Aktualności

Nowy most nad Motławą. Tłumy na otwarciu podnoszonej kładki dla pieszych na Ołowiankę

Kładka na Ołowiankę
Kładka na Ołowiankę. Fot. Ryszard Hurka

Oficjalne uruchomienie kładki dla pieszych na Ołowiankę odbyło się w sobotę, 17 czerwca 2017 r. ok. godz. 21.30. Otwarciu nowego mostu towarzyszyła muzyka rozbrzmiewająca z pobliskiej Filharmonii Bałtyckiej. Kilka tysięcy ludzi wzięło udział we wspólnym przejściu na drugi brzeg Motławy.

 

Uroczyste opuszczenie i udostępnienie pieszym nowego gdańskiego mostu odbyło się po zakończeniu koncertu promenadowego na Scenie Letniej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz powitali zebranych na Ołowiance. Następnie udali się do sterowni i wspólnie, ale pod czujnym nadzorem fachowców, opuścili zwodzone przęsło. Nowy most połączył obydwa brzegi Motławy. Pierwszy spacer odbył się z Ołowianki na Długie Pobrzeże. 

Jak często będzie można korzystać z kładki?

Kładka będzie obsługiwana całodobowo przez cały rok. W sezonie żeglugowym, czyli od 1 kwietnia do 30 października, przeprawa będzie możliwa o pełnych godzinach od 7.00 do 24.00. W pozostałych godzinach oraz poza sezonem przęsło kładki będzie podnoszone na prośbę jednostki pływającej. Czas pozostawienia kładki otwartej dla żeglugi wyniesie od 10 do 30 minut. – Na razie założyliśmy, że kładka w przeciągu jednej godziny będzie raz opuszczana dla pieszych, a raz podnoszona dla potrzeb żeglugi – tłumaczy Mieczysław Kotłowski, dyrektor Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, który będzie zarządzał obiektem.

Gdy kładka będzie otwierana dla ruchu żeglugowego, na obu jej końcach za pomocą bramek zamkną się przejścia dla pieszych. Jednocześnie z głośników będą przekazywane specjalne komunikaty w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim. W podobny sposób przechodnie będą także informowani o otwieraniu kładki.

 

Budowa kładki rozpoczęła się w połowie 2016 r. Koszt jej wykonania wyniósł ok. 10 mln zł. Prawie 8 mln zł pochodziło z budżetu Gdańska, natomiast samorząd województwa pomorskiego wsparł inwestycję dotacją w wysokości 2,2 mln zł. Obiekt połączy dwa brzegi Motławy, dzięki czemu mieszkańcy i turyści będą mogli szybko i wygodnie przedostać się na do siedziby Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance.

Fotografie: Ryszard Hurka

 

 

view szablon artykułu