Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/58a06496-005d-401f-9b3c-96e61463f6fc.jpg Jak w ciągu trzech lat PKM zmieniła komunikację na Pomorza?

Jak w ciągu trzech lat PKM zmieniła komunikację na Pomorza?

Przystanek PKM Gdańsk KIełpinek.

Transportowa rewolucja w regionie nie byłaby możliwa bez Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Omija korki, jest szybsza i przewozi tysiące osób miesięcznie. A do tego charakteryzuje się niebanalną architekturą. Ponad trzy lata funkcjonowania inwestycji zrealizowanej przez samorząd województwa pomorskiego, to dobry czas na podsumowanie osiągnięć.

 

8 kwietnia 2019 r. odbędzie się debata „Kolej Metropolitalna na Pomorzu  – dziś i w perspektywie roku 2030″. Dyskusja będzie transmitowana na żywo na portalu pomorskie.eu

 

Tysiące podróżnych

Z roku na rok pociągami kursującymi w systemie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej podróżuje coraz więcej osób. W 2016, czyli w pierwszym pełnym roku funkcjonowania linii PKM  pociągi przewiozły ponad 2 miliony pasażerów, rok później w 2017 było ich już ponad 3 miliony. Rok 2018 zamknął się rekordowymi 4 milionami pasażerów. – To był najlepszy wynik od momentu uruchomienia linii PKM jesienią 2015 roku – mówi Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego, który nadzoruje transport na terenie województwa. Pokazuje to, że coraz więcej mieszkańców przekonuje się, iż transport kolejowy jest szybszy i wygodniejszy. – To niewątpliwie efekt konsekwentnie wprowadzanych zmian, doskonalenia rozkładów jazdy, tak aby odpowiadały potrzebom mieszkańców. To w końcu dla nich ta linia powstała – dodaje wicemarszałek Świlski

 

Liczba pasazerów pociągów na kursujących w ramach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Mat. PKM

 

Nie tylko metropolia

W ramach projektu PKM obsługiwane są cztery trasy: aglomeracyjna z Gdańska do Gdyni oraz trzy regionalne, z Trójmiasta do Kartuz i Kościerzyny.  To właśnie regionalna część projektu rozwija się najbardziej dynamicznie. – W ciągu trzech lat liczba podróżnych z Kartuz do Gdańska wzrosła siedmiokrotnie – zaznacza Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Liczba pasażerów na tej trasie  wzrosła z prawie 12 tys. z październiku 2015 r. do ponad 79 tys. w październiku 2018 r. – Równie dynamicznie rośnie liczba pasażerów z Kościerzyny. To niewątpliwie zasługa zmiany, jaką wprowadziliśmy w grudni 2016 r. Wtedy to skierowaliśmy pociągi z Kościerzyny do Gdyni przez stację Gdańsk Wrzeszcz. To była rewolucja, a Kościerzyna po raz pierwszy zyskała bezpośrednie połączenie kolejowe ze stolicą województwa – dodaje marszałek.

 

PKM linią zmian

Budowa linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej okazała się dużym bodźcem rozwojowym dla terenów, przez które przebiega. W Gdańsku w rejonie przystanków Jasień i Kiełpinek deweloperzy dynamicznie zaczęli budować nowe osiedla. Może na nich zamieszkać nawet 40 tys. mieszkańców. W rejonie gdańskiego lotniska i Firogi rośnie nowe centrum biurowe Airport City, gdzie swoje przedstawicielstwa mają światowe korporacje. Powstają węzły integracyjne i zmienia się układ drogowy. – Mieszkańcy regionu doskonale wiedzą, że przejazd pociągiem do Trójmiasta jest szybszy niż samochodem. Z Żukowa do Gdańska dojedziemy nawet w 25 minut. Warto zatem zostawić samochód lub rower na parkingu przy stacji PKM i wsiąść do pociągu – zaznacza wicemarszałek Świlski. 

 

Porównanie czasów przejazdu samochodów i pociągów systemu PKM. Mat. PKM

 

Nie zwalniamy tempa/ Trzy lata i co dalej

Sama budowa i bieżące utrzymanie torów to nie wszystko. Samorządowa spółka PKM przygotowuje obecnie elektryfikację linii oraz budowę nowego przystanku. – Linia od początku planowana była do elektryfikacji. Ale brak elektryfikacji linii 201 z Gdyni do Kościerzyny powodował, że sieć trakcyjna kończyła by się ślepo. Plany elektryfikacji linii PKM trzeba było odłożyć na później – wyjaśnia Grzegorz Mocarski, prezes PKM SA – Obecnie PKP PLK przygotowuje taki projekt więc inwestycje w elektryfikację będziemy prowadzić wspólnie, zarówno na odcinku zarządzanym przez nas, jak i przez PLK – dodaje. Prace powinny zakończyć się w 2023 roku. Wtedy też pierwsze składy elektryczne połączą Trójmiasto z Kartuzami i Kościerzyną.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.