Aktualności

Sztuczne rafy ochronią brzeg w Ustce, Rowach i Łebie

$image_alt
Fot. Urząd Morski w Słupsku

Rusza budowa podwodnych konstrukcji, które mają nie dopuścić do „zabierania" plaż przez bałtyckie sztormy. Pionierską na skalę Polski inwestycję prowadzi Urząd Morski w Słupsku. Sztuczną rafę będą tworzyć betonowe konstrukcje zatopione w Bałtyku około 200 m od brzegu na głębokości kilku metrów. Ich głównym zadaniem będzie wygaszanie niszczycielskiej siły falowania, która co roku zabiera nam kilometry plaż.

 

Będą wyglądały jak ogromne durszlaki, przez które będą mogły przepływać ryby i inne żyjątka, do tego będą się mogły na nich osadzać glony – mówi dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku Tomasz Bobin.

 

Ochrona brzegów morskich. Fot. Urząd Morski w Słupsku

Głównym zadaniem raf, wzmocnionych również progami podwodnymi oraz ostrogami przy brzegu, jest ochrona kąpielisk nadmorskich. W ten sposób zabezpieczone zostaną najbardziej narażone na zniszczenia odcinki plaż w Ustce, Łebie i Rowach. W sumie ponad 4 km linii brzegowej. – Testowaliśmy ją w Kołobrzegu, gdzie po wykonaniu tylko progów podwodnych udało się uratować plażę, a przy okazji usunąć część betonowych konstrukcji, które szpeciły otoczenie. Przy budowie raf ten efekt powinien być jeszcze lepszy – dodaje dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku, podkreślając, że inwestycja była poprzedzona badaniami naukowymi wpływu na środowisko naturalne.

 

Rafa będzie gotowa do końca przyszłego roku. Ta nowatorska metoda zabezpieczania ma kosztować w sumie 145 mln złotych. Inwestycja jest dofinansowywana przez Unię Europejską w 85 procentach.

 

Źródło: www.radiogdansk.pl

 

Opr. BMG

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Aktualności

Opłaty środowiskowe i statystyka