Aktualności

Spotkanie z Rygalikiem

$image_alt
Studio Rygalik, Dumbo, Moroso. Fot. Alessandro Paderni

Muzeum Miasta Gdyni otwiera w sobotę, 4 lipca 2015 r. nową wystawę. Druga odsłona cyklu Polskie Projekty. Polscy Projektanci przybliży osiągnięcia Tomka Rygalika – polskiego projektanta, którego prace cieszą się uznaniem na całym świecie – oraz prowadzonej przez niego pracowni Studio Rygalik. Wernisaż wystawy „Rygalik. Istota rzeczy" odbędzie się o godz. 18.00.

Zorganizowana przez Muzeum Miasta Gdyni wystawa „Rygalik. Istota rzeczy" jest wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi Gdynia Design Days 2015. Kuratorem ekspozycji jest Anna Maga.

Praktyka w najlepszych światowych firmach i biurach projektowych, m.in. w USA i Wielkiej Brytanii, projekty zrealizowane w wielu ważnych miejscach i instytucjach w Europie oraz działalność pedagogiczna związana z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, to główne etapy kariery i sfery aktywności Tomka Rygalika.

Wystawa przedstawi najważniejsze prace projektanta – zarówno te pochodzące ze wczesnego okresu praktyki projektowej w Nowym Jorku (głównie drobne przedmioty, np. sprzęt elektroniczny), jak i stanowiące trzon wystawy meble produkowane przez najważniejsze polskie i zagraniczne marki. Wybrane obiekty stworzą narrację związaną z dynamicznym rozwojem drogi twórczej Rygalika, ale bez koncentrowania się na prostej chronologii. Obiekty będą  pogrupowane wokół kilku idei, wartości, które stanowią swego rodzaju credo artystyczne projektanta. Pokazanie tych wartości w projektach Tomka Rygalika będzie próbą uchwycenia tytułowej istoty rzeczy.

Ważnym elementem wystawy będą także prezentacje multimedialne, które wprowadzą widza w proces projektowy i powstawanie produktu. Przedstawią także zapis dokumentujący innego rodzaju twórczość Tomka Rygalika i pracowni Studio Rygalik, a mianowicie działania w przestrzeni publicznej, pracę dydaktyczną oraz eksperymenty przeprowadzane podczas różnego rodzaju warsztatów.

Tomek Rygalik – studiował architekturę na Politechnice Łódzkiej oraz wzornictwo przemysłowe w Pratt Institute w Nowym Jorku. Współpracował z wieloma firmami projektowymi w Stanach Zjednoczonych, m.in. z Kodakiem, Polarioidem, MTV, PerkinElmer, Dentsply, Unilever, Dupont. Studiował również w Royal College of Art, po czym został pracownikiem naukowym w zespole badawczym przy RCA. W tym samym czasie założył własne studio projektowe z siedzibą w Londynie i Łodzi. Prowadzi zajęcia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (Platforma PG13). Pełnił funkcję dyrektora artystycznego Comforty – wiodącej polskiej marki meblowej. Obecnie jest dyrektorem artystycznym w firmie Paged.
Studio Rygalik – powstało w 2006 r. z inicjatywy Tomka Rygalika. Początkowo funkcjonowało między Londynem a Łodzią. Od 2009 r. mieści się w Warszawie. Do zespołu dołączyła Gosia Rygalik, która w 2012 r. została w Studio partnerem. Studio Rygalik realizuje kompleksowe projekty o różnorodnym charakterze. Poza współpracą z przemysłem, Studio Rygalik często angażuje się w projekty realizowane dla instytucji kultury, które pozwalają na działania eksperymentalne. Wśród prac zrealizowanych przez Studio Rygalik znajdują się projekty dla takich firm, jak: ABR, Absolut, Artek, Bozar, Comforty, Dupont/Corian, Heal's, Heineken, Ideal Standard, Iker, Moroso, Noti, Pfleiderer, Profim, Siemens oraz projekty przygotowane specjalnie na Prezydencję Polski w UE. W ciągu ostatnich lat prace Studia zobaczyć można było w Monachium, Nowym Jorku, Tokio, Poznaniu, Warszawie, Walencji i Wiedniu, jak również na łamach międzynarodowej prasy: „Icon", „Interni", „Wallpaper", „Experimenta", „Blueprint", „New York Times" i „Financial Times".

 

Polskie Projekty Polscy ProjektanciRygalik. Istota rzeczy - plakat
Rygalik. Istota rzeczy
————————————————————

 

 

 

Oprac. AK

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności