Aktualności

Święto Solidarności i Wolności. Obchody 38. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych [PROGRAM]

Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej
Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej. Fot. pomorskie.travel

Ostatniego dnia sierpnia obchodzimy Dzień Solidarności i Wolności. To święto państwowe upamiętniające historyczny zryw Polaków do wolności. Strajki z 1980 r. zainicjowały proces upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

Z okazji rocznicy Sierpnia'80 w Gdańsku, Gdyni, Starogardzie Gdańskim i Słupsku zorganizowane zostaną uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 38 lat. 

 

Porozumienie i Marsz Sektorówki

Organizowane przez władze Gdańska obchody pod hasłem „Porozumienie. Zaczęło się w Gdańsku" rozpoczną się w piątek, 31 sierpnia o godz. 9.45 na placu Solidarności. Udział w nich wezmą byli opozycjoniści, m.in.: Lech Wałęsa, Bogdan Borusewicz, Jerzy Borowczak, Henryka Krzywonos-Strycharska i Bogdan Lis. Towarzyszyć im będą prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Po złożeniu kwiatów przy Pomniku Poległych Stoczniowców o godz. 10.00 inicjatorzy i uczestnicy strajku symbolicznie otworzą historyczną bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej.

Ciąg dalszy zaplanowano na godz. 16.30. Sprzed budynku Sądu Okręgowego przy ul. Nowe Ogrody wyruszy Marsz Sektorówki, który przejdzie ulicami Gdańska i zakończy się wiecem przed budynkiem Europejskiego Centrum Solidarności. Wystąpią na nim bohaterowie Sierpnia'80 i ludzie dawnej „Solidarności".

Tego dnia Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na zwiedzanie wystawy stałej i warsztaty rodzinne (bilety w promocyjnej cenie 1 zł), a także spacery po Stoczni Gdańskiej. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej: http://www.ecs.gda.pl/sierpien

 

*  *  *

 

Uroczystości związkowe

Główne uroczystości odbędą się w Gdańsku w piątek, 31 sierpnia. O godz. 13.00 w historycznej Sali BHP zorganizowane zostanie posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność. W trakcie obrad przewidziano okolicznościowe wystąpienia. Wręczone zostaną także odznaczenia byłym opozycjonistom oraz stypendia dla uzdolnionej młodzieży. O godz. 15.00 delegacje związkowe złożą kwiaty i pomodlą się przy bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej. Następnie poczty sztandarowe wraz z orkiestrą przemaszerują do bazyliki pw. św. Brygidy, gdzie o godz. 16.00 odprawiona zostanie msza święta.

Dodatkowo, o godz. 20.00 na placu koło Sali BHP rozpocznie się koncert „Koniec lata z Solidarnością". Wystąpią m.in.: Kamil Bednarek, Red Lips, Kasia Kowalska, De Mono, Papa D., Feel, Landberry i Cleo. Imprezę relacjonować będzie Telewizja Polska.

 

Program

30 sierpnia 2018 r., czwartek

Gdynia:

 • godz. 18.00 – złożenie kwiatów przy pomniku Ofiar Grudnia 1970
  rondo Ofiar Grudnia'70 (przy przystanku SKM Gdynia Stocznia)
 • godz. 18.30 – uroczysta gala wręczenia odznaczeń Bohaterom Sierpnia'80 – Gdynia
  Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA
  ul. Rotterdamska 9
  sala koncertowa

Starogard Gdański:

 • godz. 18.30 – msza święta dziękczynna za podpisanie porozumień sierpniowych i powstanie NSZZ Solidarność
  kościół pw. św. Wojciecha
  ul. Pomorska 4

 

31 sierpnia 2018 r., piątek

Gdynia:

 • godz. 10.00 – złożenie kwiatów przy pomniku Ofiar Grudnia 1970
  plac Wolnej Polski (przy Urzędzie Miasta Gdyni)

Gdańsk:

 • godz. 13.00 – uroczyste posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność w Sali BHP, w tym m.in.: wystąpienia, wręczenie odznaczeń i stypendiów z Funduszu Stypendialnego NSZZ Solidarność w Gdańsku
  ul. ks. Jerzego Popiełuszki 6
  Gdańsk
 • godz. 15.00 – złożenie kwiatów przy Bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej oraz przemarsz do bazyliki pw. św. Brygidy
 • godz. 16.00 – uroczysta msza święta w bazylice pw. św. Brygidy, poświęcenie repliki sztandaru NSZZ Solidarność oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem ks. prałata Henryka Jankowskiego
  ul. Profesorska 17
 • godz. 18.00 – złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą założycieli „Solidarności" oświatowej
  ul. Osiek
 • godz. 20.00 – koncert „Koniec lata z Solidarnością" na plac koło Sali BHP (współorganizator: TVP 2)

 

2 września 2018 r., niedziela

Słupsk:

 • godz. 12.30 – msza święta z okazji Dnia Solidarności i Wolności oraz 38. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych
  kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
  ul. Armii Krajowej 22

 

Dzień Solidarności i Wolności jest polskim świętem państwowym, ustanowionym 27 lipca 2005 r. przez Sejm RP. Upamiętnienia historyczny zryw Polaków do wolności i niepodległości z 1980 r., który zainicjował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej.

Święto obchodzone jest co roku 31 sierpnia, w rocznicę porozumień sierpniowych zawartych pomiędzy władzami komunistycznymi a przedstawicielami robotniczych komitetów strajkowych. Porozumienia podpisano w Szczecinie (30 sierpnia), Gdańsku (31 sierpnia), Jastrzębiu-Zdroju (3 września) oraz Hucie Katowice (11 września). Na ich mocy utworzony został ogólnopolski Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność.

Dzień Solidarności i Wolności obchodzony był po raz pierwszy w 2005 r. w 25. rocznicę porozumień sierpniowych.

 

Strajk sierpniowy w Stoczni Gdańskiej

Lech Wałęsa z bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej oznajmia zgromadzonym mieszkańcom podpisanie porozumienia i zakończenie strajku. Fot. Wojciech Milewski / mat. ze zbiorów on-line ECS

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka