Aktualności

Stanienda wystąpi na Ołowiance

$image_alt
Jan Stanienda. Fot. materiały prasowe PFB

Legendarny polski koncertmistrz, wybitny kameralista, błyskotliwy wirtuoz Jan Stanienda będzie bohaterem najbliższego koncertu w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, który odbędzie się w piątek, 4 marca 2016 r., w ramach jubileuszowego cyklu „Maestro… nie tylko skrzypiec".

Cykl jest nowością w jubileuszowym sezonie filharmonii. Zgodnie z jego założeniami wielcy soliści nie tylko występują z orkiestrą i wykonują partie solowe, ale także... stają za pulpitem dyrygenckim.

Jan Stanienda jako solista i dyrygent występował we wszystkich krajach europejskich oraz na wszystkich kontynentach, koncertował w takich salach, jak Carnegie Hall w Nowym Jorku i Filharmonia Berlińska. Tym razem, wraz z Orkiestrą PFB artysta przygotował dla melomanów prawdziwą ucztę muzyczną. W repertuarze marcowego koncertu pojawi się m.in. Symfonia C-dur KV 551 Wolfganga Amadeusza Mozarta. To ostatnia z wielkiej trójcy symfonicznej, a zarazem ostatnie Mozartowskie dzieło tego gatunku. Symfonia jest zwana „Jowiszową" ze względu na swoistą olimpijską wzniosłość.

Podczas kolejnych spotkań z cyklem „Maestro… nie tylko skrzypiec" w murach filharmonii na Ołowiance zagości Wiesław Kwaśny, który wystąpi razem ze skrzypaczką Natalią Walewską, koncertmistrzynią Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Koncert odbędzie się w Sali Koncertowej 11 marca.

 

► Jan Stanienda – urodził się w Bytomiu. Studia ukończył w Akademii Muzycznej im. Fr. Chopina w Warszawie w klasie prof. Krzysztofa Jakowicza. Od 1975 r. był członkiem Polskiej Orkiestry Kameralnej Jerzego Maksymiuka, a od 1977 jej koncertmistrzem i solistą. W 1976 r. został wyróżniony na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. N. Paganiniego w Genui.

Grał z wieloma znakomitymi muzykami, takimi jak Sir Yehudi Menuhin, Maurice Andre, Michala Petri, Wanda Wiłkomirska, Krzysztof Jakowicz, Janosz Starker, Barbara Hendricks, Moris Bourge, Lidia Grzanka-Urbaniak, Krzysztof Jabłoński, Andriej Gridczuk, Grzegorz Nowak, Tadeusz Wojciechowski, Guy Touvrone. Jako solista i dyrygent występował we wszystkich krajach europejskich oraz na wszystkich kontynentach, koncertował w takich salach, jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Filharmonia Berlińska, Concertgebouw w Amsterdamie, Auditorio Nacional de Musica w Madrycie, Barbican Center i Royal Albert Hall w Londynie (BBC Henry Wood Promenade Concerts), Santa Cecilia w Watykanie i w wielu innych. Od 1986 do 2000 r. był koncertmistrzem orkiestry Sinfonia Varsovia, a w latach 1993-1995 jako dyrektor artystyczny prowadził orkiestrę Leopoldinum.

Oprócz koncertów z Sinfonią Varsovią i Polską Orkiestrą Kameralną, koncertował i prowadził wiele zespołów kameralnych i symfonicznych, krajowych i zagranicznych. W latach 1991/92 jako Premier violon solo prowadził Orchestre de Chambre National de Toulouse. Z orkiestrą tą wystąpił 1. stycznia 1992 r. na Koncercie na rzecz Pokoju w Dubrowniku z udziałem Barbary Hendricks. W 1998 r. wystąpił w USA w Atlancie w Spive Hall na koncercie galowym z okazji przystąpienia Polski do NATO. Jan Stanienda ma na swoim koncie szereg nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Nagrywał dla takich firm płytowych jak: Aperto, Linn Records, Pawane, Kos Warsaw Records, DUX Records. Jest pomysłodawcą, twórcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Kameralnej Wieczory w Arsenale oraz laureatem Wrocławskiej Nagrody Muzycznej (2006).

 

„Maestro… nie tylko skrzypiec"
——————————————————————

Jan Stanienda – skrzypce, dyrygent
Marek Toporowski – klawesyn
Orkiestra PFB

Bilety: 10-40 zł

Oprac. AK

view szablon artykułu