Aktualności

Streetways w falowcach i Dolinie Radości

$image_alt
Fot. mat. prasowe IKM

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza w sobotę, 30 maja w okolice słynnych falowców na gdańskim Przymorzu, a w niedzielę 31 maja do urokliwej Doliny Radości. Hasło przewodnie tegorocznych Streetwaves to "Dobra samotność". Program tegorocznego Streetwaves „Dobra Samotność" to łącznie ponad 80 wydarzeń: instalacji artystycznych, dyskusji, warsztatów, koncertów, pokazów filmów, wspólnych akcji i wędrówek.

Streetwaves to weekendowa akcja miejska, która każdego roku zwiastuje nadejście lata i wyprowadza działania artystyczne z klubów i galerii w przestrzeń gdańskich dzielnic. Porzucane jest centrum, a poszukiwane są miejsca nieodkryte dla sztuki i działań kulturalnych. W tym roku dzielnicami stolicami będą falowce na Przymorzu i Dolina Radości. W ramach Streetwaves odbywają się kameralne koncerty, performanse, akcje artystyczne, warsztaty, śniadania na trawie, pikniki, mecze siatkówki lub piłki nożnej, tymczasowe wystawy i inne działania. 

 

 Streetwaves
 Fot. Bogna Kociumbas

O samotności – doświadczeniu uniwersalnym i potencjalnie tak łączącym ludzi – mówi się trudno albo nie mówi się wcale. Może jednak o samotności, pustce, smutku, strachu przed byciem z ludźmi i jednoczesnym paradoksalnym pragnieniu, by z nimi być nie trzeba mówić wprost. Może warto wykorzystać sposobność zaaranżowanego spotkania – wśród bloków, nad morzem i w rozśpiewanym lesie – do tego, żeby chociaż podjąć próbę wyjścia z głębin swojej samotności. Formuła spotkania jest całkowicie otwarta: mieści w sobie możliwość pozostania samemu. Może się ono odbyć z udziałem innych ludzi albo pozostać intymnym spotkaniem z samym sobą, gdzie ci inni stanowią tylko zarys i tło. Na naszym spotkaniu można śmiać się, rozmawiać i przytulać z ludźmi, ale można też pozostać na uboczu, w skupieniu posłuchać tego samego, co inni koncertu, nie wypowiadać zbyt wielu słów, tylko czasem napotkać spojrzenie kogoś, kto też…

„Dobra samotność" jest o oswajaniu i kojeniu stanu samotności. Można się poczuć bardzo samotnym zarówno w wielkim bloku mieszkalnym, jak i w lesie. Można też w obu tych miejscach poczuć się dobrze, bezpiecznie i u siebie. Sztuką jest zaakceptować swoją samotność i odnaleźć w niej spokój, wolność i inspirację. W spotkaniu jest stały potencjał bycia razem i bycia blisko – czasem udaje się ten potencjał zrealizować nawet w krótkim, życzliwym spotkaniu w windzie albo we wspólnym doświadczeniu poruszającego koncertu wśród drzew. Takie Streetwaves jako łagodny lek na samotność.

 Natalia Cyrzan

W okolicach falowców na Przymorzu, będzie można  m.in. zobaczyć projekty mieszkańców (fotografie, rysunki, haiku, rękodzieło), dyskutować o falowcach, ćwiczyć jogę, tworzyć z dziećmi ogródki miejskie czy spacerować po dzielnicy. Nie zabraknie dużej dawki muzyki (koncerty: Kristen, Adam Repucha, Fenster), instalacji artystycznych w nietypowych miejscach oraz smacznych przekąsek na pikniki!

 W Dolinie Radości zaplanowano warsztaty dla dzieci i dorosłych (dźwiękowe, plastyczne, rękodzieła, rowerowe), na wspólne ćwiczenia, poszukiwanie skrytek geocaching, do strefy dyskusyjnej „Leśne rozmowy o świadomym życiu", wycieczki po Dolinie Radości i okolicy, koncerty (m.in. Trupa Trupa, Olo Walicki, Jan Jelinek, Bye Bye Butterfly) i odkrywanie instalacji artystycznych w leśnych zakamarkach.

 Na Przymorzu i w Dolinie Radości warto udać się na początku do punktu informacyjnego, gdzie można będzie otrzymać mapkę z programem Streetwvaes, kupić torbę tegorocznej edycji, zapoznać się rozkładem jazdy autobusów powrotnych i pobrać darmowe worki na śmieci (dbajmy o otoczenie!). Warto wziąć ze sobą wygodne buty, ciepłą kurtkę, parasol albo płaszcz nieprzemakalny, spray przeciw komarom, koc na piknik, rower, smycz dla psa.

Ważna informacja dla osób uczestniczących w niedzielnych koncertach w Lesie Oliwskim – dwa z nich (Jan Jelinek i Bye Bye Butterfly) będzie można wysłuchać wyłącznie przez słuchawki – należy wziąć ze sobą smartphona z dostępem do Internetu lub telefon z radiem FM i słuchawki. Przed koncertem organizatorzy powiedzą, co należy dokładnie zrobić, by wysłuchać koncertów.

 ⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔

Streetwaves
30 maja 2915 r., sobota – falowce Przymorze 
31 maja 2015 r., niedziela – Dolina Radości

Więcej:

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku

 

 

Opr. BMG

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności