Aktualności

Szybkie randki… z Szekspirem. Niezwykła propozycja na urodziny dramaturga ze Stratfordu

Twarz Wiliama Szekspira
Wiliam Szekspir. For. źródło: Gdański Teatr Szekspirowski

Na randkę do teatru? Dlaczego, nie. Gdański Teatr Szekspirowski hucznie świętuje 453. urodziny patrona, które przypadają 23 kwietnia 2017 r.

 

Jubileusz ten co roku zaskakuje oryginalnymi pomysłami. 453. urodziny będą nietypowe, bo teatr zaprasza na... speed dates, czyli „szybkie randki". Będą także spotkania z twórcami nowej letniej produkcji, pokaz filmu „Zakochany Szekspir" oraz szalone afterparty, a wszystko pod hasłem Zakochaj się w Szekspirze!

 

Teatralne randki

Speed dates to świetna zabawa, możliwość poznania ciekawych, otwartych ludzi. Czym właściwie jest speed dating? Formuła szybkich randek pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Przeżywa swój renesans i staje się bardzo popularna również w Europie. Zakłada spotkania, podczas których uczestnicy rozmawiają ze sobą przez krótki, z góry ustalony czas – w teatrze będzie to 5 minut – po czym następuje zakończenie rozmowy, zmiana miejsc i rozpoczęcie spotkania z kolejną osobą. W trakcie jednej tury spotkań, która trwa do 2 godziny, odbywa się kilkanaście szybkich randek, podczas których poznaje się różnych ludzi, z którymi być spotkacie się kolejny raz – już tylko we dwoje.

Organizatorzy proponują trzy grupy wiekowe uczestników: godz. 12.00-14.00 grupa 35-45 lat, godz. 14.00-16.00 grupa 25-37 lat i godz. 16.00- 18.00 grupa 21-29 lat. Uczestnikami mogą być osoby powyżej 21 roku życia.
 

Zakochany Szekspir – preludium

Po randkach, które odbędą się w Sali Głównej teatru, uczestnicy speed dates oraz wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w części poświęconej najnowszemu spektaklowi na scenę elżbietańską, jaką będzie „Zakochany Szekspir". To kolejna – po „Wesołych kumoszkach z Windsoru" – współprodukcja z Teatrem Wybrzeże. Jej reżyserem będzie ponownie Paweł Aigner, a w spektaklu wystąpią uwielbiani przez publiczność aktorzy Wybrzeża.

Spotkanie z reżyserem spektaklu oraz dyrektorem Teatru Szekspirowskiego Jerzym Limonem, zespołem Teatru Wybrzeże i aktorami odbędzie się o godz. 18.00. Twórcy spektaklu po raz pierwszy opowiedzą o szczegółach nowej produkcji, a także o ciekawostkach związanych z „Zakochanym Szekspirem" – zarówno filmem, jak i jego późniejszą sceniczną adaptacją, której na podstawie scenariusza Marca Normana i Toma Stopparda dokonał Lee Hall.

 

O filmie

Nagrodzony siedmioma Oscarami (m.in. dla najlepszego filmu, najlepszej aktorki pierwszo- i drugoplanowej, najlepszego scenariusza oraz muzyki, scenografii i kostiumów) oraz trzema Złotymi Globami film „Zakochany Szekspir" (oryg. „Shakespeare in Love") w reżyserii Johna Maddena ukazał barwny i fascynujący obraz elżbietańskiej Anglii. Do sukcesu filmu niewątpliwie przyczynił się scenariusz Marca Normana i Toma Stopparda, wyróżniony prestiżową nagrodą nowojorskich krytyków filmowych.

Londyn, 1593 r.. William Szekspir, młody, ambitny dramaturg i aktor obiecuje swoją nową sztukę „Romeo i Ethel, córka pirata", Philipowi Henslove'owi, dyrektorowi Teatru Rose. Młody dramaturg przeżywa jednak głęboki kryzys twórczy i nie jest w stanie napisać sztuki, która mogłaby być dla niego przepustką do lepszego świata. Na domiar złego rywalizujący z Henslowem właściciel Teatru Curtain, Richard Burbage, próbuje go podkupić. Viola de Lesseps, córka bogatego kupca, narzeczona Lorda Wessex, jest zafascynowana poezją Williama. Wstępuje do trupy Henslove'a w męskim przebraniu jako Thomas Kent. Rozpoznana przez Szekspira, nawiązuje z nim szalony romans. Pod wpływem gwałtownego uczucia - i za namową swojego przyjaciela - William przerabia awanturniczą sztukę „Romeo i Ethel" na melodramat „Romeo i Julia".

 

Zakochany Szekspir

  • 23 kwietnia 2017 r., niedziela, godz. 12.00-18.00
  • Gdański Teatr Szekspirowski
  • ul. Bogusławskiego1
  • Gdańsk

 

Zobacz: Gdański Teatr Szekspirowski

 

Urodziny Szekspira_baner

 

view szablon artykułu