Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/43a6d1e5-fe7a-4b95-9dbf-ea5c15d8681b.jpg Sukces malborskiego muzeum. Kościół zamkowy Zabytkiem Zadbanym 2017

Sukces malborskiego muzeum. Kościół zamkowy Zabytkiem Zadbanym 2017

Zamek wysoki w Malborku z kościółem Najświętszej Marii Panny.

Kościół Najświętszej Marii Panny w zespole zamkowym w Malborku jednym z najbardziej zadbanych zabytków w Polsce. Dyrektor muzeum cieszy się z wyróżnienia i już planuje dalsze prace. – W Malborku było, jest i będzie co robić – mówi Mariusz Mierzwiński.

 

„Jury konkursu przyznało nagrodę za kompleksowe prace konserwatorsko-restauratorskie, oparte na wnikliwych badaniach archeologicznych, historycznych, architektonicznych i konserwatorskich, przeprowadzone z maksymalnym poszanowaniem substancji zabytkowej. Prace zostały zrealizowane zgodnie z najwyższymi standardami w obiekcie zdegradowanym w czasie II wojny światowej. Stanowią zwieńczenie wieloletnich działań polskich konserwatorów” – czytamy w uzasadnieniu decyzji jury.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się 19 kwietnia 2017 r. podczas uroczystej gali obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Bydgoszczy.

– Zdobyliśmy pierwszą nagrodę w kategorii, w której startowało ponad 40 zabytków z całej Polski. Tym bardziej się cieszę, że jury konkursu dostrzegło i doceniło naszą pracę – podkreśla dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku Mariusz Mierzwiński. – Wcześniej także otrzymaliśmy liczne pochwały za odrestaurowanie kościoła zamkowego m.in. ze Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków czy Międzynarodowej Komisji Historycznej ds. Badań nad zakonem krzyżacki – dodaje dyrektor.

 

Dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku odbiera nagrodę Zabytek Zadbany 2017

Nagrodę Zabytek Zadbany 2017 z rąk wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalnego konserwatora zabytków prof. Magdaleny Gawin oraz dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa prof. Małgorzaty Rozbickiej odbiera Mariusz Mierzwiński, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku. Fot. Paweł Kobek / Narodowy Instytut Dziedzictwa

 

Kościół Najświętszej Marii Panny znajduje się w północnym skrzydle zamku wysokiego, które powstało pod koniec XIII w., czyli w najwcześniejszym okresie budowy zamku krzyżackiego w Malborku. Do połowy XX w. był to jedyny element zespołu zamkowego, który zachował się w niemal niezmienionym kształcie od czasów średniowiecza. Niestety pod koniec II wojny światowej kościół został poważnie zniszczony. Dopiero w ubiegłym roku zakończyła się jego renowacja, która kosztowała prawie 20 mln zł.

W przyszłości muzeum w Malborku planuje odrestaurować południowe skrzydło zamku wysokiego z przeznaczeniem na pomieszczenia wystawiennicze i edukacyjne, a także zrewaloryzować tereny przedzamcza. Będzie to możliwe, jeżeli uda się zdobyć pieniądze w ramach funduszy unijnych i tzw. funduszu norweskiego.

 

*  *  *

 

Zabytek Zadbany jest corocznym konkursem organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest promocja opieki nad zabytkami, w tym propagowanie najlepszych wzorów renowacji, utrzymania i zagospodarowania zabytkowych obiektów. Nagroda w tym konkursie jest najważniejszym wyróżnieniem przyznawanym za wybitne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji zabytków w Polsce.

 

Lista laureatów konkursu Zabytek Zadbany – edycja 2017

  • kategoria A – utrwalenie wartości zabytkowej obiektu:
    kościół NMP w zespole zamkowym w Malborku
    województwo pomorskie

  • kategoria B – rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe):
    zespół pałacowo-parkowy w Dobrzycy
    województwo wielkopolskie

  • kategoria C – adaptacja obiektów zabytkowych:
    Skrzydło zamku książęcego, obecnie Centrum Konferencyjne Zamek w Szczecinku
    województwo zachodniopomorskie

  • kategoria D – architektura i budownictwo drewniane:
    Czworak, nazywany wytwórnią fajek, w Zborowskiem
    województwo śląskie

  • kategoria E – architektura przemysłowa i budownictwo inżynieryjne:
    Dworzec kolejowy Wieliczka Park
    województwo małopolskie

  • kategoria specjalna F – Właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem:
    kaplica Trójcy Świętej na zamku w Lublinie
    województwo lubelskie

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.