Aktualności

Taxminutes, czyli konkurs na podatkowy klip

$image_alt
Fot.©Depositphotos/peshkova

O podatkach zrozumiale i atrakcyjnie? Dlaczego, nie? Jeśli jesteś studentem i chcesz spróbować swoich sił w tworzeniu obrazów, to weź udział w konkursie na „Krótkie filmy o iluzjach podatkowych – taxminutes". Organizatorzy – Uniwersytet Warszawski, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie i Ministerstwo Finansów – na zgłoszenia czekają do 30 kwietnia 2015 r.

Co to są iluzje podatkowe? Według włoskiego ekonomisty Amilcare Puvianiniektórych podatków nie widać, np. podatki pośrednie, VAT. Powoduje to, że podatnik nie wie, że ponosi ich koszt albo jest przekonany, że płaci je ktoś inny. Iluzje podatkowe powodują, że podatnicy nie wiedzą, że przyczyniają się do finansowania kosztów funkcjonowania państwa.

Taxminutes_logo

„Krótkie filmy o iluzjach podatkowych – taxminutes"  to konkurs polegajacy na zobrazowaniu pojęć związanych z podatkami w prosty i ciekawy sposób za pomocą krótkich klipów filmowych trwających do 90 sekund nakręconych dowolną techniką – telefonem, kamerą, aparatem. 

– Forma Taxminutes może być dowolna, ważne, aby wyjaśniała wybrany element systemu podatkowego. To może być np. animacja, wywiad w taksówce czy klubie, poklatkowe zdjęcia, sonda, reklamówka, protest, pantomima. Tak by rzeczywiście zwykły człowiek mógł wiedzieć: aha, rozumiem – mówi dr hab. Aleksander Werner z SGH, współorganizatora konkursu.

Klipy konkursowe mogą nawiązywać do takich pojęć podatkowych, jak: cel opodatkowania, rodzaj podatków, konstrukcje podatkowe, skutki opodatkowania, oszustwa podatkowe, unikanie opodatkowania, postawy wobec opodatkowania, wpływ podatków na życie społeczne, zjawiska ekonomiczne i społeczne towarzyszące opodatkowaniu.

– To mogą być fikcyjne historie podatników, którzy przeżywają różne przygody w urzędach skarbowych albo robią dziwne rzeczy, żeby podatków nie płacić.  Albo wcale, albo unikają płacenia ich w Polsce. Dla inspiracji na stronie internetowej konkursu przygotowaliśmy pakiet tematyczny i manual do przykładowych scenariuszy – dodaje dr hab. Jacek Wasilewski z Uniwersytetu Warszawskiego, współorganizatora konkursu.

Autorów najlepszych filmów wyłoni jury, w którym są m.in. przedstawiciele Ministerstwa Finansów oraz językoznawca prof. Jerzy Bralczyk i reżyser Robert Gliński.  Na laureatów czekają nagrody rzeczowe oraz staże w Ministerstwie Finansów i w mediach patronujących konkursowi. Wyniki zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali w pierwszej połowie czerwca 2015 r.

Zgłoszenia poprzez stronę konkursu do 30 kwietnia 2015 r.  

 

Opr. DK

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności