Aktualności

Święto Morza – ostateczne odliczanie

$image_alt
Inauguracja Święta Morza w 2014 r. Fot. Tadeusz Lademann

Gdynia znowu wraca do korzeni i już trzeci raz organizuje Święto Morza po kilkudziesięcioletniej przerwie. Zarówno w okresie międzywojennym, tak jak i dzisiaj, obchody nadal przyciągają tłumy, nie tylko mieszkańców, ale i turystów. Oficjalne rozpoczęcie odbędzie się w sobotę, 20 czerwca 2015 r., salwą 21 wystrzałów z ORP Błyskawica.

- Święto Morza to wydarzenie, które nawiązuje zarówno do wydarzeń o charakterze historycznym jak i kulturalnym - mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. - Cieszę się, że Święto Morza jest symbolem czasu wolnego, świętem rozrywki i jest organizowane nie tylko przez samo miasto, ale włączają się do niego inne instytucje, czyli Marynarka Wojenna, Liga Morska i Rzeczna, Polski Związek Żeglarski czy Krajowa Izba Gospodarki Morskiej. Wspólnie budują bardzo atrakcyjny  program, bogaty w wiele wydarzeń.
Organizatorzy zadbali o to, żeby na każdy dzień święta, które potrwa do 28 czerwca, przypadało kilka ciekawych wydarzeń. I tak, zaraz po uroczystej inauguracji warto zajrzeć na Cudawianki, czyli całodzienną imprezę, którą wieńczy koncert na plaży Śródmieście. Tego dnia też Stena Line zaprasza do siebie na dzień otwarty. To wyjątkowa okazja dla każdego, kto nie miał jeszcze możliwości stanąć na pokładzie Stena Spirit i zajrzenia do wnętrza statku. A w sobotę i niedzielę, 20 i 21 czerwca, można zwiedzić Dar Młodzieży. W niedzielę ucieszą się amatorzy muzealiów, bo tego dnia będzie można zajrzeć do Muzeum Miasta Gdyni za darmo. Z kolei Teatr na Plaży szykuje wydarzenie pod tajemniczym tytułem Baltic Warriors. To połączenie wszystkiego tego, co wielu lubi najbardziej: zombie, wikingów i morza. 
Początek morskiego tygodnia, 22 czerwca, otwiera uroczystość 85. rocznicy podniesienia bandery na Darze Pomorza. Wydarzenie jest planowane na godzinę 14.00. W środę, 24 czerwca, w marinie odbędą się pokazy ratownicze gdyńskiego WOPR. A już 26 czerwca czeka nas większa akcja, czyli ćwiczenia antyterrorystyczne, w których weźmie udział prom Stena Line zakotwiczony naprzeciw plaży Śródmieście. Następnego dnia Puchar Bombardierów Wybrzeża, czyli zawody bokserskie na skwerze Kościuszki, przyciągnie zapewne wszystkich fanów Gołoty, Adamka i Michalczewskiego. W sobotę warto też zajrzeć na tereny postoczniowe, które tego dnia będą udostępnione dla zwiedzających.
Święto Morza - plakatJarmark Kaszubski w InfoBoksie to coś, co zadowoli każdego amatora kuchni i zwyczajów kaszubskich. Ostatni dzień obchodów uczestnicy spędzą z Marynarką Wojenną, która przygotowała zwiedzanie okrętów i dzień otwarty Muzeum Marynarki Wojennej.   
Sportowych emocji, podczas Święta Morza przysporzą regaty Bieg Kaprów i II Puchar Marynarki Wojennej, Gdyńska Mila Nurkowa. Z symulatora żeglarskiego będą mogli skorzystać przede wszystkim najmłodsi amatorzy żagli. 
Podczas tegorocznych obchodów nie zabraknie ważnych uroczystości podniosłych chwil. Wypuszczenie na wodę wieńców w hołdzie tym, którzy zginęli na morzu, odsłonięcie tablicy Michała Sumińskiego w Alei Żeglarstwa Polskiego czy sesji popularnonaukowych poświęconych zaślubinom Polski z morzem.   
 
Więcej informacji, opisy i szczegółowy program Święta Morza jest dostępny na stronie www.swietomorza.eu.

 

Oprac. AK

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności