Aktualności

Rezerwuj czas i włóż wygodne buty. Zaczynają się jesienne spacery krajobrazowe po Pomorzu [TRASY]

Dziecko nad morzem
Fot. Elżbieta Ogrodzka / archiwum UMWP

Z okazji Dnia Krajobrazu, który przypada 20 października, Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych przygotował specjalne spacery po najpiękniejszych zakątkach regionu. Będzie można zobaczyć m.in. Tamową Górę, rybacki krajobraz Helu oraz dawną granicę Wolnego Miasta Gdańska. Do wyboru będzie aż siedem bezpłatnych wycieczek z przewodnikami.

 

Spacery odbędą się między 18 a 20 października 2018 r.

 

Od średniowiecza do czasów współczesnych – przeobrażenia krajobrazu Kaszubskiego

Trasa pierwszej z wycieczek biegnie przez urokliwe tereny leśne Kaszubskiego Parku Krajobrazowego z Kartuz przez Łapalice do Chmielna. Podczas spaceru poruszane będą tematy ukształtowania terenu, krajobrazu i zmian w nim zachodzących. Profesjonalny przewodnik opowie o architekturze oraz historii w nawiązaniu do Grodziska Średniowiecznego w Chmielnie. Będzie też okazja do podziwiania krajobrazu z jednego z piękniejszych miejsc widokowych – Tamowej Góry.

Wycieczkę 18 października poprowadzi przewodnik Katarzyna Sikorska. Spacer wyruszy o godz. 9.00, a miejsce zbiórki to Ławka Assesora przy ul. Chmieleńskiej w Kartuzach.

 

Trasa spaceru kaszubskiego

 

Rajd rowerowy. Wieś kaszubska – gdzie przyroda i historia tworzą krajobraz

Wyjątkowy spacer krajobrazowy zaproponowali pracownicy Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Będzie okazja, by poznać walory przyrodnicze i krajobrazowe parku na rowerze. Wycieczka startuje w Loryńcu, a zakończy się ogniskiem w Wąglikowicach. Na trasie rajdu zobaczymy m.in. charakterystyczną zabudowę regionalną, pomniki przyrody, miejsca pamięci oraz przepławkę dla ryb. Przewodnik opowie też o historii regionu i... wilkach. Chętni do udziału spotykają się 19 października o godz. 8.15 na moście w Loryńcu.

 

 

Krajobraz doliny Słupi – dzieło natury i rąk ludzkich

Spacer krajobrazowy rozpocznie się w siedzibie Parku Krajobrazowego Dolina Słupi, gdzie zaprezentowana zostanie wystawa zdjęć ze zbiorów Wojciecha Chrząstowskiego. Prace powstały podczas wędrówek po parku. Kolejnym punktem programu wycieczki będzie Stawek Łabędzi, w którym pracownicy parku i Polskiego Związku Wędkarskiego w Słupsku opowiedzą o rybach dorzecza Słupi. Dalsza część spaceru odbędzie się w ścisłym centrum miasta, gdzie kilkanaście lat temu utworzono jedno z pierwszych w Polsce sztucznych tarlisk dla ryb łososiowatych. Uczestnicy odwiedzą także przepławkę dla ryb łososiowatych w Parku Kultury i Wypoczynku w Słupsku.

Chętni do udziału w spacerze spotykają się 19 października przy siedzibie Parku Krajobrazowego Dolina Słupi przy ul. Poniatowskiego 4a w Słupsku o godz. 10.00.

 

Trasa przez Park Krajobrazowy Dolina Słupi

 

Tajemnice Przebrna na Mierzei Wiślanej

Trasa spaceru związana będzie z wydarzeniami z okresu międzywojennego oraz II wojny światowej. W pierwszej części spaceru zaprezentowane zostaną ocalałe kamienie graniczne Wolnego Miasta Gdańska oraz zabudowania dawnego budynku granicznego. Tematem drugiej części będzie Polder Przebrno. Na trasie będzie można obejrzeć pomnik upamiętniający filię obozu Stutthof, którego więźniowie „zbudowali" teren obecnej miejscowości, a następnie sam Polder Przebrno. Historyczne wały polderu doprowadzą uczestników spaceru do przepompowni. Omówiona zostanie specyfika krajobrazu Żuław Wiślanych i rola melioracji w życiu mieszkańców polderu, jak i całego regionu żuławskiego. W drodze powrotnej przez Przebrno można będzie zapoznać się z historią miejscowości. Przewodniczka Jolanta Bulak omówi walory przyrodnicze tej części parku – począwszy od inicjalnych stadiów wydm nadmorskich, poprzez różnorodne typy zbiorowisk leśnych oraz związanych z krajobrazem nadzalewowym zarośli i szuwarów.

Uczestnicy spaceru po Parku Krajobrazowym Mierzeja Wiślana spotykają się 20 października o godz. 9.30 przy ul. Wiejskiej w Przebrnie (obok pomnika upamiętniającego filię obozu Stutthof – trasa 501).

 

Trasa spaceru na Mierzei Wiślanej

Nadmorski Klub Przyrodnika – spacer krajobrazowy na Cyplu Helskim

Przewodnikami po Nadmorskim Parku Krajobrazowym 20 października będą Bartosz Płóciennik i Aneta Zapart, a udział w nim zapowiedzieli także ornitolog Adam Michalak i geolog Karol Tylmann. W trakcie spaceru będzie okazja do poznania najstarszej części miasta Hel z tradycyjną zabudową rybacką. Przy promenadzie nad plażą odbędą się krótkie prelekcje dotyczące procesów powstawania wybrzeża mierzejowego, wydmowego oraz rozpoznawania charakterystycznych wydmowych zbiorowisk roślinnych. W przystani rybackiej i jachtowej zwykle gromadzą się liczne ptaki migrujące, które będzie można nauczyć się rozróżniać. Przewodnicy zabiorą uczestników spaceru do bunkrów z II wojny światowej. Na zakończenie zaplanowane jest zwiedzanie Fokarium, parku wydmowego oraz Domu Morświna.

Chętni do poznania Helu zbiorą się o godz. 9.00 na dworcu PKP Hel.

 

Trasa spaceru po Nadmorskim Parku Krajobrazowym na Helu

 

Trójmiejski Park Krajobrazowy – krajobraz, przyroda, historia

Uczestnicy wycieczki po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym będą mieli okazję do poznania „gdyńskiej" części parku. Początek trasy zaplanowany został w Gdyni Głównej, zakończenie natomiast w pobliżu stacji SKM Gdynia Leszczynki. Na uczestników wędrówki czeka wiele ciekawostek przyrodniczych, w tym kilka pomników przyrody ożywionej. Na trasie znajdują się malownicze punkty widokowe oraz miejsca o znaczeniu historycznym, wśród nich Pomnik Strażników Przyrody Ojczystej. Przewodnicy Dariusz Podbereski i Agnieszka Kowalewska przedstawią historię jego powstania. Będzie także okazja, żeby przejść kładką prowadzącą nad Trasą Kwiatkowskiego, skąd rozpościera się rozległy widok na okoliczne tereny. Przy tej okazji poruszone zostaną problemy związane z zagrożeniem dla przyrody parku na styku lasu i aglomeracji.

Spacer po TPK startuje 20 października o godz. 10.00 ze stacji PKP Gdynia Główna (miejsce zbiórki przy McDonald's.

 

Trasa spaceru po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

 

Spacer krajobrazowy „Szlakiem pogranicza"

Spacer po Zaborskim Parku Krajobrazowym będzie miał charakter wycieczki autokarowej. Uczestnicy spotkają się w siedzibie ZPK na prelekcji Grażyny Janaszewskiej, która przybliży przebieg granicy Niemiec i Polski. Opowie również o sprzeciwie Kaszubów, którzy nie godzili się na dzielenie ich ziemi, która w części miałaby pozostać po stronie niemieckiej oraz o wpływie wojny palikowej na ostateczny przebieg granic. W trakcie wyjazdu uczestnicy dowiedzą się m.in., jakie uprawnieninia i przywileje posiada Straż Graniczna oraz będą mieli okazję zobaczyć dawne obiekty związane z ochroną granic Rzeczpospolitej w dwudziestoleciu międzywojennym. Specjalnym gościem będzie Krzysztof Tyborski, regionalista, współautor książki „Konarzyny. Nadgraniczna twierdza polskości".

Spacer „Szlakiem pogranicza" zacznie się 20 października o godz. 10.00 przy ul. Turystycznej 10 w Charzykowach.

 

Trasa spaceru po Zaborskim Parku Krajobrazowym

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Opłaty środowiskowe i statystyka