Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/df454802-125d-4ced-987a-951f173d49ec.jpg Spotkania z historią nie tylko na Westerplatte. Rocznica wybuchu II wojny światowej w Muzeum Gdańska

Spotkania z historią nie tylko na Westerplatte. Rocznica wybuchu II wojny światowej w Muzeum Gdańska

Festiwal historyczny „Westerplatte. Spotkania z historią"

Pokazy rekonstruktorów i sprzętu wojskowego na Westerplatte, wernisaż wystawy „Gdańszczanie 1939", premiera filmu o obrońcach Poczty Polskiej oraz koncert carillonowy. Muzeum Gdańska przygotowało bogaty program wydarzeń związanych z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

 

– Rocznica wybuchu II wojny światowej to okazja do spojrzenia w przeszłość i zrozumienia jej istoty. Z tego powodu przygotowaliśmy szereg wydarzeń dla gdańszczanek i gdańszczan. Udział we wszystkich wydarzeniach będzie bezpłatny – informuje Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

 

Festiwal historyczny „Westerplatte. Spotkania z historią”

Trzecia edycja festiwalu historycznego „Westerplatte. Spotkania z historią” odbędzie się w sobotę i niedzielę, 31 sierpnia i 1 września 2019 r. Udział w wydarzeniu weźmie 100 rekonstruktorów, którzy przybliżą dzieje Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte oraz umundurowania i uzbrojenia Wojska Polskiego z okresu II wojny światowej.

 

Głównymi atrakcjami będą trzy sobotnie pokazy rekonstrukcyjne walk polsko-niemieckich toczonych na Westerplatte w pierwszych dniach września 1939 r.

  • godz. 12.00 – obrona Wartowni nr 1
  • godz. 16.00 – obrona placówki Fort
  • godz. 19.00 – obrona Nowych Koszar

Od soboty do niedzieli na parkingu przy nabrzeżu oraz wzdłuż promenady wiodącej do Pomnika Obrońców Wybrzeża zwiedzający będą mogli wziąć udział w grach historycznych, odwiedzić stanowiska edukacyjne, zobaczyć zabytkowe pojazdy z okresu II wojny światowej (takie jak np. czołgi Sherman, Stuart czy TKS) oraz współczesny sprzęt wojskowy. Natomiast działająca przy Wartowni nr 1 kuchnia polowa będzie wydawać bezpłatną grochówkę do wyczerpania zapasów.

 

Przez dwa dni przy placówce Fort pokazywane będą także cztery filmy w ramach kina plenerowego.

  • 31 sierpnia 2019 r., sobota:
    godz. 10.00 – film „Lotna” (reż. Andrzej Wajda)
    godz. 14.00 – film „Orzeł” (reż. Leonard Buczkowski)
  • 1 września 2019 r., niedziela:
    godz. 10.00 – film „Wolne Miasto” (reż. Stanisław Różewicz)
    godz. 14.00 – film „Westerplatte” (reż. Stanisław Różewicz)

 

Udział w festiwalu to także możliwość nieodpłatnego zwiedzenia Wartowni nr 1 na Westerplatte czy też wzięcia udziału w zwiedzaniu półwyspu w ramach projektu Szlak Pamięci.

Wydarzenie na Facebooku

 

Wernisaż wystawy „Gdańszczanie 1939″

Wystawa czasowa „Gdańszczanie 1939″ ukazywać będzie losy Polaków w Wolny Mieście Gdańsku i tragedii 1939 r. z perspektywy dwóch bohaterów – dziennikarza Ksawerego Pruszyńskiego oraz Brunona Zwarry. W Galerii Palowej w Ratuszu Głównego Miasta zostanie zaprezentowanych kilkadziesiąt eksponatów z muzealnych i prywatnych kolekcji.

  • 31 sierpnia 2019 r., sobota, godz. 14.00
  • Ratusz Głównego Miasta
    (Wielka Sala Wety i Galeria Palowa)
  • ul. Długa 46/47
  • Gdańsk
  • wejście przez przedproże Ratusza Głównego Miasta Gdańska od strony ul. Długiej

Wydarzenie na Facebooku

 

Projekcja filmu dokumentalnego „Obrońcy Poczty”

Film w reżyserii Damiana Wenty opowiadać będzie o pierwszym dniu II wojny światowej i obronie Poczty Polskiej w Gdańsku. Animowany dokument o długości ponad 70. minut adresowany jest przede wszystkim do młodzieży. Prapremiera filmu „Obrońcy Poczty” odbędzie się w Dworze Artusa po zakończeniu wernisażu wystawy „Gdańszczanie 1939″.

  • 31 sierpnia 2019 r., sobota, godz. 15.00
  • Dwór Artusa
  • Długi Targ 43/44
  • Gdańsk
  • wejście od strony Długiego Targu

Wydarzenie na Facebook

 

Koncert carillonowy „Trzy wezwania”

Światowa prapremiera utworu „Trzy wezwania” skomponowanego przez Aleksandra Nowaka, nawiązuje do dawnej gdańskiej tradycji, kiedy to dzwony wieżowe oznajmiały najważniejsze wydarzenia w ciągu dnia.

Kompozycja powstała w 2019 r. na zamówienie Miasta Gdańska i Muzeum Gdańska z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wykona ją carillonistka miejska Monika Kaźmierczak. Utworu granego w wieży Ratusza Głównego Miasta będzie można wysłuchać z ulicy Długiej i Długiego Targu.

  • 1 września 2019 r., niedziela, godz. 15.00
  • Ratusz Głównego Miasta
  • ul. Długa 46/47
  • Gdańsk

Wydarzenie na Facebooku

 

 

Plakat koncertu Trzy wezwania
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.