Aktualności

Szlaki kobiet

$image_alt
Na okładce Ewa Szelburg-Zarembina, z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego

Fundacja Przestrzeń Kobiet, grupa społeczna Metropolitanka oraz autorki zapraszają do Gdańska, 9 czerwca 2015 r. na spotkanie prapremierowe książki „Szlaki kobiet. Przewodniczka po Polsce emancypantek". Rozmowy toczyć się będą z udziałem osób, które napisały gdański rozdział książki: Barbary Borowiak, Dominiki Ikonnikow i Anny Sadowskiej, Sylwii Frankowskiej (Konin), Ewy Furgał (Kraków), Ewy Kamińskiej-Bużałek (Łódź), Zuzanny Kołupajło (Poznań) i Natalii Judzińskiej (Warszawa). Spotkanie poprowadzi Natalia Sarata (Kraków).

„Szlaki kobiet. Przewodniczka po Polsce emancypantek" pod red. Ewy Furgał jest pierwszą taką książką, która zbiera trasy śladami historii kobiet po różnych miejscowościach w Polsce. Zawiera 9 tras, które napisało 27 autorek, 64 fotografie i ma 160 stron. Dotychczas prace, trasy i szlaki grup i organizacji zajmujących się herstoriami prezentowane były osobno w różnych materiałach. Tym razem przedstawione są wspólnie, w jednym, bogato ilustrowanym tomie. Zapraszamy na spacery przypominające emancypantki z Gdańska, Konina, Krakowa, Łodzi, Milanówka, Poznania, Warszawy, a także trasy śladami historii kobiet żyjących na wsiach.

Zapraszamy na spotkanie, podczas którego autorki „Szlaków Kobiet" opowiedzą o swoich bohaterkach i pracy nad wyznaczaniem szlaków – część z nich powstała już wcześniej, część została opracowana specjalnie do niniejszej książki, wszystkie razem stanowią doskonały zbiór skłaniający do pamiętania. W towarzystwie autorek rozmawiać będziemy o idei książki, zadaniach herstorii, przestrzeniach przechowujących pamięć o kobietach i ich historiach – mówi Natalia Sarata z Fundacji Przestrzeń Kobiet.

Książka jest nieodpłatna, podczas spotkania będzie można otrzymać swój egzemplarz. Obok prapremiery książki w Gdańsku, 10 czerwca 2015 r. o godz. 18.00 odbędzie się spacer po Stoczni Gdańskiej szlakiem kobiet. Obowiązują zapisy mailowe: sien@ikm.gda.pl.

– W książce autorki opowiadają o swoich bohaterkach w powiązaniu z przestrzenią, snują opowieści współczesne i przeszłe, radosne i trudne, wypełniając luki i białe plamy historii – tej nauczanej w szkołach i tej przedstawianej w przewodnikach turystycznych, tej „kanonicznej". „Szlaki kobiet" to Przewodniczka po historiach kobiet, napisana przez kobiety żyjące w tych przestrzeniach współcześnie, odtwarzające i przepisujące na nowo historie kobiet z przeszłości – kontynuuje Sarata.

⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔

Prapremiera książki „Szlaki kobiet. Przewodniczka po Polsce emancypantek"
9 czerwca 2015 r., wtorek, godz. 18.00
Instytut Kultury Miejskiej
Długi Targ 39/40
Gdańsk

Zwiedzanie Stoczni Gdańskiej Szlakami Kobiet
10 czerwca 2015 r., godz. 18.00
Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej
plac Solidarności
Gdańsk

Informacje i zapisy: sien@ikm.gda.pl

Informacje o książce:

Zobacz: Instytut Kultury Miejskiej

W książce współpracujące ze sobą inicjatywy zebrane w Sieci herstorycznej przedstawiają:

  • Gdańsk: Gdańskie emancypantki – Barbara Borowiak, Dominika Ikonnikow, Anna Sadowska (Metropolitanka),
  • Konin: Koniński Szlak Kobiet – Sylwia Frankowska,
  • Kraków: Śladami krakowskich emancypantek – Ewa Furgał, Natalia Sarata (Krakowski Szlak Kobiet, Fundacja Przestrzeń Kobiet)
  • Łódź: Łódzki Szlak Kobiet – Izabela Desperak, Ewa Kamińska-Bużałek, Inga Kuźma, Paulina Machałowska, Anna Musiałowicz, Danuta Niśkiewicz, Izabela Olejnik, Joanna Sikorzanka (Kobiety znad Łódki, Łódzki Szlak Kobiet)
  • Milanówek: Spacer z Milanowiankami – Agnieszka Ostrowska (Milanowianki),
  • Poznań: Poznań emancypantek – Dominika Dombrowska, Katarzyna Frąszczak, Katarzyna Granops, Zuzanna Kołupajło, Katarzyna Kończal, Lucyna Marzec, Ada Sołtysiak, Weronika Zawadzka (Kolektyw Aleje Bibianny)
  • Warszawa: Emancypantki w Warszawie – Sylwia Chutnik, Agnieszka Sosińska,
  • Warszawa: Kobiety Muranowa – Natalia Judzińska,
  • Wsie: Herstoria kołem się toczy – Małgorzata Kowalska.


Opr. BMG
 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności