Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/002af937-5ade-443b-9725-d74b9f7e35dc.jpg Stanisław Moniuszko w Słupsku. „Halka” na zakończenie sezonu artystycznego

Stanisław Moniuszko w Słupsku. „Halka” na zakończenie sezonu artystycznego

Paweł Skałuba

Na zakończenie sezonu artystycznego 2018/2019 na miłośników muzyki, 28 czerwca 2019 r. czeka niezwykłe wydarzenie. Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara zaprezentuje najpopularniejszą operę Stanisława Moniuszki „Halkę" w wersji półscenicznej.

 

Na scenie usłyszymy najpiękniejsze głosy polskich oraz zagranicznych scen operowych, absolutną czołówkę solistów w składzie: Jolanta Wagner, Paweł Skałuba, Adam Zaremba, Leszek Skrla, Agnieszka Kozłowska oraz Chór Opery Nova z Bydgoszczy, przygotowany przez Henryka Wierzchonia. Całość poprowadzi Ruben Silva.

 

Jolanta Wagner

Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Stypendystka Fondazione Romualdo del Bianco we Florencji. Niezapomniana Tatiana z „Eugeniusza Oniegina” Czajkowskiego, Hanna Glavari z „Wesołej wdówki” Lehára, tytułowa Jolanta z opery Czajkowskiego, tytułowa Halka z opery Moniuszki, tytułowa Piękna Helena w operetce Offenbacha, tytułowa Toska w operze Pucciniego czy Lady Makbet z „Macbetha” Verdiego. Na zaproszenie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego uczestniczyła w programie „Spotkania Mistrza XX wieku z młodymi artystami XXI w.”. 

Współpracowała m.in. z: Operą na Zamku w Szczecinie, Operą Nova w Bydgoszczy, Teatrem Wielkim – Operą Narodową, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą Krakowską, Operą Śląską w Bytomiu, Teatrem Komedii Muzycznej w Sankt Petersburgu, Polską Filharmonią Sinfonia Baltica w Słupsku, Orkiestrą Kameralną Capella Bydgostiensis, orkiestrami wojskowymi w Bydgoszczy i Toruniu. W 2008 r. debiutowała w Operze na Zamku w Szczecinie w tytułowej partii w „Halce” Stanisława Moniuszki pod kierownictwem muzycznym Warcisława Kunca. Z Krystyną Jandą współpracowała przy spektaklu „Maria Callas. Master Class”. W 2013 r. na scenie Opery Nova w Bydgoszczy zadebiutowała jako solistka w partii Halki podczas premiery dzieła Stanisława Moniuszki inaugurującej XX Bydgoski Festiwal Operowy, na którym trzy lata później wystąpiła w premierze „Don Carlosa” Verdiego (Elżbieta).

 

Paweł Skałuba 

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku. Debiutował w 1996 r. jako Ernesto w  operze G. Donizettiego „Don Pasquale” na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku. W 1993 r., jako jedyny Polak i najmłodszy uczestnik, został finalistą I Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Placido Domingo w Paryżu. W 1997 r., z okazji obchodów 1000-lecia Gdańska, wystąpił w Watykanie w Bazylice Świętego Piotra w obecności papieża Jana Pawła II. Wiele koncertuje i nagrywa. Otrzymał nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. W 2000 r. był nominowany do Fryderyka za płytę z nagraniami „Kanonów” Stanisława Moniuszki.

Współpracuje z teatrami i filharmoniami w Polsce i za granicą. W roku 2006 wziął udział w światowej prapremierze megaprodukcji „Ça Ira” Rogera Watersa (Pink Floyd). W tym samym roku ukazała się solowa płyta artysty „Polish Songs”. Ma na koncie wiele nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. W 2010 r. otrzymał medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2016 został laureatem X edycji Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury – Najlepszy Śpiewak. Otrzymał także statuetkę i tytuł Osobowość Roku 2015. Występuje w całej Europie, jak również w Kanadzie (Mississauga Living Arts Center), USA (Chicago Symphony Center) i w Chinach.

 

Adam Zaremba 

Ukończył z wyróżnieniem Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W roku akademickim 2009/2010 uczestniczył w programie Erasmus, gdzie doskonalił swoje umiejętności w Sassari na Sardynii. Zdobywca wyróżnienia I st. na konkursie Złote Głosy Mazowsza w Warszawie w roku 2009. Laureat Nagrody Wojewody w Nałęczowskim Festiwalu Belcanto 2009 i zdobywca Złotego Słowika w w 2012. W roku 2016 zajął I miejsce na VII Ogólnopolskim Konkursie Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej w Krakowie. W roku 2017 zdobywca II nagrody głównej i nagrody specjalnej podczas II Międzynarodowego Konkursu Solowej Wokalistyki Sakralnej w Katowicach. W roku 2018 zdobywca I miejsca w I Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Viva Calisia w Kaliszu oraz wyróżnienia w VI Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju.

W swoim dorobku artystycznym posiada wiele partii operowych. Od 2011 r. na stałe współpracuje z operą Nova w Bydgoszczy. Współpracował z operami Krakowską i śląską w Bytomiu, z Filharmonią im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy, Filharmonią im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie, Filharmonią w Zabrzu, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Europejską Fundacją Sztuki Wokalnej w Warszawie, zespołem kameralnym Multi-Camerata z Torunia, orkiestrą wojskową z Warszawy oraz orkiestrą wojskową z Torunia.

 

Leszek Skrla 

Należy dziś do czołówki polskich śpiewaków dysponujących głosem barytonowym. Ukończył z wyróżnieniem Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Gdańsku. W 1987 r. wyróżniony na XXII Między­narodowym Konkursie Wokalnym im. A. Dworzaka w Karlovych Varach, a w roku 1988 – na Konkursie Wokalnym im. Ady Sari w Nowym Sączu. Debiutował na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku w roli Figara w „Cyruliku sewilskim” G. Rossiniego. Od sezonu 1988/1989 jest solistą Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Występuje bardzo często jako solista koncertów oratoryjnych w kraju i za granicą. Uczestniczył w festiwalach muzycznych: Warszawska Jesień, Vratislavia Cantans, Musica Polonia Nova. Viva il Canto i w Bydgoskim Festiwalu Operowym. W swoim dorobku artystycznym posiada ponad 50 partii operowych, głównie tych pierwszoplanowych. Rola Wolframa została uhonorowana Nagrodą Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego. Znaczącym wydarzeniem w drodze artystycznej był udział w premierze opery „Tosca” G. Pucciniego (Scarpia), prezentowanej podczas festiwalu Viva il Canto 2005 w Cieszynie. W maju 2007 na scenie Opery Bałtyckiej zaśpiewał tytułową rolę w operze G. Verdiego, „Rigoletto”.

W czerwcu 2013 r. w uznaniu osiągnięć i osiągnięć znaczącego dorobku artystycznego otrzymał z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego tytuł profesora sztuk muzycznych. Zajmuje się także pedagogiką wokalną, kształci studentów w klasie śpiewu solowego na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

 

Agnieszka Kozłowska

Solistka Polskiej Opery Królewskiej, pełni również funkcję asystenta reżysera, jest absolwentką Akademii Muzycznej w Poznaniu, którą ukończyła z wyróżnieniem. Jeszcze jako studentka zadebiutowała w Teatrze wielkim w Poznaniu jako Papagena w „Czrodziejskim flecie” W.A. Mozarta. Była laureatką konkursów wokalnych w Polsce i za granicą oraz stypendystką Ministerstwa Kultury i sztuki. Jedna z czołowych solistek Warszawskiej Opery Kameralnej od roku 2001 – zadebiutowała partią Królowej Nocy w „Czarodziejskim flecie” Mozarta.

Sopranistka koncertuje często z Bogusławem Morką, z którym wystąpiła u boku José Cury w koncercie José Cura i jego goście w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, w listopadzie 2014 r. W listopadzie 2016 r. wzięłą udział w prapremierze opery Leszka Możdżera „Imanuel Kant” w Operze Wrocławskiej, wykonując partię Milionerki. Występowała na estradzie Filharmonii Narodowej. Koncertowała również z Polską Orkiestrą Radiową, Filharmonią Poznańską, Filharmonią Szczecińską, Operą i Filharmonią Podlaską, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Brandenburger Symphoniker oraz z Sinfoniettą Wuppertal.

 

Chór Opery Nova Bydgoszcz

Początki jego sięgają 1956 r. i rekrutacji do powstającego Studia Operowego. Przez 62 lata działalność chóru w Teatrze Muzycznym Opery i Operetki (1959), Opery i Operetki w Bydgoszczy (1964), Państwowej Opery w Bydgoszczy (1980), Opery Nova w Bydgoszczy (1991), Opery Nova – Państwowej Opery w Bydgoszczy(1996) i – od 2006 r. – Opery Nova w Bydgoszczy (takie etapy i zmiany nazw przechodził bydgoski teatr muzyczny), objęła niemal wszystkie pozycje światowej literatury operowej i operetkowej, sztandarowe pozycje musicalowe , także oratorium.

Chór brał udział w licznych tournée do Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Belgii, Luksemburga, na Maltę, prezentując różnorodny repertuar. Niebagatelny był wkład chóru dla pozyskania znakomitych recenzji prasy niemieckiej; ich efektem jest 11 występów na Letnim Festiwalu Muzycznym w Xanten oraz pięć muzycznych wizyt na Europejskim Festiwalu Muzycznym w luksemburskim Willtz. Chór Opery Nova to jeden z najlepszych polskich operowych zespołów.

 

Stanisław Moniuszko w Słupsku. Halka

  • 28 czerwca 2019 r., piątek, godz. 18.00
  • Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara
  • ul. Jana Pawła II 3
  • Słupsk
  • bilety – 60 zł

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.