Aktualności

Szpital Mikołaja Kopernika w Gdańsku będzie miał własne lądowisko oraz nowoczesne Centrum Urazowe dla Dzieci

Wizualizacja lądowiska dla śmigłowców
Fot. materiały prasowe szpitala

Na terenie Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku ma powstać lądowisko dla helikopterów. Umowa na budowę została podpisana między spółką Copernicus a Ministerstwem Zdrowia. Prace już się rozpoczęły.

 

Szpital starał się o budowę lądowiska od dawna. Przez wiele lat śmigłowce korzystały z doraźnego lądowiska organizowanego przez policję na rondzie Groddecka i al. Armii Krajowej. Jednak ze względu na budowę Forum Gdańsk i to nie jest możliwe. Jedyną alternatywą było lądowanie helikopterów na terenie Szpitala św. Wojciecha i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, a następnie transport chorego karetką do „Kopernika", co zdecydowanie wydłużało czas dowiezienia pacjenta i udzielenia mu pomocy.

 

Dostępne także nocą

Lądowisko będzie zlokalizowane między budynkami nr 4, 5, 20 i konstrukcją stalową, czyli w miejscu, w którym znajduje się większość oddziałów, w tym SOR. Płyta lądowiska o wymiarach ok. 21 m x 21 m będzie umieszczona na szczycie 22-metrowej wieży wyniesionej na żelbetowej konstrukcji. Z płyty windą będzie można zjechać na poziom SOR-u. Płyta lądowiska i budynki w jego pobliżu zostaną wyposażone w niezbędną infrastrukturę (w tym oświetlającą), instalacyjną zapewniającą dostęp do mediów m.in.: energii elektrycznej, wody, komunikacji z SOR, ochrony przeciwpożarowej, oznakowania itp. Dzięki oświetleniu nawigacyjnemu śmigłowce będą mogły lądować także nocą. Lądowisko ma być gotowe w drugiej połowie 2018 r.

 

Wizualizacja lądowiska dla śmigłowców. Fot. materiały prasowe szpitala

Wizualizacja lądowiska dla śmigłowców. Fot. materiały prasowe szpitala

 

Pomogą dzieciom z urazami  

– Budowa lądowiska jest częścią projektu, dzięki któremu w szpitalu powstanie Centrum Urazowe dla Dzieci, tzw. CUD. Będą w nim leczeni najmłodsi pacjenci z całego województwa, którzy ulegli poważnym urazom – tłumaczy Marzena Mrozek, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Podstawowymi zadaniami CUD będą:

  • całościowa i szybka diagnoza,
  • wielospecjalistyczne leczenie,
  • po zakończeniu zabiegów ratujących życie, centrum kieruje małych pacjentów na inny oddział lub do innej placówki leczniczej, żeby kontynuować jego leczenie lub rehabilitację.

Trzecie stanowisko dla dzieci na SOR

Zostanie również stworzone trzecie stanowisko wstępnej intensywnej terapii dzieci na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Inwestycja polega na wykonaniu robót budowlano-instalacyjnych. Prace będą obejmowały modernizację dwóch pomieszczeń w obrębie SOR, jednoosobowego boksu obserwacyjnego oraz trzyosobowej sali obserwacyjnej dla dzieci.


Kosz inwestycji

Modernizacja infrastruktury szpitala, powstanie Centrum Urazowego dla Dzieci, budowa lądowiska dla śmigłowców ratunkowych oraz zakup aparatury i wyposażenia medycznego będą kosztować ponad 9,5 mln zł. Środki w wysokości prawie 8 mln zł pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Samorząd województwa pomorskiego przekaże 600 tys., a szpital przeznaczy prawie 1,3 mln zł. Inwestycja będzie gotowa w połowie 2018 r.

Niezbędny sprzęt trafi m. in. na oddziały: Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla Dzieci, Kardiochirurgii Dziecięcej im. WOŚP, Otolaryngologiczny dla Dzieci, Neonatologiczny z Pododdziałem Patologii Noworodków, a także Kliniczny Oddział Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego czy Kliniczny Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu dla Dzieci i Młodzieży GUMed.

view szablon artykułu