Aktualności

Świąteczne szaleństwo w Gdańsku. Poczuj wyjątkową atmosferę na Jarmarku Bożonarodzeniowym

W ubiegłorocznej edycji jarmarku św. Mikołaj rozdał 1500 pocztówek i tabliczek czekolady. Fot. archiwum MTG / www.bozonarodzeniowy.gda.pl
W ubiegłorocznej edycji jarmarku św. Mikołaj rozdał 1500 pocztówek i tabliczek czekolady. Fot. archiwum MTG / www.bozonarodzeniowy.gda.pl

Najpopularniejszy na Pomorzu jarmark świąteczny rozpoczął się Piernikową Paradą w sobotę, 23 listopada 2019 r. Na Targu Węglowym powstały specjalne uliczki z bożonarodzeniowymi smakołykami i prezentami. Niepowtarzalną atmosferę tworzą elfy, postaci z baśni i Łoś Lucek. Są też nowości, m.in. największy w Gdańsku kalendarz adwentowy.

 

Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy potrwa od 23 listopada 2019 roku do 1 stycznia 2020 roku. Będzie mu towarzyszył Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła w Wielkiej Zbrojowni od 29 listopada do 22 grudnia 2019 roku.

 

Mikołajowy symulator lotu

Wyjątkową atmosferę gdańskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego tworzy przede wszystkim oryginalna scenografia. Na ten czas na Targu Węglowym zostaną wytyczone specjalne uliczki: Czekoladowa, Cynamonowa, Anielska czy Wigilijna. Staną też klasyczna karuzela, magiczna kula z wirującym śniegiem i symulator lotu saniami św. Mikołaja. W malowniczych paradach będzie można podziwiać elfy, postaci z baśni i rozśpiewanych kolędników. Zakochani pocałują się pod tradycyjną jemiołą, a miłośnicy bożonarodzeniowych szopek będą mogli podziwiać jedyną w swoim rodzaju bursztynową szopkę.

Od 6 grudnia głównym bohaterem jarmarku będzie oczywiście zasiadający na swoim tronie i częstujący słodyczami św. Mikołaj. Można będzie zrobić sobie z nim zdjęcie i otrzymać specjalną, pamiątkową pocztówkę.

 

Wielki kalendarz adwentowy

Na Targu Węglowym stanie największy w Gdańsku kalendarz adwentowy. Będzie to 5-metrowa brama w kształcie świecznika z punktem widokowym na szczycie. Codziennie o godz. 17.00 na chętnych będzie czekała wyjątkowa atrakcja – odsłanianie kolejnego okienka. Tak powstanie zupełnie nowa tradycja jarmarku.

 

Aromatyczny i smaczny jarmark

Sercem Jarmarku będzie Plac Dobrych Życzeń. Wokół niego rozstawione zostaną świątecznie udekorowane i rozświetlone drewniane domki pełne smakołyków z różnych stron świata.

Będzie w czym wybierać, bo w chatkach znajdą się m.in. alzackie podpłomyki, węgierskie kurtosze, grecka bugatsa, krymskie czebureki, hiszpańskie churrosy, austriackie sery, litewskie kiełbasy, tureckie chałwy i polskie pierogi. Zmarzniętych rozgrzeją gorące czekolady, grzane piwo z imbirem i aromatyczny korzenny grzaniec z pomarańczami, serwowany w kolekcjonerskich kubkach – co roku w innym wzorze i kolorze.

Prezenty i warsztaty dla wszystkich

Jarmark Bożonarodzeniowy to też idealne miejsce dla wszystkich poszukujących niebanalnych pomysłów na prezenty. Ceniących urodę artystycznego rękodzieła zachwycą ludowe szopki, świątki, aniołki, drewniane zabawki, bawełniane szmacianki i przytulanki. Miłośnicy nowoczesnego wzornictwa docenią oryginalną biżuterię, ceramikę, ręcznie malowane szale i przedmioty upcyklingowe. Prezenty będzie można także wykonać samodzielnie – podczas licznych warsztatów i zajęć dla najmłodszych i dorosłych.

Fot. archiwum MTG / www.bozonarodzeniowy.gda.pl

Świętuj i pomagaj

Stałym punktem gdańskiego jarmarku jest akcja charytatywna na rzecz Fundacji Hospicyjnej oraz zbiórka na rzecz ratowania bazyliki Św. Mikołaja, której grozi katastrofa budowlana. Pomaganie podczas jarmarku jest proste: wystarczy wrzucić datek do skarbony w Wielkiej Zbrojowni lub odwiedzić stoisko fundacji. Tu za dowolny datek możemy stać się właścicielem jednego z cudnych aniołów, wykonanych przez uczniów uczestniczących w konkursie plastycznym Anieli grają dla Hospicjum. Dodatkowo z każdego zakupu kolekcjonerskiego kubka 1 zł trafi na rzecz ratowania bazylki Św. Mikołaja.

Zob. plan wydarzeń Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku

 • 23 listopada 2019 – 1 stycznia 2020 roku
 • piątek–sobota, godz. 11.00–21.00
 • niedziela–czwartek, godz. 11.00–20.00
 • 24–25 grudnia – zamknięte
 • noc sylwestrowa, godz. 11.00–01.30
 • Targ Węglowy
 • Gdańsk

Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła

 • 29 listopada – 22 grudnia 2020 roku
 • codziennie w godz. 11.00-20.00
 • Wielka Zbrojownia / Akademia Sztuk Pięknych
 • Targ Węglowy 6
 • Gdańsk

 

Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy jako jedyny w Polsce został nominowany w konkursie o tytuł European Best Christmas Market 2020, który jest organizowany przez European Best Destination. Gdańsk znalazł się w towarzystwie dwudziestu najpiękniejszych europejskich jarmarków, m. in. we Wiedniu, Budapeszcie, Dreźnie, Brukseli, Norymberdze, Bazylei czy Lipsku. Głosować można codziennie przez portal www.christmas.ebdest.in od 29 listopada do 10 grudnia 2019 r.

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności