Aktualności

Święto teatru ulicznego Feta

$image_alt
Teatr Pinezka, fot. mat. prasowe Fety

Jeśli pragniesz zanurzyć się w świecie sennych marzeń i zobaczyć, jak ożywają postacie z obrazów Boscha… Jeśli chcesz spotkać się oko w oko z samym Jezusem i spróbować zachować kamienną twarz… Jeśli nie widziałeś jeszcze inwazji różowych kosmitów… To znaczy, że nie może zabraknąć cię na XIX Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta w Gdańsku od 9 do 12 lipca 2015 r.

 Industrial Teatrera, Hiszpania
 ​Fot. mat. prasowe Fety

 Het Houten Huis, Holandia
 Fot. Sarisden Engelsman

 Cia La Tal, Hiszpania
 Fot. mat. prasowe festiwalu Feta

 

 

Tegoroczne fetowanie rozpocznie się w czwartkowy wieczór, 9 lipca w parku na terenie Centrum Hewelianum w Gdańsku. Przez cztery dni gościć będzie tam 18 teatrów z 8 krajów, które w sumie wystawią 38 spektakli.  Po raz pierwszy na festiwalu będzie można zobaczyć grupy takie, jak Compagnie Kumulus z Francji, Cia. Estampades z Hiszpanii, Kud Ljud ze Słowenii, Het Houten Huis oraz Nieuw Lef z Holandii czy portugalsko-niemiecki Teatro SÓ. Pojawią się też wielcy, plenerowi gracze słynący z rozbudowanych produkcji, znany widzom z poprzednich lat niemiecki Theater Titanick oraz francuski gigant Générik Vapuer. Nie zabraknie również mniejszych, kameralnych spektakli, rozpisanych na może i małe środki, ale za to duże emocje.

Tematyka produkcji prezentowanych na tegorocznej Fecie będzie wyjątkowo różnorodna. Z kwestią przemijania zmierzy się Teatro SÓ, który zwykłą parkową ławkę przemieni w scenę dla opowieści o upływie czasu. Compagnie Kumulus i Kud Ljud na celownik wezmą inność, choć potraktują ją w zupełnie odmienny sposób – jedni bardzo serio, drudzy z przymrużeniem oka. Na festiwalu znajdzie się miejsce dla wszystkich ceniących teatr zmuszający do przemyśleń, zadający trudne pytania i niedający łatwych odpowiedzi, dla nich przeznaczone są m.in. przedstawienia czeskiego Continuo czy poznańskiej grupy Circus Ferus. Wielbicieli dobrej zabawy ucieszy występ grupy La Tal z przekomiczną historią o niezdarnych kontynuatorach podupadającej cyrkowej fortuny oraz występy zespołów z Holandii.

Swoje 35-lecie pracy artystycznej będzie świętować też gdański Teatr Pinezka oraz jego twórca Przemysław Grządziela – tancerz, mim, choreograf. Niewielki autorski projekt, który Grządziela zapoczątkował w latach 80. ubiegłego wieku w osiedlowym klubie na gdańskim Przymorzu, stał się na przestrzeni lat wielokrotnie nagradzanym uczestnikiem licznych festiwali teatralnych, zarówno tych krajowych, jak i zagranicznych. Klaunada jest żywiołem Grządzieli – łączy w niej taniec z pantomimą, żonglerką, a także umiejętnością chodzenia na szczudłach oraz jazdy na monocyklu. Jubileuszowy spektakl to „Marionetarium Clowna Pinezki", a wystąpi w nim cała plejada marionetkowych gwiazd, które towarzyszyły bohaterowi w jego wędrówce po światowych scenach przez ostanie 35 lat.

W tym roku festiwal ponownie zmierzy się z przestrzenią Centrum Hewelianum oraz placem Zebrań Ludowych. Większość działań zdecydowano przenieść na teren parku, natomiast wszystkie wieczorne spektakle skumulowane zostały na majdanie. Wyjątkiem jest finał, który odbędzie się na placu Zebrań Ludowych – to na nim stanie gigantyczna instalacja z kontenerów ze stoczniowymi żurawiami w tle. Po przeprowadzce Feta wciąż oswaja okolice Góry Gradowej, wcielając w życie ideę wędrującego festiwalu, który przywraca mieszkańcom nieodkryte, funkcjonujące na uboczu miejsca z ogromnym potencjałem, tak jak przed laty miało to miejsce na Starym Przedmieściu i Dolnym Mieście.

Wszystkie pokazy są bezpłatne. Zakup biletów obowiązuje jedynie na dwa wydarzenia – finałowy monumentalny spektakl Générik Vapuer „Waterlitz" (5 zł) oraz kameralną holenderską  produkcję grupy Nieuw Lef, ukrytą w niepozornej przyczepie kempingowej (2 zł).

⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔

XIX Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta

  • 9 lipca 2015 r., godz. 20.00
  • 10 lipca 2015 r., godz. 16.00
  • 11 lipca 2015 r., godz. 15.00
  • 12 lipca 2015 r., godz. 14.00

plac Zebrań Ludowych
park wokół Hewelianum
Gdańsk

Bilety: wstęp – wolny lub 2 zł lub 5 zł

Zobacz: program festiwalu Feta 2015

 

 

 

Opr. BMG

 

 

 

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności