Aktualności

Szanse i wyzwania dla transportu intermodalnego

$image_alt
Fot. Sławomir Lewandowski

W Centrum Wystawowo-Kongresowym AmberExpo w Gdańsku, 9 kwietnia odbyło się II Forum Transportu Intermodalnego FRACHT 2014.

Forum otworzyli Janusz Piechociński, wicepremier i minister Gospodarki oraz Zbigniew Klepacki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, którzy przedstawili politykę transportową kraju ze szczególnym uwzględnieniem transportu intermodalnego. 

W ramach paneli dyskusyjnych uczestnicy Forum dyskutowali o przepustowości trójmiejskiego węzła kolejowego, o konieczności uproszczenia procedur kontrolnych podczas odpraw granicznych w portach morskich, o wspólnej strategii dla terminali i centrów logistycznych, a także o tym jak wykorzystać potencjał transportu intermodalnego. 

W dyskusjach wzięli udział m.in. Ryszard Świlski, członek zarządu województwa pomorskiego, prezes zarządu Stowarzyszenia Polskich Regionów Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk, Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, Andrzej Massel, zastępca dyrektora ds. studiów i projektów badawczych w Instytucie Kolejnictwa, Andrzej Pawłowski, członek zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych, Krzysztof Dyl, prezes UTK. Ponadto w głos zabrali przedstawiciele terminali intermodalnych, spółek kolejowych, portów morskich oraz naukowcy i specjaliści do spraw odpraw celnych, spedycji i logistyki. 

Fot. Sławomir Lewandowski

Niezwykle ważnym tematem forum była kwestia przepustowości trójmiejskiego węzła kolejowego, który jest nie tylko ważnym systemem dla lokalnego transportu pasażerskiego, ale również odgrywa ważną rolę dla ogólnokrajowego transportu towarowego. 

– Mamy świadomość że oczekiwania mieszkańców Pomorza są duże. To my, samorządy jesteśmy kojarzeni z lokalnym transportem kolejowym – powiedział Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego. – Na Pomorzu wzięliśmy odpowiedzialność za transport. W wielu momentach programu rozwojowego naszego województwa mówimy o transporcie. Niestety wszystkiego nie jesteśmy w stanie zrobić. Jeśli nie połączymy sił PLK, ministerstw, czy samorządów, to tego tematu nie uda nam się ogarnąć – dodał wicemarszałek. 

Ponadto, wicemarszałek Ryszard Świlski odebrał w imieniu marszałka Mieczysława Struka nagrodę PRIMUS INNOVATORUM 2013 w Transporcie, Logistyce i Infrastrukturze za wybitne i innowacyjne osiągnięcia w promowaniu innowacji i efektywności w tych dziedzinach. W szczególności docenione zostały osiągnięcia w rozwoju Pomorskiej Kolei Metropolitalnej oraz rozwoju systemu transportu w regionie. Nagroda została przyznana przez kapitułę Instytutu Globalnych Innowacji i Logistyki. 

Organizatorem II Forum Transportu Intermodalnego FRACHT 2014 jest KOW media&marketing, wydawca "Kuriera Kolejowego".

Andrzej Jamry

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka