Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/7c7b04e0-73bb-4c9f-accb-d9f5e40d8c71.jpg Statystyczny Pomorzanin jeździ pociągiem prawie 25 razy w roku. To najwięcej w całym kraju

Statystyczny Pomorzanin jeździ pociągiem prawie 25 razy w roku. To najwięcej w całym kraju

Pociąg Impuls. Fot. Aleksander Olszak

Kolejny rok z rzędu województwo pomorskie jest tym regionem, w którym statystyczny mieszkaniec najczęściej korzysta z kolejowych przewozów pasażerskich. Średnio Pomorzanie jeżdżą trzy razy częściej niż statystyczny Polak. Nasz region jest jedynym, który może się pochwalić wzrostem wykorzystania kolei w 2018 roku.

 

Co roku wyliczeniem wskaźnika zajmuje się Urząd Transportu Kolejowego. Pozyskuje on dane od wszystkich przewoźników kolejowych w kraju.

Kolejowe Pomorze

Z danych UTK wynika, że statystyczny Pomorzanin jechał w ubiegłym roku pociągiem 24,8 razy. Tak zwany „wskaźnik wykorzystania kolei” to średnia liczba przejazdów, jaką w danym roku wykonuje mieszkaniec danego województwa. Na tle reszty kraju wynik Pomorza jest bardzo wysoki. Drugie miejsce w zestawieniu osiągnęło województwo mazowieckie ze wskaźnikiem 18,2. Trzeci jest Dolny Śląsk (9,4) a czwarta Wielkopolska (8,4). Średni wskaźnik dla całej Polski to 7,9.

– Prawie 25 podróży pociągiem w ciągu roku to bardzo wysoki wynik również w skali europejskiej. Pomorzanie podróżują koleją chętniej niż Szwedzi, Francuzi czy Węgrzy, a prawie tak samo często, jak Brytyjczycy – cieszy się Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Wszyscy przewoźnicy kolejowy w województwie pomorskim przewieźli 57,6 mln pasażerów.

Najwięcej pasażerów przewija się na dworcach w Gdańsku (33 proc. użytkowników kolei), Gdyni (23 proc.), Sopocie (9 proc.), Wejherowie (6 proc.) i w Rumi (6 proc.). Pozostałe stacje to łacznie 25 proc. pasażerów w województwie pomorskim. Z wyliczeń wynika, że udział przewozów regionalnych i aglomeracyjnych to znacząca większość – 93 proc. Natomiast 7 proc. to przewozy dalekobieżne.

 

Modernizacje torów i nowy tabor

Samorząd województwa pomorskiego już dawno postawił na kolej. – Konsekwentnie realizujemy wizję Pomorza, jako regionu pro-kolejowego. Te miliony pasażerów, którzy korzystają z pociągów, są najlepszym potwierdzeniem dobrze obranego kursu – mówi Mieczysław Struk. Kolejowe inwestycje prowadzone są dwutorowo. – Kupujemy nowy tabor. To dziewięć komfortowych elektrycznych składów Impuls. Część z nich już od grudnia 2018 r. wozi pasażerów pomiędzy Słupskiem a Elblągiem – dodaje marszałek.

Ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego finansowana jest modernizacja linii kolejowych. Prace prowadzone są na szlaku z Malborka do Kwidzyna i granicy województwa oraz na linii łączącej Ustkę ze Słupskiem i Miastkiem. Wszędzie tam remontowane są perony i mosty. Powstają nowe przystanki. – Dzięki modernizacji torów i systemów sterowania ruchem pociągi pojadą szybciej. Osiągną nawet 100 km/h – podkreśla Struk. Samorząd województwa wspiera też finansowo inne inwestycje prowadzone przez zarządców infrastruktury, takie jak, np. przygotowanie dokumentacji projektowej i studiów wykonalności.

Sukces Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Kolejowa rewolucja na Pomorzu nie miałaby szans powodzenia, gdyby nie projekt Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. – Okazało się że linia PKM nie tylko spowodowała znaczny wzrost liczby pasażerów, ale stała się generatorem wielkich zmian nie tylko w metropolii trójmiejskiej, ale w całym regionie Kaszub – zaznacza wicemarszałek Ryszard Świlski.

W pierwszym pełnym roku funkcjonowania (2016) linii pociągi przewiozły ponad 2 mln pasażerów, rok później było ich już ponad 3 mln. W kwietniu tego roku linią przejechał 10-milionowy pasażer.

 

Konkretne plany na przyszłość

Samorząd województwa nie zamierza zaprzestać na samym wybudowaniu linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. – Choć kursują nią pociągi spalinowe, to linia od początku była planowana do elektryfikacji. Brak elektryfikacji linii 201 z Gdyni do Kościerzyny powodował, że sieć trakcyjna kończyłaby się ślepo. Plan elektryfikacji linii PKM trzeba było odłożyć na później – informuje wicemarszałek Świlski.

– Obecnie PKP PLK przygotowuje taki projekt, więc inwestycje w elektryfikację będziemy prowadzić wspólnie, zarówno na odcinku zarządzanym przez nas, jak i przez PLK – dodaje.

Elektryczne składy powinny pojechać przez Kaszuby w 2023 roku. Wraz z elektryfikacją linii PKM i 201 powstanie też nowy ciąg komunikacyjny. To tak zwany bajpas kartuski, czyli linia kolejowa z gdańskich Kokoszek przez Starą Piłę do Glincza. Dzięki niej podczas modernizacji linii 201 pociągi do Kartuz będą mogły kursować. Co ważne, to nie będzie tylko tymczasowa trasa objazdowa. Stanie się ona stałym elementem pomorskiej sieci kolejowej. A w przyszłości może posłużyć np. pociągom jadącym z Sierakowic do Trójmiasta.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.