Aktualności

Szukasz pracy sezonowej? Zobacz, jakie są oferty i ile możesz zarobić

Pracownicy hotelu
Fot. ©Depositphotos/kalinovsky

Barman w sezonie wakacyjnym może zarobić 17 zł za godzinę, recepcjonista – 16 zł a kasjer – 14 zł. Ofert pracy sezonowej jest coraz więcej, ale rąk do pracy jak na razie coraz mniej. Czy pracodawcy będą musieli walczyć o pracowników?

 

W czerwcu rozpoczyna się sezon turystyczny i rośnie zapotrzebowanie na pracowników zatrudnianych na czas wakacji. Najczęściej pracy szukają uczniowie i studenci. Najwięcej propozycji pracy sezonowej można znaleźć w gastronomii, hotelarstwie, budownictwie i rolnictwie, a także w handlu i produkcji. Oferty przeznaczone są głównie dla niewykwalifikowanych pracowników i młodych ludzi.

 

Praca dla ucznia i studenta

Zazwyczaj na początku roku o 20 proc. zwiększa się popyt na pracowników. Wiosną bezrobocie mocno spadło – w województwie pomorskim, 31 maja 2017 r. wynosiło 6,3 proc. Z tego powodu można się spodziewać, że wielu firmom nie będzie łatwo znaleźć kandydatów do pracy sezonowej. Dobra wiadomość dla poszukujących pracy jest taka, że mogą liczyć na lepsze płace.

 

Nowe regulacje prawne

W tym roku płace w sezonie powinny być lepsze np. dla kelnerów czy hostess. W zeszłym roku w tych zawodach można było otrzymać minimalne wynagrodzenie w okolicach 10 zł. Od 1 stycznia 2017 r. podwyższono najmniejszą stawkę godzinową do 13 zł brutto. Wielu pracowników sezonowych może więc liczyć na wyższe wynagrodzenie niż w poprzednim sezonie. To nie jedyna zmiana od poprzednich wakacji. We wrześniu 2016 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu pracy, likwidująca tzw. syndrom pierwszej dniówki. Pracodawca ma obowiązek przedstawić pracownikowi na piśmie wszystkie warunki zatrudnienia, zanim ten rozpocznie pracę.

 

Atrakcyjne zarobki

Z danych Work Service wynika, że na najwyższe stawki wynagrodzenia mogą liczyć operatorzy wózków widłowych – średnio ok. 18 zł brutto za godzinę i barmani – średnio około 17,3 zł brutto za godzinę. Nieco mniej, bo średnio około 16,5 zł brutto, zarobią sprzedawcy w centrach handlowych czy osoby obsługujące pikniki i imprezy masowe. Stawki wynagrodzenia recepcjonistów wynosić mogą średnio 16 zł brutto za godzinę, natomiast magazynierzy, kasjerzy i osoby zajmujące się pakowaniem otrzymają 13,5-14,5 zł brutto (na podstawie danych Work Service SA).

 

Pracodawcy szukają pracowników

W związku z dobrą koniunkturą na pracę, pracodawcy będą musieli powalczyć o pracowników i postarać się przyciągnąć ich atrakcyjnymi zarobkami. Jeszcze niedawno w sezonie wakacyjnym zgłaszało się po kilku pracowników na jedno miejsce pracy. Teraz jest odwrotnie – to pracodawcy poszukują chętnych do pracy. Nawet podwyższona stawka 13 zł za godzinę nie zachęca do pracy. Praca sezonowa trwa tylko od kilku tygodni do 2-3 miesięcy, więc wiadomo, że pracownicy chcą przez ten czas jak najwięcej zarobić.

Coraz więcej ofert pracy czeka na pracowników, ale jest coraz mniej chętnych do podjęcia pracy sezonowej. Czy będzie tak, że zabraknie rąk do pracy? – Pracodawcy coraz częściej radzą sobie, zatrudniając pracowników z Ukrainy. Powinni jednak poważnie rozważyć podniesienie stawek – ocenia Tomasz Robaczewski z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Odwiedź te strony

Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku

EURES Polska - Sieć Europejskich Ofert Pracy

Centralna Baza Ofert Pracy

Kursy i szkolenia EFS

Szkolenia dla osób bezrobotnych

Fundusze europejskie

Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia

  •  ogłoszenia, wyszukiwarka urzędów pracy, jak starać się o dofinasowanie szkoleń, studiów, jak założyć własną działalność gospodarczą i wnioskować o wsparcie z UE, porady prawne

Instytut Miasta

  • firma doradcza i szkoleniowa, realizująca programy rozwojowe dla kobiet, prowadząca w Trójmieście warsztaty otwarte i sesje coachingowe

Fundacja Centrum Promocji Kobiet

  • testy oraz bezpłatne szkolenia internetowe

19 524 

  • nr Zielonej Linii – oferty pracy, szkolenia i wsparcie urzędów pracy, info o dofinasowaniu, zakładaniu własnej działalności gospodarczej