryczne), aranżując kaszebizne w rytmie „mocnego uderzenia”. W 2018 r. grupa zajęła I miejsce w przeglądzie zespołów ludowych, który odbył się podczas pierwszej edycji festiwalu EtnoBaltica.
  • godz. 19.15 – Tekla Klebetnica
    Tekla Klebetnica to zespół folkowy, który oprócz rodzimej muzyki góralskiej, wykonuje przede wszystkim muzykę pasma Karpat, niejednokrotnie wykorzystując także melodie bałkańskie. To połączenie tradycyjnego folkloru z elementami muzyki cygańskiej, klasycznej i jazzu, tzw. folk-crossover.
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.