Aktualności

Specjalistyczna pomoc dla pomorskich przedsiębiorców. Jak lepiej poprowadzić firmę?

Marszałkowie województwa i prezesi ARP z symboliczną tablicą z kwotą dofinansowania projektu. Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska
Marszałkowie województwa i prezesi ARP z symboliczną tablicą z kwotą dofinansowania projektu. Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

Dwadzieścia siedem milionów złotych będzie kosztowało stworzenie pomorskiego systemu usług doradczych „Spektrum". Dzięki niemu, co najmniej 270 przedsiębiorstw z województwa pomorskiego otrzyma wsparcie doradców oraz weźmie udział w spotkaniach i warsztatach.

 

Podpisanie umowy na dofinansowanie odbyło się 2 marca 2020 roku w sali Niebo Polskie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku. Projekt realizować będzie Agencja Rozwoju Pomorza SA.

 

Doradztwo i wsparcie

Do końca czerwca 2023 roku powstanie system, którego głównym zadaniem będzie wsparcie przedsiębiorców w określeniu celów firmy oraz doradztwo poprzedzone kompleksowym audytem. – System został opracowany w taki sposób, aby stanowił kompleksową odpowiedź na rzeczywiste potrzeby przedsiębiorstw z województwa pomorskiego – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Niektórzy przedsiębiorcy mają precyzyjnie zdefiniowane potrzeby doradcze i aktywnie poszukują rozwiązań. Z kolei inni nie potrafią samodzielnie ich określić, a zatem wymagają wsparcia doradców. Kluczową rolę w systemie będzie pełniła opieka doświadczonych konsultantów, zaangażowanych specjalnie w tym celu – dodaje Struk.

W ramach „Spektrum" powstanie obszerna internetowa baza usług doradczych. Przedsiębiorstwa, zamierzające skorzystać ze wsparcia, będą mogły wyszukać w niej potrzebne doradztwo. W bazie znajdą się tylko zweryfikowane oraz aktywne podmioty, akredytowane przez Agencję Rozwoju Pomorza. Z doradztwa będą mogły skorzystać mikro, małe i średnie firmy z województwa pomorskiego. Konsultanci zatrudnieni w projekcie będą w stanie pomóc właścicielom firmy dopasować odpowiednią formę doradztwa, w zależności od wielkości przedsiębiorstwa i jego zadań.

Podpisanie umowy z Agencją Rozwoju Pomorza
Podpisanie umowy. Od lewej: prezes Zarządu ARP Łukasz Żelewski, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, wicemarszałek województwa pomorskiego Wiesław Byczkowski, wiceprezes Zarządu ARP Piotr Ciechowicz. Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

Jak uzyskać pomoc?

Aby wziąć udział w projekcie, przedsiębiorca będzie musiał złożyć wniosek, a zachętą będzie atrakcyjne dofinansowanie kosztu specjalistycznej usługi doradczej (50 proc.) np. w zakresie polityki cenowej, płynności finansowej, segmentacji i pozyskania nowych klientów, wejścia na rynki zagraniczne, logistyki czy określenia modelu biznesowego. Będzie także możliwość skorzystania z całego wachlarza specjalistycznego doradztwa organizacyjnego (m.in. w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi), marketingowego, technologicznego, inwestycyjnego i środowiskowego.

– System ma przyczynić się do zwiększenia zaufania przedsiębiorstw do instytucji otoczenia biznesu, przede wszystkim ma zachęcić do korzystania z całego spektrum szytych na miarę usług doradczych – mówi Łukasz Żelewski, prezes Zarządu Agencji Rozwoju Pomorza. – Jeśli firma nie znajdzie w bazie interesującej usługi doradczej, będzie mogła liczyć na to, że agencja znajdzie na rynku podmiot świadczący taką usługę i umieści go w bazie – wyjaśnia Żelewski.

Nabór wniosków o grant będzie odbywać się w trybie ciągłym. Oznacza to, że nie trzeba będzie pilnować terminów składania wniosków. Wartość całego projektu to 27 214 992,05 zł, a dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 wynosi 16 214 992,05 zł.

view szablon artykułu