Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/5ae7256b-f0d6-4b5d-ba95-bff07ecf0f73.jpg Tego fotografa z bujną czupryną znał prawie każdy gdańszczanin. Maciej Kosycarz nie żyje, miał 56 lat

Tego fotografa z bujną czupryną znał prawie każdy gdańszczanin. Maciej Kosycarz nie żyje, miał 56 lat

Maciej Kosycarz odbiera stypendium dla twórców kultury. Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

Kontynuował dzieło swojego ojca Zbigniewa, który był fotografem od 1945 roku. Maciek prawie zawsze miał przy sobie aparat. Uwieczniał na zdjęciach najważniejsze wydarzenia i miejsca na Pomorzu. Maciej Kosycarz zmarł 26 marca 2020 roku w szpitalu w Warszawie z powodu powikłań po operacji.

 

Maciej Kosycarz urodził się w 1964 roku. 20 kwietnia skończyłby 56 lat.

 

Przegrana nierówna walka

Maciej Kosycarz od 2017 roku walczył z chorobą nowotworową. Przeszedł operację usunięcia nerki i wydawało się, że wszystko wraca do normy. Mimo choroby cały czas pracował, pojawiał się z aparatem na najważniejszych lokalnych wydarzeniach. Wziął udział w rejsie żaglowcem dla osób onkologicznych Onkorejs 2019, otwarcie mówił o swoich problemach ze zdrowiem po to, by zwrócić uwagę na konieczność wykonywania badań profilaktycznych. Dwa lata od usunięcia nerki okazało się, że rak znowu dał o sobie znać i potrzebna jest kolejna operacja. Niestety, po niej Maciej Kosycarz już nie wydobrzał. Zmarł w szpitalu w wyniku powikłań.

 

Był zawsze na bieżąco

Agencja prasowa Macieja Kosycarza (Kosycarz Foto Press) to archiwum zdjęć samego Macieja, jego ojca oraz współpracowników. Pomorskie redakcje często korzystają ze zdjęć z zasobów KFP, bo wiadomo, że jak coś ważnego się dzieje, to na stronie agencji zdjęcia są prawie od razu.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego również wykorzystywał zdjęcia Kosycarza do swoich publikacji. Uwiecznione przez niego obrazy z Pomorza zawsze były udane i odpowiednie, przedstawiały to, co w danej chwili było istotne. Widać było, że Kosycarz ze swoim aparatem był zazwyczaj tam, gdzie powinien być fotoreporter.

 

Dorobek

Archiwum zdjęć Macieja Kosycarza i jego ojca liczy prawie ćwierć miliona fotografii z Pomorza od 1945 roku. „Kosy” wydał wiele albumów, które tytułował „Niezwykłe zwykłe zdjęcia z…”. Były tam archiwalne (np. powojenne) i współczesne zdjęcia z całego Pomorza, wydawane tematycznie. Na zdjęciach można było zobaczyć życie codzienne mieszkańców, budynki, których już nie ma i wydarzenia sprzed lat.

W 2011 Maciej Kosycarz został głównym laureatem Pomorskiej Nagrody Artystycznej za popularyzację i promocję pomorskiej fotografii prasowej, a w szczególności za wydanie serii albumów „Fot. Kosycarz – niezwykłe zwykłe zdjęcia”. Statuetkę oraz nagrodę pieniężną wręczył mu marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Ponadto w 2019 roku Maciej Kosycarz otrzymał również stypendium marszałka województwa pomorskiego dla twórców kultury na wydanie albumu fotograficznego pod roboczym tytułem „Jan Paweł II na Pomorzu”.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.