Aktualności

Sprawna ewakuacja pacjentów w gdańskim szpitalu

$image_alt

Na V piętrze w budynku szpitala im. M. Kopernika przy ul. Powstańców Warszawskich w Gdańsku, po detonacji ładunku wybuchowego powstał pożar, w którym poszkodowanych zostało 13 osób. Sprawnie przeprowadzono akcję ratunkową i ewakuację pacjentów, a najciężej rannych przewieziono na Oddział Ratunkowy szpitala przy ul. Nowe Ogrody.

To na szczęście były tylko ćwiczenia ratownicze. Dzięki takim inicjatywom możliwe jest ulepszenie koordynacji działań służb ratowniczych oraz komunikacji między osobami zaangażowanymi w akcję ratowniczą. Pracownicy szpitala mogą przećwiczyć sposób ewakuacji oraz umiejętnego postępowania w razie pożaru. Na co dzień nie zwracamy uwagi na drogi czy wyjścia ewakuacyjne, wielu z nas nie zna wyznaczonego miejsca, do którego powinniśmy się udać podczas ewakuacji. Dlatego przeprowadzane w tym zakresie ćwiczenia są z pewnością bardzo potrzebne, mogą przecież uratować życie w przypadku realnego zagrożenia. Takie działania służą także sprawdzeniu działania systemów i urządzeń przeciwpożarowych zainstalowanych w szpitalu.

- Cieszę się, że Szpital im. Kopernika w Gdańsku angażuje się w działania związane z eliminacją ryzyka oraz poprawą bezpieczeństwa pacjentów i personelu – mówiła wicemarszałek Hanna Zych-Cisoń. – Gratuluję sprawnego przebiegu akcji ratunkowej oraz życzę, aby nigdy do takiej sytuacji w rzeczywistości nie doszło.

Fot. Archiwum UMWP

Ważnym sprawdzianem dla szpitala podczas przeprowadzanych ćwiczeń było powołanie Sztabu Kryzysowego, uruchomienie systemu alarmowego oraz koordynacja transportu pacjentów. To bardzo istotne, kiedy szpital nie może zadziałać własnymi siłami SOR-u i musi skorzystać z pomocy innych oddziałów.

  

Magdalena Ledwoń

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka