Aktualności

Święta wielkanocne w liczbach. Ile w tym roku wydamy na jajka, kiełbasę i mąkę? [INFOGRAFIKA]

Wielkanocna baba
Fot. freestocs.org / unsplash.com

W tym roku za jajko średnio zapłacimy 0,78 zł, za białą kiełbasę do żurku 19,19 zł i za kilogram mąki 2,71 zł. Chrzan tarty kosztuje około 3 zł. W porównaniu do zeszłego roku wzrosła też cena masła, nabiału i słodyczy. Zobacz, ile zapłacisz w tym roku za wielkanocne smakołyki.

 

Infografiki przygotowały Główny Urząd Statystyczny i Urząd Statystyczny w Gdańsku.

 

Droższe wielkanocne baby

W porównaniu do ubiegłego roku najbardziej podrożała czekolada mleczna, za którą zapłacimy średnio 3,80 zł (więcej o ponad 11 proc.). Droższe są też szynka wieprzowa (ok. 32,30 zł za kg), mięso wieprzowe bez kości i schab (19,6 zł za kg), twaróg (13,60 zł za kg), pasztet mięsny (19,70 zł za kg) oraz babka i ciasta drożdżowe (21,5 zł za kg).

Przeciętne ceny detaliczne w lutym 2019 r. Oprac. Pomorski Ośrodek Badań Regionalnych / Urząd Statystyczny w Gdańsku

 

Taniej o ponad 12 proc. za to można kupić kurczęta patroszone (6,70 zł za kg). Spadła też cena mięsa wołowego bez kości (36,3 zł za kg) oraz żurku i barszczu białego w proszku (1,90 zł za opakowanie 50 g).

 

Nie ma Wielkanocy bez jajek

Święta wielkanocne to święta jajek, które tradycyjnie zjada się podczas niedzielnego śniadania. W tym roku średnia cena jajka na targowisku wynosi 0,78 zł za sztukę. W stosunku do 2018 r. cena ta nie zmieniła się, ale jeszcze w 2017 r. za jajko z targowiska płaciliśmy 0,71 zł.

Oprac. Główny Urząd Statystyczny

 

Polak rocznie zjada średnio 139 jajek (dane za 2017 r.) i liczba ta jest najbliższa danym z 1960 r. (wtedy statystyczny Polak zjadał 143 jajka w ciągu roku). Najwięcej jaj jedliśmy w 1980 r., kiedy to dziennie zjadaliśmy średnio ponad 0,5 jajka (223 na mieszkańca Polski rocznie).

Z kolei jedna kura rocznie niesie 219 jaj, a w Polsce rocznie produkowanych jest 11 mld jajek.

 

Oprac. Główny Urząd Statystyczny

 

Ponad 300 zł na jedzenie

Urząd Statystyczny sprawdził też, jakie miejsce w wydatkach Pomorzan zajmuje żywność i napoje bezalkoholowe. Miesięczny budżet na jedną osobę w pomorskim gospodarstwie domowym to 1197,67 zł, z czego 306,01 zł wydajemy na jedzenie i napoje.

 

Przeciętnie miesięczne wydatki na jedną osobę w gospodarstwach domowych w 2017 r. Oprac. Pomorski Ośrodek Badań Regionalnych / Urząd Statystyczny w Gdańsku

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości