Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/3422bd31-5349-4e7d-8dbf-1728ae456d8a.jpg Teatr muzyczny to radość tworzenia? O musicalach, trudnym życiu artystów i dyrektorów rozmawiano w Gdyni

Teatr muzyczny to radość tworzenia? O musicalach, trudnym życiu artystów i dyrektorów rozmawiano w Gdyni

Debata w Teatrze Muzycznym w Gdyni

Przedstawiciele środowiska teatralnego, dziennikarze i studenci zastanawiali się, czym charakteryzuje się musical polski, z czym mierzą się na co dzień aktorzy i w jakim kierunku podąża teatr muzyczny. Wiele tematów dotyczyło pracy dyrektorów tych instytucji. Debata 18 maja 2018 r. zakończyła się postulatem reaktywowania Festiwalu Teatrów Muzycznych w Gdyni.

 

Spotkanie i obrady z publicznością były częścią obchodów 60-lecia Teatru Muzycznego im. D. Baduszkowej w Gdyni. Uczestniczyli w nich m.in. Jacek Mikołajczyk, dyrektor warszawskiego teatru Syrena, Konrad Imiela, dyrektor Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu, Marek Kaczanowski, dyrektor Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni, Wojciech Kościelniak, reżyser teatralny, Katarzyna Kurdej, aktorka, Jerzy Snakowski, scenarzysta oraz dziennikarze i recenzenci teatralni. Debatę prowadził Igor Michalski, dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni.

 

Raczkujące polskie musicale

Nie ulega wątpliwości, że jeszcze 10 lat temu musicale były w Polsce rzadkością, a teatry muzyczne stawiały głównie na operetkę. Dopiero od niedawna stały się modne, szczególnie te głośne i znane tytuły, które widzowie kojarzą z realizacji międzynarodowych. Według Wojciecha Kościelniaka, reżysera odpowiedzialnego m.in. za gdyńskiego „Wiedźmina”, nadal brakuje w krajowych musicalach jakości gry aktorskiej oraz zdolności technicznych, chociaż sytuacja zmienia się na plus. Twórcy podkreślali też, że tworzenie teatru muzycznego to radość, a jednocześnie konieczność zawracania uwagi na najdrobniejsze detale. Każde niedopracowanie, potknięcie aktora czy tancerza widać ze sceny.

 

Mało mężczyzn, mało pieniędzy

Od pytania o kondycję polskiego musicalu i teatrów muzycznych, debatujący szybko przeszli do wymieniania problemów, z jakimi mierzą się dyrektorzy i twórcy w polskiej rzeczywistości. Podkreślali w szczególności zbyt małą konkurencję między aktorami, reżyserami, ale też kwestie finansowe. Wiele inicjatyw i mniej komercyjnych spektakli musi zejść na dalszy plan ze względu na zbyt małe fundusze. Zastanawiali się nad realiami życia aktorów teatrów muzycznych, którzy walczą o etaty, a często muszą wybierać między życiem zawodowym i rodzinnym.

O edukacji aktorów mówił Marek Kaczanowski, dyrektor Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni. – Na 100 osób chętnych do studiów aktorsko-muzycznych jest tylko 15-20 proc. mężczyzn – wymieniał Kaczanowski. – Wynika to z małego prestiżu tego zawodu, w którym pracuje się dużo, a zarabia mało – podkreślał. Konrad Imiela, dyrektor Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, dodał, że śpiewający mężczyźni uważani są za mało męskich i niepoważnych.

Ważną kwestią w dyskusji była edukacja widzów oraz sprawny marketing kultury, jakie dopiero w Polsce się tworzą. Dyrektorzy i twórcy zastanawiali się, jak zachęcić widzów do korzystania z oferty teatrów muzycznych, a w szczególności tej bardziej ambitnej i trudniejszej w odbiorze. Dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni Igor Michalski zapewniał, że mimo wszystko i tak bilety na spektakle w Gdyni rozchodzą się niczym ciepłe bułeczki, a widownia jest zapełniona do końca roku.

 

Reaktywują festiwal?

Wszyscy obecni na spotkaniu dyrektorzy i twórcy teatralni opowiedzieli się za pomysłem reaktywowania Festiwalu Teatrów Muzycznych, który ostatni raz odbył się w Gdyni w 2011 roku. Podkreślali trudności w zorganizowaniu tak dużej imprezy, przede wszystkim finansowe i techniczne, ale jednocześnie zapowiedzieli chęć podpisania petycji, która miałaby zostać skierowana do instytucji finansujących teatry muzyczne (m.in. samorządów).

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.