Aktualności

Targi Baltexpo 2013

$image_alt
Fot. Sławomir Lewandowski

Ponad 200 wystawców z kilkunastu krajów z całego świata brało udział w Międzynarodowych Targach Morskich i Konferencji Baltexpo. To największa i najbardziej prestiżowa w Europie Środkowo-Wschodniej impreza targowa przemysłu morskiego, mająca ponad 30 letnią tradycję.

W uroczystości otwarcia Baltexpo 2013 wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej: minister Sławomir Nowak oraz wiceminister Anna Wypych-Namiotko odpowiedzialna za gospodarkę morską, Ilona Antoniszyn-Klik, wiceminister w Ministerstwie Gospodarki, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz Sławomir Majaman, prezes Zarządu Polskiej Agencji Informacjji i Inwestycjji Zagranicznych (PAIiIZ).

Jako pierwszy głos zabrał minister Sławomir Nowak. W swoim wystąpieniu powiedział, że w latach 2007-2013 w trzech kluczowych polskich portach morskich, w Gdańsku, Gdyni i Świnoujściu dzięki dofinansowaniu z UE zrealizowano inwestycje o wartości prawie 4 mld zł. W nowej perspektywie w latach 2014-2020 mają być zrealizowane inwestycje o wartości ponad 10 mld zł. Ocenił, że zainwestowane kwoty pokazują, że polska gospodarka morska bardzo dynamicznie się rozwija i zaczyna konkurować w regionie Bałtyku.

Marszałek Mieczysław Struk mówił z kolei o gospodarce morskiej, w kontekscie rozwoju województwa pomorskiego. Gospodarz województwa wskazał na położenie na skrzyżowaniu korytarzy transportowych północ-południe, wschód-zachód, co czyni nasz region atrakcyjnym dla inwestorów. Według marszałka Struka tę atrakcyjność staramy się zwiększać poprzez tworzenie sprzyjających warunków do powstania klastra morskiego, jednak aby wykorzystać szanse związane z morzem, niezbędne jest także dokończenie inwestycji infrastrukturalnych, realizowanych obecnie na Pomorzu oraz wzdłuż korytarzy transportowych. 

Fot. Sławomir Lewandowski

Sławomir Majman, prezes Państwowej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, kiedyś prezes Zarządu Targów Warszawskich, organizatora Baltexpo, podczas wystąpienia przypomniał pierwsze Baltexpo sprzed 31 lat, kiedy to po raz pierwszy otwarcie obwieścił jak zwykle dzwon okrętowy. Prezes Majman odnosząc się do branży morskiej mówił, że przechodziła ona przez te lata różne etapy, od euforii po wieszczenie zupełnej katastrofy. Dziś nasze stocznie mają portfel wypełniony zamówieniami na 14 miesięcy do przodu, co jest bardzo optymistyczne. Sławomir Majman dodał także, że ma nadzieje, że tegoroczne Baltexpo będzie jak zawsze okazją do poważnej dyskusji o współpracy. 

Zanim oficjalnie rozpoczęto targi, Jerzy Lewandowski, przewodniczący Jury Konkursu „Złota Kotwica Baltexpo 2013" i „Osobowość Roku Gospodarki Morskiej" poinformował o przyznaniu nagród i wyróżnień. 

Złotą Kotwicę w kategorii „Usługa" otrzymała Gdańska Stocznia „Remontowa" im. J. Piłsudskiego S.A. za przebudowę platformy „Safe Caledonia". Złotą Kotwicę w kategorii „Produkt" dostała „Remontowa Shipbuilding S.A." za serię czterech nowoczesnych promów z napędem gazowym dla norweskiego armatora. Złotą Kotwicę w kategorii „Osobowość Roku Gospodarki Morskiej" otrzymał Piotr Soyka, który stoi na czele Grupy „Remontowa". Wyróżnienie za przygotowanie oprogramowania potrzebnego do wyliczenia stateczności przy operacji dokowania i wydokowania, trafiło do Polskiego Rejestru Statków.

Po uroczystym wstępie, minister Sławomir Nowak i wiceminister Anna Wypych-Namiotko uderzając w okrętowy dzwon dali sygnał do rozpoczęcia Baltexpo 2013.

Fot. Sławomir LewandowskiPodczas trzydniowych targów polscy i zagraniczni przedstawiciele środowisk związanych z gospodarką morską prezentowali swoje produkty, technologie, usługi, rozwiązania, osiągnięcia, potencjał oraz plany rozwojowe. Polskę reprezentowała m.in. prywatna stocznia Crist, Energomontaż Gdynia, Szczecińska Stocznia Remontowa Gryfia, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Tematyka Baltexpo obejmuje m.in. przemysł okrętowy, budowę i remonty statków, porty, terminale, wydobycie ropy i gazu, energetykę wiatrową oraz żeglugę, bezpieczeństwo i ochronę środowiska. Po raz pierwszy podczas Baltexpo odbyło się Polsko-Norweskie Forum Gospodarki

Morskiej, z udziałem przedstawicieli administracji rządowej, samorządowej, liderów przemysłu morskiego oraz środowisk naukowych i gospodarczych. Główne tematy dwudniowego forum to: gaz LNG, morska energetyka wiatrowa oraz współpraca przy wydobyciu ropy i gazu spod dna morskiego.

Ważną częścią pierwszego dnia Baltexpo 2013, co można było wywnioskować również po wypełnionej po brzegi sali, była konferencja pt. „Perspektywy i uwarunkowania realizacji inwestycji Offshore w Polsce; Mechanizmy wsparcia inwestycji w obszarze morskiej energetyki wiatrowej". Wprowadzenia do tej konferencji dokonał Ryszard Świlski, członek zarządu województwa pomorskiego. W swoim wystąpieniu powiedział, że samorząd województwa pomorskiego buduje równowagę energetyczną w regionie. Dokumenty strategiczne przygotowane i przyjęte przez władze województwa dostosowane są do sytuacji i możliwości województwa pomorskiego z uwzględnieniem źródeł energetycznych konwencjonalnych i niekonwencjonalnych, również w odniesieniu do kwestii związanych z farmami wiatrowymi na morzu. Wicemarszałek Świlski dodał także, że SWP wspiera każdą działalność sektora morskiego: portowego, stoczniowego i im pochodne, która również ma wpływ na wszystkie zjawiska związane z energetyką, z procesami energetycznymi w całym kraju, nie tylko i wyłącznie na Pomorzu. 

Targi odbywały się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo w Gdańsku.

 

Sławomir Lewandowski

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka