Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/9be94276-e192-4a92-baba-0f3656312330.jpg Sukces gdańskich archeologów. Wydrukowali kopię zabytku w technologii 3D

Sukces gdańskich archeologów. Wydrukowali kopię zabytku w technologii 3D

Skanowanie urny

Skanowanie 3D znalazło właśnie nowe zastosowanie! Okazało się, że sprawdza się również w muzealnictwie. Umożliwia przeniesienie obiektów zabytkowych do wymiaru cyfrowego z zachowaniem najdrobniejszych detali. Dzięki tej technologii w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku stworzono model urny twarzowej sprzed 2500 lat.

 

Kopia urny twarzowej wydrukowana została w technologii 3D na bazie cyfrowego modelu zabytku. Kierownikiem tego zadania była Ewelina Drozd-Wadyl z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Realizacją zajęły się: Joanna Jabłońska-Dyrda (główny konserwator zbiorów MAG), Anna Jędrzejczak-Skutnik (Dział Konserwacji MAG) oraz Zofia Grunt (pracownia fotograficzna MAG). Specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie zapewniła firma scan3D Szymon Bloch.

Następnie konserwatorzy z muzeum wykonali formę odlewniczą, która posłużyła do odlania z gipsu kilkuset mniejszych urn. Zostaną one wykorzystane przez gdańskich archeologów do przeprowadzenia zajęć edukacyjnych podczas ogólnopolskiego festiwalu „Ścieżki archeologii. Nauka – kultura – popkultura”, który odbędzie się 13-16 czerwca 2019 r. w Biskupinie.

 

Czym jest urna twarzowa?

Zabytkowa urna, a właściwie popielnica twarzowa, jest wytworem kultury pomorskiej. Pochodzi z wczesnej epoki żelaza, z okresu określanego przez archeologów jako Hallstatt D (ok. 500-400 r. p.n.e.). Została odkryta na prastarym cmentarzysku w miejscowości Niepoczołowice w powiecie wejherowskim.

Rozległe cmentarzyska ciałopalne są podstawowymi znaleziskami archeologicznymi dotyczącymi kultury pomorskiej. Do komór grobowych, wykonanych z kamieni i płyt kamiennych, wkładano niegdyś od kilku do kilkunastu popielnic zawierających skremowane kości ludzkie. Na czarnej ceramicznej popielnicy z Niepoczołowic widać wyraźnie wyobrażenie nosa i uszu (stąd określenie: twarzowa), w których tkwią brązowe kolczyki i łańcuszki.

 

 

Popielnica twarzowa

Popielnica twarzowa – oryginalny zabytek. Fot. Zofia Grunt

 

W zbiorach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku znajduje się imponująca kolekcja urn twarzowych. Nic zatem dziwnego, że popielnica stała się logotypem i znakiem rozpoznawczym całej placówki. Zabytkowe urny można oglądać na wystawie stałej prezentowanej w Domu Przyrodników przy ul. Mariackiej 25/26.
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.