Aktualności

Symfonie świata w Słupsku

$image_alt
Michał Gozdek, fot. mat. prasowe filharmonii

Koncert prezentujący najlepsze symfonie odbędzie się w Słupsku, 12 czerwca 2015 r. Będzie można wysłuchać III Symfonii a-moll, zwanej Szkocką, Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego, będącej reminiscencją podróży kompozytora do Szkocji, zadedykowanej księżniczce Wiktorii, późniejszej królowej Zjednoczonego Królestwa. Drugą symfonią będzie VII Symfonia A-dur op. 9 Ludwiga van Beethovena, ochrzczona przez Wagnera mianem apoteozy tańca. Dwie symfonie, dwie przeciwstawne tonacje, dwa odmienne nastroje.

Wykonanie obu kompozycji będzie sprawdzianem umiejętności dyrygenckich dwóch dyplomantów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy: Michała Gozdka z klasy prof. Wojciecha Michniewskiego i Łukasza Hermanowicza studiującego w klasie prof. Elżbiety Wiesztordt.

Michał Gozdek – urodził się w Bydgoszczy. Jest absolwentem Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina. Studiował na Wydziale Dyrygentury Chóralnej i Edukacji Muzycznej w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, który ukończył w 2011 r. z wyróżnieniem w dwóch specjalnościach: dyrygentura chóralna oraz prowadzenie zespołów jazzowych, ze szczególnym ukierunkowaniem na pianistykę jazzową. Trzon jego działalności artystycznej stanowi muzyka jazzowa. W latach 2007/2008 studiował na wydziale jazzu w Université Le Mirail w Tuluzie we Francji jako stypendysta Międzynarodowego Programu Wymiany Studentów Erasmus. Koncertował w kraju i za granicą, m.in. we Francji, Szwajcarii, Belgii i Niemczech. Obecnie jest ponownie studentem bydgoskiej Akademii Muzycznej w klasie dyrygentury symfonicznej Wojciecha Michniewskiego.

 Łukasz Hermanowicz
Fot. mat. prasowe filharmonii

Łukasz Hermanowicz  urodził się w 1988 r. w Toruniu, gdzie ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia. W latach szkolnych wielokrotnie występował jako pianista solista z Toruńską Orkiestrą Kameralną oraz Toruńska Orkiestrą Symfoniczną. W roku 2007 rozpoczął studia na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W 2014 r. ukończył z wyróżnieniem studia II stopnia na kierunku prowadzenie zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych. Jest studentem II roku studiów II stopnia na kierunku dyrygentura symfoniczno-operowa bydgoskiej Akademii Muzycznej. Od początku studiów jest członkiem Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, a od roku 2009 członkiem zespołu muzyki dawnej Collegium Vocale Bydgoszcz, z którym do tej pory dał łącznie ponad 100 koncertów w kraju i za granicą oraz nagrał i wydał 5 płyt CD. W roku 2012 założył zespół wokalny Hermonium, z którym z powodzeniem występował na arenie ogólnopolskiej. Również od 2012 r. jest dyrygentem chóru amatorskiego Belcanto, działającego przy Wojewódzkim Ośrodku Kultury i Sztuki w Bydgoszczy. Od października 2014 r. u boku prof. Janusza Staneckiego współprowadzi Chór Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy, a także Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Od roku jest również wykładowcą bydgoskiej Akademii Muzycznej. W kwietniu 2014 r. został laureatem III Nagrody na XV Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu.

⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔

Symfonie świata
12 czerwca 2015 r., piątek, godz. 19.00
Polska Filharmonia Sinfonia Baltica
al. Jana Pawła II 3
Słupsk

Bilety:

  • normalny – 25 zł
  • ulgowy – 20 zł

Więcej: Polska Filharmonia Sinfonia Baltica

 

 

Opr. BMG

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości